Kreatyna – co warto wiedzieć o właściwościach tego suplementu?

Obecnie ktokolwiek choć trochę interesuje się uprawianiem sportu, czy też suplementacją itp. na pewno słyszał o kreatynie. Staje się one coraz bardziej popularna, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tym suplemencie. Co ciekawe, kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów diety, jakie są dostępne na rynku. To powoduje, że można być przekonanym o jej wszelkich właściwościach. Warto jednak zacząć od samego początku.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest tak naprawdę związkiem i jest to kwas beta metyloguanidynooctowy. Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety w Polsce oraz na świecie. Już na początku rozpowszechniania kreatyny zauważono, że ma ona korzystny wpływ na osiągane wyniki przez sportowców. Zaczęto ją zatem zalecać osobom aktywnym fizycznie, którym zależy na poprawie własnych osiągnięć w naturalny sposób.

Kreatyna występuje w ludzkim organizmie w środowisku naturalnym. Znajduje się głównie w mięśniach jednak w niewielkich ilościach. To powoduje, że za sprawą suplementacji, można zwiększyć jej poziom, a to pozytywnie wpływa na organizm. Kreatyna jest zbudowana z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny.

Warto zaopatrzyć się w kreatynę najwyższej jakości, która pochodzi ze sprawdzonego źródła. Szeroki wybór kreatyny o różnych smakach, można znaleźć w ofercie sklepu SFD – https://sklep.sfd.pl/Kreatyny-k112.html

Jakie podstawowe funkcje pełni kreatyna?

Chociaż można wyróżnić wiele rodzajów kreatyny (np. monohydrat, jabłczan, stak, cytrynian), to jej podstawowe funkcje pozostają w gruncie rzeczy niezmienne. Różnią się one np. stopniem wchłanialności. Warto zatem przyjrzeć się temu, za co odpowiada kreatyna w ogóle, a tym samym dowiedzieć się, dlaczego warto stosować kreatynę.

  • Hamuje miostatynę – jest to białko, które uniemożliwia rozrost tkanek mięśniowych, co w kontekście treningów jest szczególnie istotne. Co więcej, kreatyna zwiększa wydzielanie hormonu IGF-1 przez wątrobę, który jest swego rodzaju miernikiem wytwarzania przez organizm hormonu wzrostu.
  • Wspomaga rozpad węglowodanów w mięśniach – co jest szczególnie pożądane w przypadku intensywnych sesji treningowych. Dzięki tej funkcji zwiększa się zapas energii w organizmie podczas intensywnej pracy mięśni.
  • Podwyższa uwodnienie komórek mięśniowych – dzięki kreatynie możliwe jest odpowiednie nawodnienie mięśni, co jest kluczowe. Komórki nieodpowiednio nawodnione, nie posiadają odpowiednich mocy przerobowych m.in. do wzrostu.

Co więcej, kreatyna redukuje zakwasy w mięśniach, a także ułatwia wiązanie się w nich białka. To wszystko sprawia, że jest ona świetnym suplementem, który znajduje wiele zastosowań. Szczególnie w przypadku, gdy celem treningowym jest rozbudowanie masy mięśniowej organizmu.

Dlaczego warto stosować kreatynę?

Jednym z podstawowych powodów może być fakt, że jest ona dokładnie przebadana. Mimo wszystko warto poznać jej inne zalety, aby zobaczyć, czy może pomóc w osiągnięciu konkretnych celów treningowych. O czym warto wspomnieć?

  • Poprawa masy mięśniowej i siły – jest to powiązane ze wspomnianą syntezą białek w mięśniach, które są podstawowym budulcem mięśni. Natomiast poprawa siły, wynika z naturalnego wzrostu masy mięśniowej.
  • Szybsza regeneracja – kreatyna zapobiega m.in. reakcjom zakwaszania mięśni. Jest to spowodowane tym, że posiada ona właściwości sprzyjające odbudowie mięśni po przeprowadzonym treningu.
  • Lepsza wytrzymałość – kreatyna pomaga odbudować ATP, który najprościej mówiąc jest nośnikiem energii w organizmie. Sprawia to, że organizm posiada więcej energii, a dzięki temu sesje treningowe mogą być dłuższe oraz intensywniejsze. Warto nadmienić, że nie przełoży się to na zwiększone zmęczenie itp.

Aby wspomóc działanie kreatyny można stosować także inne odżywki i suplementy. W tym przypadku ważne będą m.in. węglowodany, leucyna itp. Wszystkie niezbędne preparaty do jeszcze lepszego działania kreatyny, można kupić w sklepie SFD – https://sklep.sfd.pl/.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here