Koncert „W Niedzielę Palmową”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 14 kwietnia o godz. 18.00 na koncert „W Niedzielę Palmową”.

Podczas tegorocznego koncertu, oprócz doskonale znanego chełmianom Chadek Gospel Choir pod dyrekcją Grzegorza Głucha, z gościnnym udziałem Gabi Gąsior oraz Abrahama Diomande i uczestników warsztatów gospel, usłyszymy też program „Golgota Jasnogórska”. To materiał oparty na poemacie pasyjnym poety Ernesta Brylla w wykonaniu Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.

Występy chóru gospel to żywiołowe, pełne pasji i pozytywnej energii widowiska, które w naturalny sposób angażują publiczność. Dodatkowo, w tym roku chór wystąpi z potężnym wsparciem wszystkich uczestników dwudniowych warsztatów.

Gabi Gąsior to prawdziwa ikona stylu gospel. Chórzystka, solistka i dyrygentka, wielokrotnie zapraszana do udziału w koncertach i nagraniach projektów gospel w kraju i za granicą. Współpracowała m.in. z Adamem Sztabą, Kubą Badachem, Golec uOrkiestrą, Andrzejem Lampertem, Beatą Bednarz. Jest też autorką tekstów i aranżacji wokalnych, nauczycielem śpiewu i instruktorem wokalnym.

Abraham Diomande to artysta z Nowego Jorku, który łączy styl gospel z afrykańskimi melodiami. Jego twórczość to muzyczny koktajl pełen przeróżnych inspiracji, także reggae i r’n’b. Muzyk występował na całym świecie, dając koncerty m. in. w Niemczech, Francji, Burkina Faso i Polsce.

Z kolei „Golgota Jasnogórska” to niezwykła propozycja na okres Wielkiego Postu. Była pisana przez Ernesta Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Jest to propozycja wspólnej modlitwy i zadumy nad Męką Pańską – przedstawiona w surowej i ascetycznej formie, która powoduje, że teksty jeszcze mocniej oddziałują na słuchaczy, nikogo nie pozostawiając obojętnym. Bilety dla osób w wieku do 15 lat – 10 zł, dla pozostałych – 20 zł.

Dla Czytelników „Nowego Tygodnia”, którzy jako pierwsi zadzwonią do redakcji w środę, 3 kwietnia, o godzinie 12.00 mamy dwie podwójne wejściówki na koncert „W Niedzielę Palmową”.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Ciemno, prawie noc: 1 kwietnia godz. 21.00; 2 kwietnia godz. 18.30, 3 kwietnia godz. 21.00, ZORZA

Robaczki z Zaginionej Dżungli: 1, 2, 3 kwietnia godz. 14.00; 4 kwietnia godz. 13.30, ZORZA

Kapitan Marvel: 1, 3 kwietnia 16.00 (3D dubbing), godz. 18.30 (2D napisy); 2 kwietnia godz. 16.00 (3D dubbing), godz. 21.00 (2D napisy), 4 kwietnia godz. 15.30 (3D dubbing), godz. 21.00 (2D napisy), ZORZA

Niewidzialny chłopak – Nowa Generacja: 1, 2, 3, 4 kwietnia godz. 16.00, ChDK

Przemytnik: 1, 3 kwietnia godz. 18.00, 2, 4 kwietnia godz. 20.45; ChDK

Wszyscy wiedzą: 1, 3 kwietnia godz. 20.30, 2, 4 kwietnia godz. 18.00, ChDK

DKF – Sklep przy głównej ulicy: 4 kwietnia godz. 18.00, ZORZA

Władcy przygód. Stąd do Oblivio: 5 kwietnia godz. 14.00, godz. 16.00, 6, 7 kwietnia godz. 11.00, godz. 13.15, ZORZA

Shazam!: 5 kwietnia godz. 18.00 (3D dubbing), godz. 20.45 (2D napisy), 6 kwietnia godz. 15.30 (2D napisy), 18.15 (3D dubbing), 7 kwietnia godz. 15.30 (3D dubbing), godz. 18.15 (2D napisy), ZORZA

Z serca dla serca

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie organizuje niezwykłe wydarzenie. Koncert charytatywny pod nazwą „Z serca dla serca” zaplanowano 10 kwietnia o godzinie 18.00 w Chełmskim Domu Kultury. To koncert, z którego cały dochód zostanie przekazany na rzecz 9-letniego Wiktora Kudana z Wereszcz Dużych, ucznia Szkoły Podstawowej w Zawadówce. Wiktor od urodzenia zmaga się z poważną chorobą serca i ostatnie diagnozy lekarskie wskazują na niezwłoczną operacje, która może być wykonana na terenie Niemiec.

Zabieg jest kosztowny, przekraczający możliwości finansowe rodziców. Podczas koncertu na scenie wystąpią absolutne gwiazdy – zespoły: „Vox”, „4 Pory Roq”, a także tancerze i wokaliści Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Bilety-cegiełki w cenie 40 zł do nabycia w kasach ChDK i Kinie Zorza. Stowarzyszenie „Przytulisko” udostępnia też konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze: 28 2030 0045 1110 0000 0277 8360 z dopiskiem „DLA WIKTORA”, a także KRS: 0000465707 do rozliczeń z podatku z dopiskiem „DLA WIKTORA”.

Malarstwo Mieczysława Wiśniewskiego

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza do „Galerii 72” przy ul. Lubelskiej 55 na oglądanie wystawy malarstwa zmarłego w ubiegłym roku Mieczysława Wiśniewskiego (1929-2018). Wystawa będzie czynna do 3 kwietnia. Pokazuje 52 dzieła autora z lat 1955-2014, starając się zasygnalizować poszczególne okresy jego dokonań. M. Wiśniewski był wybitnym artystą, przez całe swoje życie związanym ze środowiskiem toruńskim.

Uczestniczył wielokrotnie w międzynarodowych plenerach dla artystów posługujących się językiem geometrii (1985-1992, 1994, 1995, 1997-2000), organizowanych przez chełmskie muzeum w Okunince nad Jeziorem Białym. Jego prace prezentowano w ramach pokazów poplenerowych, na wystawach zbiorowych prezentujących kolekcję sztuki współczesnej w kraju i za granicą (Węgry, Austria, Słowacja, Niemcy).

KDF w ChBP

W kwietniu do Klubu Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej powrócą „Historie prawdziwe”. Jak zapowiadają organizatorzy – wycieczka przez meandry ludzkich charakterów, postaw i zdarzeń – rozpocznie się od spotkania z najnowszym filmem Bryana Singera, opowiadającym historię zespołu Queen, w tym jego lidera i wokalisty Freddiego Mercury’ego. Obraz, z nagrodzoną Oscarem kreacją Ramiego Malika, pokazany zostanie w pierwszą środę kwietnia.

W kolejne natomiast widzowie śledzić będą losy wybitnych szefowych kuchni (Amy Adams i Meryl Streep), więźniów obozu w Sobiborze (w nowym filmie Konstantina Chabienskiego) oraz czarnoskórego agenta FBI, który został członkiem Ku Klux Klanu. Wszystkie projekcje odbywać się będą w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Początek seansów o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Chełmianie żeglują

Chełmski Dom Kultury i Klub Żeglarski Chełm zapraszają na cykl bezpłatnych szkoleń żeglarskich „Chełmianie żeglują”. To okazja do zapoznania lub uzupełnienia wiedzy na temat żeglarstwa, a także punkt wyjściowy do kursu na patent żeglarza jachtowego. Spotkania odbywają się przez kolejne weekendy. 6 kwietnia godz. 13:00: „Teoria żeglowania” – kpt. Ziemowit Barański. 7 kwietnia godz. 13:00: Meteorologia” – kpt. Ziemowit Barański, 13 kwietnia godz. 13:00: „Etyka i etykieta jachtowa” – kpt. Jacek Sieroń. Szkolenie pod patronatem Prezydenta Miasta Chełm – Jakuba Banaszka.

Chodź na słówko

„Chodź na słówko” to opowieść o sile przyjaźni i poszukiwaniu tożsamości. Spektakl zaplanowany na 7 kwietnia o godz. 16 w Chełmskim Domu Kultury adresowany jest do najmłodszej publiczności, ale jak zapewnia jego reżyser – Barbara Szarwiło spodoba się także starszej publiczności. Bohaterami są niepoprawnie wypowiedziane przez dziecko słowa – Kula i Toperz. Próbują oni za wszelką cenę stać się tym, kim rzeczywiście mieli być czyli Kurą i Nietoperzem.

Sens spektaklu jest głębszy, bo Kula i Toperz nie mogą pogodzić się ze swoim wyglądem, szukają akceptacji, nie radzą sobie z emocjami. To tak, jak w życiu codziennym widzów zarówno tych najmłodszych, ale też dorosłych. W obsadzie „Chodź na słówko” zobaczymy B. Szarwiło, Agnieszkę Szkodę, Sławoja Czarnotę, Zbigniewa Moskala, Michała Prusa, Bogdana Deptę.

O oprawę muzyczną zadbał Bartek Kazimierczak, a ilustracje i projekty kostiumów są autorstwa Małgorzaty Osieleniec. Koszt biletu – 20 zł. Dla Czytelników „Nowego Tygodnia”, którzy jako pierwsi zadzwonią do redakcji we wtorek, 2 kwietnia, o godzinie 12.00 mamy jedną podwójną wejściówkę na spektakl „Chodź na słówko”.