Czy kształt twarzy ma znaczenie przy dobieraniu oprawek?

Jak pokazują badania TNS OBOP, ponad 50% społeczeństwa nosi okulary korekcyjne, zazwyczaj są to ludzie po 40 roku życia, jednak rośnie odsetek osób młodych.  Co zrobić aby dobrze się w nich czuć i wyglądać? Jak sprawić aby dopełniały nasz wizerunek, były akcesorium, które lubimy nosić, a nie chowamy w futerale? Zdradzimy podstawowe zasady jakimi należy się kierować przy doborze oprawek, nie każdej osobie bowiem  pasują wszystkie kształty okularów. Dobrze dobrane oprawki to prawdziwa sztuka, dlatego coraz bardziej popularni są styliści okularów lub liczne aplikację dzięki którym w zaciszu domowym, możesz przymierzyć nieskończoną ilość modeli.

Różnorodność oprawek na rynku, przyprawia o zawrót głowy i często o kłopot w wyborze najwłaściwszego modelu. Oprawki powinniśmy dobrać, uwzględniając kształt twarzy. Dzięki temu będziemy mogli korygować jej rysy w pożądany sposób, podkreślając swoja urodę i tuszując mankamenty (jak krzywy nos, czy wysokie czoło).

Wyróżniamy sześć podstawowych rodzajów twarzy: okrągła, owalna, kwadratowa, sercowata, prostokątna i diamentowa, okulary dla wszystkich typów można znaleźć na http://www.edel-optics.pl.

Czym charakteryzuję się każdy z typów i jakie modele oprawek  pasują do poszczególnych kształtów?

1. Twarz okrągła

Okrągłe buzie należy optycznie wydłużyć i wysmuklić. Dlatego wybieramy takie oprawki,  które charakteryzują  się  niską wysokością szkieł i są prostokątne. Trzeba pamiętać, aby nie były zbyt delikatne i nie zlewały się z twarzą. Zalecane są ciemne lub wyraziste kolory.  zewnętrze końce są delikatnie uniesione. Oprawki dla tego typu twarzy powinny być na zewnętrznych końcach delikatnie uniesione.

źródło: http://tipy.interia.pl

2. Twarz owalna

Nazywana twarzą idealną – jest to ten typ, co pasuję do większości modeli. Jedynie czego należy unikać to zbyt dużych i najmniejszych oprawek, które mogą zaburzyć doskonałe rysy. W tym przypadku mamy pełen wachlarz możliwości. Jeśli chcemy złagodzić nieco rysy, wybierzmy oprawki o zaokrąglonej dolnej części. Należy pamiętać, że nie mogą być większe od maksymalnej szerokości twarzy. Góra oprawek powinna być lekko podniesiona.

źródło: http://tipy.interia.pl

3. Twarz kwadratowa

Charakteryzuje się wyraźnymi rysami, aby ich nie podkreślać tylko złagodzić,  należy wybrać oprawki o zaokrąglonym kształcie lub owalne.  Ważne, aby wystawały poza obręb kości policzkowej. Unikajmy w tym przypadku oprawek kanciastych, gdyż jeszcze bardziej wyostrzą linię twarzy. Rekomendowane  są wyraziste kolory a nawet wzorki, które skupiają uwagę na linii oczu i tym samym odwracają wzrok od żuchwy.

źródło: http://tipy.interia.pl

4. Twarz sercowata (odwrócony trójkąt)

Oprawki mają za zadanie  zapewnić równowagę między szerokim czołem i wąskim podbródkiem. Harmonię dla takiej twarzy zapewnią oprawki bez mocnych kątów. Polecane są wszystkie prócz kwadratowych. Mogą być nawet tzw. ”kocie oczka”, byle tylko ich góra nie była zbyt strojna i udziwniona.  Ostrą linie brody złagodzimy, gdy linie w okularach będą łagodne.

5. Twarz prostokątna

Zadaniem oprawek jest skrócić tego typu twarz. Powinny mieć zatem kształt kwadratu lub okręgu, w celu zapewnienia buzi większej regularności. Fajnym trickiem jest wybór oprawek z mocniejszym obrysem w górnej części i prawie niewidocznej dolnej.  Ważne aby pamiętać, że kształt szkieł powinien dążyć do kwadratu lub koła, w żadnym wypadku do prostokąta. Warto przymierzyć modele w stylu oversize, a także popularne aviatory.

źródło: http://tipy.interia.pl

6. Twarz diamentowa

Jest to mało spotykany  typ urody, charakteryzują go wyraziste kości policzkowe, wąskie czoło i równie wąski podbródek. Idealne oprawi maja za zadanie złagodzić mocne kości policzkowe i przyciągnąć uwagę do oczu. Polecane są takie z dużą ilością kolorów i wyrazistym kształcie. Warto pochylić się nad oprawkami lekko uniesionymi w górę, które optycznie poszerzą górną część twarzy, jednocześnie zwężając ją na wysokości kości policzkowych.  Ważny aby zaakcentować linię na wysokości brwi, to nada większej regularności twarzy. Powinno się unikać oprawek typowo prostokątnych. Można poeksperymentować z kocimi oczkami, tylko wtedy uwydatnimy kości policzkowe.

źródło: http://tipy.interia.pl

Przy wyborze okularów  warto zwrócić uwagę na rozstaw oczu. Jeśli mamy oczy zbyt szeroko rozstawione, należy szukać oprawek , które mają wyraźny nosek. Jeśli oczy osadzone są wąsko, oprawki powinny mieć pogrubioną zewnętrzną część a także bogato zdobione zauszniki.

Wybór odpowiednich oprawek nie jest łatwy, ale warto pamiętać, że stanowią one niemal nieodłączny element naszego wizerunku, powinny zatem jak najlepiej odzwierciedlać nasze „ja” i nie stanowić przebrania tylko harmonijnie łączyć się z naszym stylem i typem urody.

Artykuł sponsorowany