Koncert Krzysztofa Krawczyka

8 lutego o godz. 19.00 w hali MOSiR przy ul. Granicznej 2A zaplanowano koncert Krzysztofa Krawczyka. Artysta wystąpi razem z 9-osobowym zespołem. Bilety do nabycia: w Chełmskim Domu Kultury, w kinie Zorza oraz na Kupbilecik.pl.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie: 6, 7, 8 stycznia godz. 16.15, godz. 19.30 (ZORZA),
Misiek i chiński skarb: 6, 9 stycznia godz. 12.00, 14.00 (ZORZA), 7, 8 stycznia godz. 14.00 (ZORZA), 16.00 (CHDK),
Futro z misia: 6 stycznia godz. 11.00, 21.00; 7, 8 stycznia godz. 18.00, 20.15; 9 stycznia godz. 21.00 (CHDK); 11 stycznia godz. 15.00; 12 stycznia godz. 17.45 (ZORZA),
DKF Rewers: Błąd systemu, 9 stycznia godz. 18.00 (ZORZA),
Urwis: 10 stycznia godz. 14.00, 16.00; 11, 12 stycznia godz. 11.00, 13.00 (ZORZA),
Mayday: 10 stycznia godz. 18.00, 20.30; 11 stycznia godz. 17.30, 20.00; 12 stycznia godz. 15.00, 20.00 (ZORZA).

Klub Dobrego Filmu w bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w każdą środę stycznia o godzinie 18.00 na seanse w ramach Klubu Dobrego Filmu z cyklu „Maska i gorset”. Pokazana zostanie wzruszająca historia rodziny, która poradzić musi sobie z pogodzeniem religijnych zasad i miłością do własnego syna, dowcipna historia przyjaźni królowej i dworzanina, opowieść o burzliwej miłości londyńskiego krawca i kanadyjskiej malarki Maud Lewis. Wstęp na wszystkie seanse w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) wolny.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej

Chełmski Dom Kultury zaprasza 17 stycznia o godz. 18.00 na koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod dyrygenturą ppłk SG Leszka Mieczkowskiego. Na scenie usłyszymy Paulinę Marię Janczak oraz Damiana Aleksandra. Bilety w cenie 40 zł. Ppłk SG Leszek Mieczkowski, naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej, ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych.

Paulina Maria Janczak debiutowała w 2008 r. w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie, gdzie zagrała jako najmłodsza na świecie Christine Daae w musi calu Upiór w Operze A.L.Webbera w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Należy do zespołu aktorskiego spektaklu ALE MUSICALE Teatru Muzycznego ROMA w reżyserii Sebastiana Gonciarza. Wraz z zespołem Teatru zdobyła potrójną platynową płytę za album z muzyką z Upiora w Operze i złotą za Les Miserables.

Damian Aleksander, aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, reżyser, wykładowca akademicki, związany był z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach, jak: Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upiór w operze, w którym za rolę Eryka został nagrodzony potrójną Platynową Płytą.

Wystawa w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Stefanii Wójcik. Ekspozycja składa się z 12 obrazów olejnych i 14 rysunków – pejzaży i kwiatów. Będzie czynna do 24 stycznia 2020 r. Stefania Wójcik, nauczycielka i malarka z Janowa Lubelskiego, jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 30 lat pracuje w szkole jako nauczyciel plastyki.

Malarka wyróżniona została Antkiem Roku 2009, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Kuratora, Statuetką na Festiwalu Twórczości. Zdobyła również wyróżnienie w Biennale w Zamościu, nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Plastyków w Rzeszowie i nagrodę finansową w Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. M. Strońskiego. Stefania Wójcik ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

Musical weekend

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18-19 stycznia br. na „Musicalowy weekend” czyli warsztaty z pedagogami Chadek Musical Academy. Zaplanowano warsztaty aktorskie z Bartoszem Martyną, którego głos można usłyszeć w najpopularniejszych filmach animowanych tj. Sing, Zwierzogród, Madagaskar i wiele innych. B. Martyna to wykładowca, który współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie i Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Warsztaty wokalne poprowadzi Weronika Stawska – aktorka i Wokalistka, absolwentka specjalności Musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im S. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie można zobaczyć ją na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Warsztaty taneczne poprowadzi założyciel Chełmskiej Akademii Musicalowej – Jacek Wazelin. Tancerz i choreograf, który przez wiele lat występował w niemieckich produkcjach musicalowych. Znany jest także z tworzenia choreografii do polskiej edycji You Can Dance. Obecnie można go zobaczyć w kultowym musicalu Chicago w Krakowskim Teatrze Variete. Zajęcia będą odbywały się w trzech grupach wiekowych: 9-11 lat, 12-17 lat i 18 + w godz. 11.00 – 16.00. Koszt zajęć dla osób z Chadek Musical Academy to 150 zł. Dla osób spoza Akademii to 200 zł. Dorośli mogą wybrać pojedyncze warsztaty z tańca, wokalu lub aktorstwa. Koszt takich zajęć to 80 zł za dwa spotkania po 90 min. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 11 stycznia br. w Chełmskim Domu Kultury lub e-mailem eliza.kalman@chdk.chelm.pl, tel. 512 786 220.

Spektakl „Wszystko w rodzinie”

25 stycznia br. o godz. 18.00 Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w Chełmskim Domu Kultury spektakl pt. „Wszystko w rodzinie” w reżyserii Marcina Wąsowskiego, autorstwa Raya Cooneya, tłumaczenie – Elżbieta Woźniak. Spektakl przedstawia szpitalną farsę o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów. Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety – 40 zł.

Koncert kolęd i pastorałek

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej zaprasza 10 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 do Chełmskiego Domu Kultury na koncert kolęd i pastorałek. „Grać Panu” będą grupy – Murawinka, Murawina, Grupa Reprezentacyjna, Kapela i Wokaliści. Bilety w cenie 20 zł.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.