Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto go zaciągnąć?

Posiadając kilka zobowiązań do spłaty, z czasem możemy mieć problemy z regulowaniem rat, które są dużym obciążeniem dla budżetu domowego. W takiej sytuacji warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, który połączy kilka zobowiązań w jedno.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, przeznaczonym na spłatę innych zobowiązań. Mogą to być pożyczki gotówkowe udzielone przez bank lub firmy pozabankowe, kredyty samochodowe, a nawet kredyty hipoteczne. Zamieniając kilka zobowiązań na jedną ratę łatwą do spłaty, można odciążyć budżet domowy, a tym samym uniknąć sytuacji, że nie będzie nas stać na terminową spłatę rat i wpadniemy w spiralę zadłużenia. Na stronie www.17bankow.com znajdziesz kalkulator kredytu konsolidacyjnego, dzięki czemu wybierzesz najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt konsolidacyjny – czym się charakteryzuje?

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt przeznaczony na określony cel. Przeznacza się go na spłatę wcześniejszych zobowiązań, które mogą być zaciągnięte w różnych bankach, a nawet w pozabankowych firmach pożyczkowych. Kredyty konsolidacyjne łączą różne zobowiązania w jedno, dzięki czemu, zamiast spłacać kilka wysokich rat, mamy jedno zobowiązanie z ratą dostosowaną do naszych możliwości finansowych. Dzięki temu budżet domowy jest mniej obciążony i mniejsze jest ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia. Można w ten sposób uporządkować swoje wydatki.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia też otrzymanie dodatkowej gotówki, którą można wykorzystać na dowolny cel. Należy też pamiętać, że o kredyt konsolidacyjny można się starać wtedy, gdy posiadamy zdolność kredytową i mamy pozytywną historię kredytową. Jeśli więc nie spłacasz rat w terminie, nie otrzymasz kredytu konsolidacyjnego. Dlatego warto podjąć ten krok odpowiednio wcześnie, zanim zaczniesz mieć problemy ze spłatą rat.

Jakie usługi można skonsolidować?

Jeszcze niedawno w bankach można było skonsolidować wyłącznie zobowiązania bankowe. Obecnie banki umożliwiają już konsolidację pożyczek zaciągniętych w pozabankowych firmach pożyczkowych. Kredytem konsolidacyjnym można spłacić kredyty ratalne, a często też chwilówki, jednak trzeba zapytać o taką możliwość konkretnym banku. Konsolidacja kredytów obejmuje różne rodzaje kredytów bankowych. Mogą to być zarówno kredyty gotówkowe, jak i samochodowe czy hipoteczne. Możliwa jest też konsolidacja kredytu gotówkowego z hipotecznym, o ile najtańszy kredyt konsolidacyjny hipoteczny będzie miał zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Konsolidacja obejmuje też zadłużenie wynikające z karty kredytowej czy linii kredytowej na koncie osobistym.

O czym warto pamiętać przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego?

Przed podpisaniem umowy kredytu musisz poinformować bank, jakie zobowiązania chcesz spłacić. Banki zwykle nie wypłacają pieniędzy do ręki, ale same regulują zobowiązania. Przed staraniem się o kredyt trzeba przeanalizować swoją sytuację finansową. Kredyt konsolidacyjny zwykle jest droższy niż kredyt gotówkowy, jednak dzięki temu, że można rozłożyć raty na kilka lat i dopasować wysokość raty do swoich możliwości, może sprawdzić się lepiej niż spłata kilku zobowiązań, które bardzo obciążają budżet domowy.

Wybierając bank, który udzieli kredytu, warto skorzystać z rankingu kredytów konsolidacyjnych, aby wybrać korzystną ofertę. Takie rankingi są na bieżąco aktualizowane i zawierają aktualne dane, dzięki czemu można uniknąć tracenia czasu na samodzielnie poszukiwanie najlepszej oferty. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, jak i innych kredytów, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie. Kluczowa jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która bierze pod uwagę wszelkie koszty kredytu, takie jak prowizja, ubezpieczenie i dodatkowe opłaty.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here