Koszt remontu mieszkania – ceny Cię zaskoczą!

Klasyczne odnowienie lokum kojarzy się z malowaniem ścian, wymianą podłóg czy zmianą płytek w łazience. Tymczasem remont, zwłaszcza starego mieszkania, niesie ze sobą dodatkowe koszty w postaci wymiany instalacji elektrycznej i hydrauliki w łazience. Jak przygotować rzeczywistą kwotę pieniędzy potrzebną do zmiany miejsca zamieszkania w nowoczesny dom?

Remontować od początku do końca

Właściciele, którzy chcą poznać rzeczywiste koszty i uzyskać dobre, funkcjonalne wnętrze, powinni skorzystać z usług architekta. Cena projektu waha się od 2000-4500 złotych. Jednak na podstawie planu ustala się kolejne czynności remontowe. Na samym początku konieczna jest:

– wymiana instalacji elektrycznej – koszt takiej operacji wynosi od 2000 złotych wzwyż. Zamontowanie nowych kabli i gniazdek jest konieczne ze względów bezpieczeństwa;

– wymiana instalacji hydraulicznej – cena jednego metra bieżącego w lokum wynosi 190 zł, a doliczyć należy także zmianę w postaci montażu ubikacji i innych urządzeń sanitarnych w cenie 1000 zł. Łącznie należy przygotować się na koszt od 3000 zł wzwyż;

Kiedy mieszkańcy uporają już się z pracami remontowymi, pozostaje im tynkowanie oraz malowanie ścian i wymiana płytek w łazience. W nowoczesnym domu nie może też zabraknąć szczelnych okien. Ich ceny wahają się od 1000-1250 zł za sztukę, a za montaż właściciele zapłacą od 80 zł/m2.

Zanim zaczną zmieniać jakiekolwiek pomieszczenia, koszty sięgają już ponad 10000 zł. W ich pokryciu pomaga dodatkowa praca, długie oszczędzanie, a w przypadku nagłych wypadków można też zajrzeć na stronę internetową https://miloan.pl/. Po projektach i zmianie instalacji, nadszedł czas na pomieszczenia.

Łazienka

W nowoczesnym domu lub mieszkaniu nie może zabraknąć pięknych płytek, wanny i ubikacji. Zakup oraz instalacja nowego wyposażenia zamyka się w budżecie 1700 zł. Najtańsze akcesoria sanitarne kosztują 900 zł, natomiast hydraulikowi należy wręczyć kwotę co najmniej 800 złotych.

Jednak przed tą czynnością należy skuć płytki, wymienić rury i położyć nowy materiał budowlany. Usunięcie starego kosztuje od 21-80 zł/m2. Następnie fachowcy wyrównują ściany i podłogi mieszkania, co kolejno kosztuje 25 zł/m2 i 25-80. Po tej czynności mogą gruntować powierzchnię i układać nowe płytki. Robocizna za obie te czynności w lokum wyniesie 5 zł/m2 i 80-90zł/m2. Za najtańsze materiały właściciele zapłacą 21 zł/m2, a najdroższe nawet 80 zł/m2.

Łącznie zmiana starej łazienki o powierzchni 5m2 w dobre wnętrze kosztuje od 6000 złotych wzwyż. To pomieszczenie, które trzeba wyremontować w domu na samym początku. Po nim należy odnawiać kuchnię lub pokoje.

Zmienić wnętrza w piękne sypialnie

Pokój, w którym wymieniono instalacje elektryczną, wymaga tynkowania, wyrównania powierzchni oraz jej gruntowania przed malowaniem. Za wszystkie czynności fachowcy wymagają zapłaty w wysokości 34 zł/m2. Przy pomieszczeniu o powierzchni 20 m daje to koszt 1564 złotych.

Remont sypialni wiążę się także ze zmianą podłóg lub ich odświeżeniem. Samodzielne zerwanie i położenie nowych paneli kosztuje od 25-45 złotych za metr. Materiały budowlane, jakie należy także zakupić, to folia i podkład tłumiący kroki. Jeśli mieszkańcy wolą skorzystać z usługi firmy budowlanej, zapłacą dodatkowe 24 zł/m2. Razem posadzka w sypialni mieszkania lub nowoczesnego domu kosztuje od 980-1380 złotych.

Pokoje, łazienka, a gdzie kuchnia?

Ostatnim miejscem, które remontujemy w domu, jest kuchnia. Należy:

  • pomalować ściany – wspomniany już koszt 34zł/m2;
  • położyć płytki na podłogę – 125 zł/m2. W cenę wliczony jest klej, materiał budowlany, robocizna, fugi i preparat gruntujący. Do kosztów zalicza się także 500 zł za kontener na gruz ze skutej posadzki;
  • zmienić wyposażenie – koszty mogą być bardzo różne, ale na pewno przekroczą 10000 złotych.

Do kosztorysu remontu własnego mieszkania warto doliczyć też nowe meble i gadżety. W końcu remontujemy lokum po to, aby zmieniło się w ładne, funkcjonalne wnętrze. Podsumowując, należy na to wyłożyć sumę od 20000 zł wzwyż.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here