„Książe Szczecina” trenerem Ruchu

Andrzej Rycak, były piłkarz m.in. pierwszoligowej Pogoni Szczecin, został nowym trenerem Ruchu Izbica. Na swoim koncie ma ponad 100 meczów w ekstraklasie.


Ruch Izbica rozgrywki sezonu 2016/17 zakończył na dziesiątym miejscu chełmskiej ligi okręgowej. Po ostatnim meczu przegranym 1:2 z Granicą Dorohusk z klubem pożegnał się dotychczasowy szkoleniowiec Arkadiusz Mazurek. W ubiegłym tygodniu władze zespołu z Izbicy ogłosiły, że zastąpi go Andrzej Rycak, w latach 90-tych zawodnik pierwszoligowej Pogoni Szczecin. W najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał ponad 100 meczów i strzelił osiem bramek. – Pana Andrzeja polecił nam trener Krzysztof Rysak, zaprzyjaźniony z naszym klubem – mówi Nowemu Tygodniowi Paweł Zieliński, prezes Ruchu Izbica. – Spotkaliśmy się z trenerem Rycakiem i szybko dogadaliśmy szczegóły. Cieszymy się, że jest z nami, to człowiek z wielkim, piłkarskim doświadczeniem – dodaje. Władze Ruchu nie stawiają przed nowym trenerem wielkich celów. – Naszym priorytetem jest opieranie drużyny o wychowanków, stawianie na młodzież. To jedyny nasz wymóg wobec trenera Rycaka – mówi prezes Zieliński.
Andrzej Rycak urodził się w 1970 r. w Zamościu. To wychowanek tamtejszego Hetmana, z którego to trafił do młodzieżowych reprezentacji Polski. Do 1993 r. grał dla Zamościa, potem zaliczył sezon w Motorze Lublin, a w 1994 r. trafił do I-ligowej Pogoni Szczecin. W najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał ponad 100 meczów i strzelił 8 bramek. Kibice nadali mu przydomek „Książe Szczecina”. Z Pogoni odszedł po rundzie jesiennej sezonu 1999-2000. Trafił do Odry Opole, ale szybko wyjechał do Stanów Zjednoczonych by rok spędzić w zespole Polonia Bay SC San Jose. Potem wrócił do Hetmana Zamość, grał jeszcze w klubie Nord 98 Wysokie i Krysztale Werbkowice. Karierę zakończył w Olimpii Miączyn. Jako trener był asystentem Bogusława Baniaka w Motorze Lublin, zajmował się szkoleniem grup młodzieżowych w AMSPN Zamość (w jego grupie grał wychowanek Ruchu Izbica Karol Kalita), z seniorską drużyną AMSPN Zamość wywalczył awans do III ligi w sezonie 2014/2015. Prowadził również drużyny ze szczebla rozgrywek okręgowych m.in. Echo Zawada, Perłę Deszkowice czy w ostatnim Koronę Łaszczów – zespół występujący na co dzień w zamojskiej lidze okręgowej.
Po raz pierwszy z zawodnikami Ruchu Rycak spotka się 12 lipca. W nowej roli zadebiutuje w sparingu z Ostoją Skierbieszów (29 lub 30 lipca). – Serdecznie witamy nowego trenera w naszej piłkarskiej rodzinie Ruchu i życzymy mu owocnej pracy i osiągnięcia założonych celów – mówi prezes Zieliński. (kg)