Koncert Sanah na pożegnanie lata

Chełmski Dom Kultury zaprasza 24 września br. o godz. 19.00 do Amfiteatru Kumowa Dolina na koncert Sanah. Artystka jest autorką takich hitów jak „Szampan”, „Melodia” i „Królowa dram”. Sanah jest jedną z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie.

Jej miękki, ciepły wokal sprawdza się zarówno w świetnie zaaranżowanych balladach, jak i nowoczesnych, wzbogaconych elektroniką dynamicznych kompozycjach. Bilety w cenie 90 zł. Ich dostępność unormowana jest aktualną sytuacją w kraju wg zaleceń Rady Ministrów oraz GIS. Organizatorzy koncertu informują, że przy zakupie biletów będą prosić o oświadczenie o ważnym szczepieniu uczestnika koncertu. Liczba uczestników zależna będzie od aktualnych wytycznych odpowiednich ministerstw. Osoby zaszczepione przeciw Covid-19 nie wliczają się do limitu uczestników wydarzenia.

Pasja zaprasza na wystawę

Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zaprasza 31 sierpnia br. o godz. 18.00 do Galerii „Pasja” przy Al. Żołnierzy I Armii WP 19 w Chełmie na wernisaż wystawy pt. „Letnie inspiracje”. Ekspozycja będzie czynna do 15 września we wtorki, środy, piątki w godz. 16.00-18.00. Tworzy ją ponad 40 prac powstałych podczas wakacyjnego pleneru. Uczestniczyło w nim dwunastu członków stowarzyszenia „Pasja”: Alicja Oleszczuk, Monika Wolszczak, Halina Wójcik, Danuta Boraczuk, Ewa Król, Aleksandra Borowiec, Iwonna Drozd, Andrzej Gnaś, Elżbieta Petruk, Danuta Kurczewicz, Katarzyna Matwiejczuk i Małgorzata Lepik Szostak. Każdy z artystów czerpał inspiracje z własnych wędrówek, wyjazdów i przemyśleń. Stowarzyszenie „Pasja” skupia grupę ludzi, dla których od lat wspólnie malują, dyskutują i służą sobie artystyczną radą.

Koncert nad stawem w Wojsławicach

Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach zaprasza w sobotę, 4 września o godzinie 19.00 na koncert przy zbiorniku wodnym w Wojsławicach. W gitarowej aranżacji wystąpi Waldemar Kondraciuk – multiinstrumentalista, znany z występów w zespole rockowym „24 na dobę” oraz w „Teatrze Piosenki Młyn”. Nad wojsławickim stawem artysta zaprezentuje piosenki do tekstów Osieckiej, Kofty i Przybory. Aby uświetnić to wydarzenie, organizatorzy szykują na ten wieczór wyjątkową oprawę wizualną. Specjalna aranżacja świateł i girlandy ogrodowe oraz stoliki przykryte obrusami zapewnić mają ciepły klimat i sprawić, że goście poczują się jak w najlepszym muzycznym klubie. Ilość miejsc ograniczona, a wejściówki do odebrania w Domu Kultury w Wojsławicach oraz do zarezerwowania pod numerem tel. 82 566 91 53.

Wystawa w chełmskim muzeum

W Muzeum Ziemi Chełmskiej do 25 września br. można oglądać wystawę złożoną z wycinanek żydowskich autorstwa Grzegorza Dudały. Na ekspozycji spośród ponad 30 prac znalazły się również te z chełmskimi motywami. Tematyka wystawa nie jest przypadkowa, bo Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej w tym roku zajmuje się sztuką wycinankarską.
Wycinanka żydowska była ściśle związana z życiem religijnym i rocznym cyklem liturgii. Powstałą w środowisku ortodoksyjnych Żydów – służyła modlitwie, pełniła funkcje amuletu.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

30 sierpnia
13:30 Wyrolowani
15:30 Wyprawa do dżungli
18:30 Zupa nic
20:30 Legion samobójców: The Suicide Squad
31 sierpnia
13:30 Wyrolowani
15:30 Wyprawa do dżungli
18:30 Legion samobójców: The Suicide Squad
21:00 Zupa nic
1 września
13:30 Wyrolowani
15:30 Wyprawa do dżungli
18:30 Zupa nic
20:30 Legion samobójców: The Suicide Squad
2 września
13:30 Wyrolowani
15:30 Wyprawa do dżungli
18:30 Legion samobójców: The Suicide Squad
21:00 Zupa nic
3 września
14:00 Wyrolowani – 2D dubbing
16:00 Czarny młyn
18:15 Free Guy
20:45 Zupa nic
4 września
11:00 Wyrolowani – 2D dubbing
13:00 Czarny młyn
15:30 Free Guy
18:00 Zupa nic
20:15 Free Guy
5 września
11:00 Wyrolowani – 2D dubbing
13:00 Czarny młyn
15:30 Free Guy
18:00 Free Guy
20:30 Zupa nic

Maraton horrorów

10 września o godzinie 20.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza do CKF ZORZA na maraton horrorów Jamesa Wana (reżyser, współscenarzysta, producent). Wyświetlone zostaną takie filmy: „Kiedy gasną światła”, „Zakonnica”, „Wcielenie” (pokaz premierowy).

Wakacje w Bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia ostatnich dni wakacji pod hasłem „Na zdrowie – książka”. W programie na najbliższe dni:
30 sierpnia, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika, ul. Partyzantów 40)
31 sierpnia, godz. 10.00 – projekcja filmu dla najmłodszych (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40). Działania w ramach Programu Promocji i Ochrony Zdrowia w Mieście Chełm na lata 2021-2023 – zdrowy styl życia finansowane przez Urząd Miasta Chełm.

Dożynki gminne w powiecie chełmskim

W najbliższy weekend za plony dziękować będą mieszkańcy następujących gmin:
– Gmina Dubienka – „Gminno-parafialne” dożynki – 5 września. Rozpoczną się o godzinie 11.00 w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Dubience, gdzie będzie sprawowana msza święta w intencji rolników oraz w podziękowaniu za plony.
– Gmina Wierzbica – „Parafialne Dożynki” 5 września, początek o godzinie 12.00

Zjazd Kresowian

Pod hasłem „Ojczyzna Przodków Duszą Pokoleń” 4-5 września zaplanowano VIII „Ogólnopolski Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia w Chełmie”. Organizatorem zjazdu jest Towarzystwo Rodzin Kresowych. Uczestnicy zjazdu spotkają się w sobotę, 4 września o godz. 14.00 przy studni na pl. Łuczkowskiego. W programie m.in. modlitwa za Polaków pomordowanych na Wołyniu przy pomniku „Piety Wołyńskiej”, nabożeństwo w kościele św. Izydora w Pławanicach (gmina Kamień) i spotkanie pokoleń z biesiadą w Pławanicach. Drugiego dnia zjazdu m.in. nabożeństwo w kościele św. Rodziny w Chełmie, uczestnictwo w wystawie „Zamki i Kościoły Wołynia”.

Festiwal Tradycji Obronności Słowiańskiej

„Festiwal Tradycji Obronności Słowiańskiej” planowano nad zbiornikiem wodnym „Maczuły” w Horodysku (gmina Leśniowice) 29 sierpnia br. Ze względu na deszcze i niekorzystną pogodę imprezę przełożono na niedzielę, 5 września br. Początek festiwalu o godzinie 15.00. Wydarzenie to przybliżyć ma kulturę Słowian oraz ukazać bogactwo lokalne dziedzictwa kulturowego. Inspiracją do jego organizacji były unikalne na skalę Europy Wschodniej badania archeologiczne przeprowadzone, podczas których w Horodysku odkryto pozostałości grodziska obronnego wioski słowiańskiej.

Podczas festiwalu odbędą się pokazy słowiańskich strojów i narzędzi walki. Będzie to okazja do spotkania grup rekonstrukcyjnych z regionu, w tym „Drużyny Grodów Czerwieńskich”, reprezentacji „Słowiańskiego Grodu” z Wólki Bieleckiej oraz „Drużyny Grodu Sutiejsk”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli przyjrzeć się uzbrojeniu słowiańskich wojowników oraz technikom walk na przestrzeni wielu lat. Będzie można też obejrzeć inscenizacje potyczek zbrojnych oraz rozegrany zostanie konkurs walki bronią białą. Organizatorzy festiwalu przygotowali także turniej zabaw plebejskich, turniej młodych wojów oraz gry i konkursy dla publiczności. W obozowiskach przygotowanych przez wojów będzie możliwość przymierzenia opancerzenia wojowników i strojów z epoki.

Kolejną atrakcją ma być stanowisko do nauki strzelania z łuku oraz rzutu oszczepem. Będzie można spróbować swoich sił w rzucaniu podkowami, walce na kładce oraz ścinaniu mieczem głów kapusty. Będzie można też skosztować tradycyjnych potraw, przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich. Zdrowa żywność podawana będzie na ekologicznych, biodegradowalnych naczyniach, co być ma symbolicznym „powrotem do natury”. Atrakcją będzie także prezentacja łódek, zbudowanych w ramach projektu „Podejmij wyzwanie! Budujemy rodzinne żaglówki”, sfinansowanego przez Fundację Orlen. W programie też koncerty zespołów folkowych.

O godz. 19.00 rozpocznie się występ zespołu „Hoyraky”. Gwiazdą wieczoru będzie ukraiński Joryj Kłoc. Oba zespoły znane są m.in. z udziału w programie Must Be The Music. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa lubelskiego oraz starosta chełmski. Organizatorami wydarzenia są: Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo – Samorządowe w Leśniowicach, Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach oraz Wójt Gminy Leśniowice. Festiwal realizowany jest w ramach projektu „Pokolenia odkrywają dziedzictwo kulturowe gminy Leśniowice – edukacja kulturalna płaszczyzną współpracy na rzecz rozwoju turystyki”, dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here