4 grudnia 2024 r. o godz. 19:00 w Sali Operowej CSK odbyło się widowisko (NIE) Z TEJ ZIEMI, które zachwyciło zarówno zgromadzoną publiczność, jak i widzów online. Sala Operowa na ponad 900 osób została w pełni wypełniona, a każdy z uczestników otrzymał niespodziankę – kalendarz oraz katalog wystawy towarzyszący premierze.
Wieczór zainaugurowała rozmowa w formie podcastu. Andrzej Jachim (Vena Art) i Piotra Taracha (Intrograf-Lublin) twórcy kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi, który od 20 lat cieszy się uznaniem przez wyjątkowe połączenie sztuki, tradycji i promocji regionu zdradzili kulisy, anegdoty, ciekawostki związane z jego powstawaniem.
Muzycznym sercem widowiska była kosmiczna suita „(NIE) Z TEJ ZIEMI” w wykonaniu Michała „ZETENY” Zaniewskiego oraz towarzyszących mu muzyków: Barbary Księskiej, Mateusza Kurowiaka, Bartłomieja „Czekola” Grzechnika i Artura „Yankee” Matusewicza. Koncert, w którym muzyka na żywo przenikała się z wizualizacjami autorstwa Mariusza Jurkowskiego (Vena Art), zachwycił publiczność swoją futurystyczną estetyką.
Wizualizacje, stworzone przy użyciu technologii AI oraz zapierających dech w piersiach astrofotografiach Marka Skowronka, które ukazują głębię kosmosu uchwyconą z Lubelszczyzny. Całość dopełniały filozoficzne sentencje Stanisława Lema, nadając koncertowi refleksyjny wymiar. Wieczór zakończył się spektakularnym pokazem laserów, który w finałowej części suity dosłownie rozświetlił przestrzeń Sali Operowej. Zapis widowiska dostępny jest pod adresem: www.projekt-nieztejziemi.pl/transmisja.
Premierze kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi 2025 towarzyszyła również wystawa multimedialna pt. (NIE) Z TEJ ZIEMI – kosmiczne pejzaże Marka Skowronka uchwycone na Ziemi Lubelskiej. Wystawa nie tylko zachwyca wizualnie, ale dzięki multimedialnym rozwiązaniom, takim jak dźwięki inspirowane kosmosem, pozwala na pełne zanurzenie się w jej atmosferze. To połączenie obrazu i dźwięku sprawia, że każdy odwiedzający może poczuć się jak odkrywca tajemnic wszechświata, nie opuszczając Lubelszczyzny. Wystawa wciąż dostępna jest bezpłatnie w CSK w Lublinie. W przestrzeni wystawy można znaleźć otwartą sieć Wi-Fi „KOSMOS”, po zeskanowaniu QR kodów dostępnych na planszach wystawy można posłuchać muzyki inspirowanej dźwiękami głębokiego kosmosu. Wystawa czynna będzie do 19 grudnia 2024 r.
Organizatorami całego wydarzenia były: Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie, Vena Art. i Intrograf, a partnerem projektu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (CSK). Jednym z patronów medialnych był „Nowy Tydzień”. WA, fot. Wojciech Kornet