Ile kosztuje sesja ślubna – analiza cen w 2017 roku

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu Pary Młodej, który chcieliby zapamiętać na zawsze. Dobry fotograf z pewnością pomoże w zachowaniu tych wspomnień na długo, jednak znalezienie odpowiedniej oferty nie jest takie proste – konkurencja jest duża, a jakość usług i ceny są bardzo zróżnicowane. Czym sugerować się wybierając ślubnego fotografa?

Profesjonalista czy amator?

Cena to z pewnością istotny czynnik przy wyborze fotografa ślubnego. Koszty związane z organizacją wesela są dość wysokie i wiele osób ma ograniczony budżet. Na usługach fotografa można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych, jednak najczęściej pochodzą one od amatorów, osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografowaniem lub nie działają w pełni legalnie. Zatrudniając kogoś niedoświadczonego wiele ryzykujemy. Fotografia ślubna to specyficzna branża, która wymaga nie tylko talentu i kreatywności, ale także odpowiednich kwalifikacji, profesjonalnego sprzętu, różnego rodzaju uprawnień, a nawet specyficznych cech charakteru. Ceny za usługi profesjonalistów zaczynają się od 1400 zł wzwyż, jak np. w województwie łódzkim, śląskim czy lubelskim, gdzie znajdziemy wiele propozycji poniżej 2000 zł. W województwie wielkopolskim i w samym Poznaniu dobrego fachowca można zaangażować nawet za 2000 zł.  W Mazowieckim i w Stolicy przewyższają ceny w przedziale 2200 – 3000 zł. Bardziej zróżnicowane ceny proponują profesjonaliści z południowych regionów Polski, jak we Wrocławiu od 1900 do 3800 zł, w Krakowie i Zakopanym od 1600 do ponad 3000 zł. Już po samym portfolio, zamieszczanym często na portalach internetowych możemy ocenić jaki poziom reprezentuje fotograf. Jeżeli stylistyka i jakość zdjęć nie jest zadowalająca powinniśmy poszukać innej oferty.

Za co zwykle płacimy?

Na koszty związane z fotografią ślubną składają się nie tylko doświadczenie i licencja, ale również lista oferowanych usług, czyli tak zwany pakiet usług. Standardem jest nie mniej niż 200 zdjęć w wersji cyfrowej. Fotograf może zacząć swoją pracę już podczas przygotowań Pary Młodej, jest obecny podczas błogosławieństwa, w kościele lub urzędzie i podczas imprezy weselnej do zabaw oczepinowych włącznie. Można wykupić dodatkowe godziny, jednak są one bardzo kosztowne, poza tym po północy na tego rodzaju imprezach zdarza się wiele niespodzianek, o których w dobrym zwyczaju należy zapomnieć. Nieco  mniejszy i tańszy zarazem pakiet nie uwzględnia reportażu przed zaślubinami Pary Młodej w kościele lub urzędzie. Niektórzy życzą sobie także obecności fotografa na poprawinach, co oczywiście znacznie zwiększa koszty. Ostatnio modne stały się fotobudki, czyli samowyzwalacz, który robi małą serię zdjęć na specjalnie zaprojektowanym dla Pary Młodej tle. To świetna zabawa dla gości weselnych, szczególnie, kiedy mają do dyspozycji śmieszne akcesoria. Fotobudki jednak nie są konkurencją dla profesjonalnego fotografa, mogą stanowić dodatkową pamiątkę.

Sesja od razu czy później?

Dość znaczącą częścią usług fotografii ślubnej jest sesja zdjęciowa Pary Młodej. Można spotkać się jeszcze z sytuacją, kiedy odbywa się ona w trakcie wesela, jednak coraz więcej osób decyduje się na sesję w innym dogodniejszym terminie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jak chociażby fryzjer, kosmetyczka, czyszczenie kreacji ślubnych oraz dojazd do miejsca wykonania sesji. Pakiet z sesją plenerową w innym terminie niż ślub i wesele jest zwykle droższy min. o 500 zł. Profesjonalnie wykonana sesja stanowi piękną pamiątkę dla Nowożeńców i ich najbliższych. Komplet zdjęć zarówno z sesji, jak i z całej imprezy jest wydawana przez fotografa w wybranej przez Młodych formie – parę wydrukowanych zdjęć luzem, wklejone w elegancki album lub jako fotoksiążka, cena zmienia się z zależności od wybranej opcji. Koszt sesji plenerowej zwykle jest już wliczony w cenę ogólną.

W branży ślubnej znajdziemy mnóstwo ofert dobrych fotografów, każdy reprezentuje inne umiejętności i tworzy swoją indywidualną ofertę, co odbija się także na cenach za usługi, które są dość zróżnicowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji Nowożeńcy powinni rozeznać się jak wygląda sytuacja w branży ślubnej odnośnie cen oraz jakości oferowanych usług. Najwygodniej będzie odwiedzić różnego rodzaju portale tematyczne, jak np. http://www.fotograf-wesele.pl/ , gdzie znajdziemy klarowne zestawienia konkretnej usługi. Warto też sprawdzić ceny usług fotografów za granicą: https://www.weddingwire.com/c/md-maryland/price/wedding-photographers/10-vendors.html


Artykuł sponsorowany