Koncert Raz Dwa Trzy

Chełmski Dom Kultury zaprasza 12 marca o godz. 19.30 na koncert zespołu „Raz Dwa Trzy” zatytułowany „30 lat jak jeden koncert…”.

Trzydzieści lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze, trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu, łącząc talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno-literacki język. „Raz Dwa Trzy” w niedościgniony sposób zinterpretowało piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego – z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów. Zespół przez lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe. To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy” – jego swoistym DNA. Bilety po 100 i 115 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza” w Chełmie

7 marca, poniedziałek
13:00 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
15:15 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
17:30 Batman Zorza
21:00 Batman Zorza
8 marca, wtorek
13:00 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
15:15 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
17:30 Batman Zorza
21:00 Batman Zorza
9 marca, środa
13:00 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
15:15 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
17:30 Batman Zorza
21:00 Batman Zorza
10 marca, czwartek
13:00 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
15:15 Potworna rodzinka 2- 2D dubbing Zorza
17:30 Batman Zorza
21:00 Batman Zorza
11 marca, piątek
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Miłość jest blisko Zorza
20:30 Batman Zorza
12 marca, sobota
11:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Miłość jest blisko Zorza
20:30 Batman Zorza
13 marca, niedziela
11:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
13:30 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
16:00 To nie wypanda – 2D dubbing Zorza
18:15 Miłość jest blisko Zorza
20:30 Batman Zorza

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) zaprasza na wystawę prac Nikolety Kalińskiej, studentki architektury, pasjonatki sztuki. Ekspozycję „Graf” można oglądać do 31 marca w godzinach pracy biblioteki. Prezentowane prace nawiązują do zjawisk, kadrów i emocji, towarzyszących marzeniom sennym. To poszukiwanie tajemnic zagłębionych w nieodkrytej materii człowieka, olśniewającej i mrocznej za razem. Kadry przedstawiają wyrywki z teoretycznej nieświadomości – doświadczeń, w których ludzkie ciało i umysł nie uczestniczyły, lecz były w stanie je odtworzyć i połączyć w spójną całość, prowadząc do poznania świadomości i odczuć na nowo. Jak zatem odczytywać tak ukształtowane kadry i jak nazwać kłębiące się podczas analizy emocje?
– Wystawę można interpretować wielorako, dzięki indywidualnemu spektrum emocji. Odpowiedzi na pytania można poszukiwać w wystawie całościowo lub segmentowo. Można podzielić ją na jasne i ciemne tony, rozbłyskujące i skryte. Te wszystkie możliwości stanowią o jej niepozornej wyjątkowości – mówi autorka prac.

Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na stałą wystawę pt. „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku”. Ekspozycja w budynku przy ul. Lubelskiej 57. Przedsięwzięcie dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy w Galerii Atelier

Galeria Atelier przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie zaprasza na dwie niezwykłe ekspozycje. Pierwsza to wystawa fotografii pt. „Miasta niezmartwychwstałe” autorstwa Dariusza J. Drajewicza, fotografika, podróżnika.

Od 4 marca br. w Galerii Atelier czynna jest także ekspozycja autorstwa Romana Krawczenki pt. „Sól i papier”. Goście będą mogą zapoznać się z niesamowitą pracą ręczną pana Romana. Drukowanie soli odnosi się do tak zwanych procesów POP (Printing-Out-Process), gdy pożądany obraz pojawia się pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Oczywiście, zmienia się po spłukaniu i utrwaleniu, ale nieznacznie, co pozwala kontrolować jego gęstość podczas drukowania. Proces ten został wymyślony przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku, ale charakterystyczny czerwonobrązowy odcień, bogate przejścia tonalne i właściwości archiwalne nadal przyciągają fotografów i kolekcjonerów do jednego z pierwszych procesów fotograficznych. Wysokiej jakości papier akwarelowy impregnowany jest roztworem chlorku amonu z dodatkiem żelatyny i dwuchromianu potasu.

Po wyschnięciu w czerwonym świetle nakłada się na nią roztwór azotanu srebra, papier staje się światłoczuły. Negatywy i papier umieszcza się w ramce do drukowania kontaktowego i oświetla światłem słonecznym. Dalej – mycie, utrwalanie, ponowne mycie i suszenie. Po wyschnięciu nadruku jest pokryta cienką warstwą naturalnego wosku. To nadaje mu lekki połysk, dodaje kontrastu i zwiększa jego archiwalne właściwości.

Impresje jazzowe dla Ukrainy

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zapraszamy 7 marca o godzinie 18.00 do sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury w Chełmie na „Impresje jazzowe dla Ukrainy”. Będzie to koncert Zespołu Tańca Jazzowego BALLO chełmskiego MDK dedykowany obywatelom Ukrainy. Dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany na rzecz ukraińskich uchodźców. Dodatkowo koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka darów. Zbieramy: słodycze w małych opakowaniach (np. batony, ciasteczka), soki i musy, książeczki do kolorowania, klocki, puzzle, kredki, bloki rysunkowe itp. Cegiełki na koncert o wartości 15 zł będzie można nabyć w dniu wydarzenia, przed wejściem do sali widowiskowej. Na scenie zobaczymy wszystkie grupy zespołu: BALERINKA, BALLO JUNIOR, BALLO II, BALLO I oraz BALLO ART.

Koncert przygotowały tancerki zespołu pod kierunkiem nauczycielki Sabiny Englot. Widzowie obejrzą układy sceniczne ułożone przez wychowanki zespołu, które w ten sposób mają okazję zaprezentować się publiczności nie tylko jako tancerki, ale również jako młode choreografki. Nie zabraknie też spektakli i choreografii autorstwa profesjonalnych i uznanych choreografów. W programie znajdą się m.in. trzy spektakle: „Ostatni kwiat”, „Zły duch etanol” i „Dziewczynka z zapałkami”. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane także trzy nowe choreografie, które będą składały się na nowy spektakl zespołu pt. „Złote myśli Małego Księcia”. Na zakończenie koncertu zaplanowane są niespodzianki taneczne.

Świat według Koguciuka

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie można oglądać wystawę obrazów Stanisława Koguciuka (1933-2021) z Pławanic – jednego z najznamienitszych twórców ludowych. Zmarły 13 listopada ub.r. artysta uznany został za „jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych”. Pozostawił po sobie tysiące obrazów. Ekspozycja prezentuje cykle malarskie o zróżnicowanych rozwiązaniach ikonograficznych, układach kompozycyjnych, ale zawsze oddających autentyzm wypowiedzi artystycznej autora.

Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy

Chełmski Dom Kultury zaprasza 20 marca o godz. 18.00 na występ zespołu Piramidy, który wykona najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy. Bilety w cenie 50 zł. To jedyny taki koncert, oparty na twórczości wybitnego, rosyjskiego barda, w którym muzycy wybrali najbardziej znane utwory. Będzie można usłyszeć np.: Piosenkę o niebieskim baloniku, Wybaczcie piechocie, Piosenkę o papierowym żołnierzyku, legendarną Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się, Trzy miłości, Ostatni trolejbus, Piosenkę o Arbacie, Wańkę Morozowa, Puszkina i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek. Chełmską widownię czeka 80 minut wzruszeń, zadumy, uśmiechów, powrotu do lat młodości oraz niesamowitych emocji przekazywanych w najlepszym poetyckim, aktorskim i muzycznym wydaniu przez trójkę muzyków kochających twórczość Bułata Okudżawy. Program wykonują: Piotr Kajetan Matczuk (pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek, lider i założyciel zespołu PIRAMIDY), Artur Chyb (gitarzysta), Tomasz Imienowski (gitarzysta basowy, kontrabasista, kompozytor). Sprzedawane jest 30 proc. miejsc na sali, osoby zaszczepione przeciw Covid-19 nie wliczają się do tego limitu.

Nocny Kochanek

Chełmski Dom Kultury zaprasza 11 marca na koncert zespołu heavymetalowego „Nocny Kochanek”. To impreza w ramach „Prawie Kulturalnej Trasy”, czyli serii wydarzeń i koncertów w miastach, miasteczkach i mniejszych miejscowościach. Muzycy „Nocnego Kochanka” zagrają kawałki pochodzące ze wszystkich albumów zespołu – od Hewi Metalu do Stosunków Międzynarodowych. Widownia usłyszy też coś z nachodzącej płyty, której premiera jeszcze w tym roku. Wszystko to z ogromnym dystansem do siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem. Bilety po 69 i 79 zł (dzieci do 10. roku życia wchodzą za darmo – pod opieką jednego z rodziców, posiadającego ważny bilet wstępu na koncert). Program „Prawie Kulturalnej Trasy”, 11 marca w ChDK: 18:00 – Bramka; 19:00 – 19:45 – Support; 20:15 – 21:45 – Nocny Kochanek.

Oświadczenie zespołu „Nocny Kochanek”: „Jesteśmy przed rozpoczęciem naszej Prawie Kulturalnej Trasy, nad którą pracowaliśmy od połowy października 2021 roku. Start naszej trasy koncertowej, która rozpoczęła się w Mrągowie, bardzo mocno stoi w cieniu okropnych wydarzeń, które od kilku dni toczą się za naszą wschodnią granicą. Tak jak napisaliśmy kilka dni temu – sytuacja w Ukrainie nie jest nam obojętna i mocno współczujemy naszym sąsiadom. Z tego też powodu zdecydowaliśmy, że przekażemy część zysku ze sprzedanych biletów na koncerty w ramach Prawie Kulturalnej Trasy na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Nasza inicjatywa spowodowana jest chęcią niesienia pomocy – w taki sposób, w jaki rzeczywiście możemy to zrobić.

Gramy koncerty i jesteśmy muzykami – staramy się wykorzystać naszą profesję w celu wsparcia potrzebujących. Tak jak ekipy foodtrucków organizują się i jadą na granicę żeby przygotowywać żywność dla potrzebujących, czy firmy przewozowe, które pomagają w transporcie osób potrzebujących albo organizacje i stowarzyszenia oraz lekarze weterynarii ratujący na co dzień w Polsce zwierzęta pomagają w tych dniach zwierzętom należącym do uchodźców z Ukrainy, tak i my możemy wesprzeć naszych sąsiadów. Razem – możemy zrobić różnicę i pomóc!”. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here