Krótki spokój na rondzie

W minionym tygodniu na skrzyżowaniu ul. Racławickiej i al. Lotników Polskich ucierpiało dziecko. Sprawca kolizji tłumaczył, że się zagapił. Okazuje się, że mimo zmian na rondzie, które miały wyeliminować zdarzające się tu często kolizje i wypadki, policja nadal odnotowuje zdarzenia drogowe.
Rondo ze śmigłowcem od dawna cieszy się w Świdniku złą sławą, dlatego latem została zmieniona organizacja ruchu na skrzyżowaniu. Po konsultacji ze służbami mundurowymi, przedstawiciele powiatu podjęli decyzję o zamianie dotychczasowego, tradycyjnego ronda na turbinowe. Oznacza to, że od początku sierpnia kierowcy wjeżdżający na skrzyżowanie mają z każdej strony do dyspozycji jeden pas do skrętu w prawo i drugi do jazdy na wprost i skrętu w lewo. Takie rozwiązanie miało wymóc na kierowcach większą czujność na pechowym skrzyżowaniu.
Przez kilka tygodni na rondzie panował względny spokój. Natomiast w minionym tygodniu doszło tam do poważnie wyglądającego zderzenia.
– 58-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego, kierujący pojazdem marki Opel Astra nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy pojazdu marki SAAB – informuje st.asp. Magdalena Szczepanowska, oficer prasowy świdnickiej komendy.
Na miejscu zdarzenia, oprócz policji, interweniowała również załoga karetki pogotowia ratunkowego oraz dwa zastępy straży pożarnej. W zderzeniu aut ucierpiała 7-letnia pasażerka SAAB-a. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.
– Po kilku godzinach okazało się, ze dziewczynka nie odniosła poważniejszych obrażeń ciała. Skończyło się na ogólnych potłuczeniach i zdenerwowaniu – dodaje st. asp. Magdalena Szczepanowska.
Obaj kierowcy byli trzeźwi. Sprawca kolizji został ukarany na miejscu mandatem i punktami karnymi. Tłumaczył policjantom, że się zagapił i nie zauważył samochodu na rondzie.
Okazuje się jednak, że zdarzenie z zeszłego tygodnia nie było jedynym, do którego doszło już po zmianie organizacji ruchu na rondzie ze śmigłowcem. – W sierpniu mieliśmy zgłoszenia o trzech zdarzeniach na tym skrzyżowaniu – mówi st. asp. Magdalena Szczepanowska.
Dla porównania w sierpniu, ale rok temu, w policyjnych statystykach były dwa zdarzenia drogowe przy śmigłowcu. Jak tłumaczą przedstawiciele służb mundurowych, najczęstszą przyczyną wypadków w tym miejscu jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieuwaga kierowców. Policjanci po raz kolejny potwierdzają również, że rondo jest oznakowane w sposób prawidłowy. (kal)