Kursy dla seniorów – dlaczego warto postawić na aktywną emeryturę?

Dziś seniorzy nie są już grupą społeczną, która izoluje się w domowym zaciszu i skupia jedynie na odpoczynku. Obecnie polscy seniorzy pracują na emeryturze, spełniają marzenia i choć nadal daleko im do poziomu aktywności innych Europejczyków korzystających z zasłużonej emerytury i tak nie brakuje w Polsce sposobów na aktywne i rozwijające spędzanie wolnego czasu, które pozwala uniknąć nudy i wykluczenia społecznego niezależnie od tego, czy ma się 60, czy 80 lat.

Aktywni seniorzy zaczynają myśleć o sobie

O ile w dużych metropoliach aktywni seniorzy nie są postrzegani w kategoriach czegoś dziwnego, o tyle w małych miasteczkach i na wsi nadal pokutuje przekonanie, że dziadek i babcia to jedynie darmowe opiekunki do wnuków. Pocieszeniem jest fakt, iż nawet do małych miejscowości zaczynają „zaglądać” Uniwersytety Trzeciego Wieku, a lokalne inicjatywy uświadamiają seniorom, że mogą uczyć się i rozwijać na emeryturze.

Widać to doskonale w zainteresowaniu ze strony seniorów nauką języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego, który powoduje, że mogą się oni porozumieć z urodzonymi za granicą wnukami i bliskimi ich dzieci, które zdecydowały się na emigrację zarobkową i postanowiły założyć wielokulturowe rodziny.

Choć seniorzy są wyjątkowo otwarci na nowe możliwości, często wstydzą się poinformować o chęci edukacji swoją rodzinę i przyjaciół w obawie, że narażą się na śmieszność. Nie warto wstydzić się dawno odkładanych marzeń, a wręcz przeciwnie – warto zebrać większą grupę i razem zacząć uczęszczać na angielski dla seniorów czy zajęcia z obsługi komputera oraz pomyśleć o innych aktywnościach np. kursie tańca i zdobywaniu nowych kwalifikacji.

Czym wyróżniają się kursy dla seniorów?

Przede wszystkim zajęcia organizowane specjalnie z myślą o osobach starszych są dopasowane do wieku i możliwości kursantów. Jest to ogromne ułatwienie niezależnie od tego, o jaki kurs chodzi, gdyż specjalnie przygotowana kadra wykładowców potrafi dopasować program do możliwości swoich uczniów i jednocześnie dba o komfort i dobre samopoczucie seniorów.

Największym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się:

  • Kursy języka angielskiego, które pozwalają zdobyć nowe umiejętności i zacząć posługiwać się dotychczas nieznanym językiem w codziennym życiu;
  • Kursy podstawowej obsługi komputera oraz korzystania z urządzeń mobilnych np. tabletów;
  • Zajęcia wpływające na poprawę kondycji fizycznej np. aerobik, taniec, gimnastyka w wodzie czy zajęcia poprawiające sprawność intelektualną m.in. nauka gry w szachy.

Angielski dla seniorów – jak wybrać kurs, aby okazał się skutecznym sposobem samorozwoju?

Po pierwsze kluczowym kryterium wyboru kursu dla seniorów, który ma za zadanie naukę języków obcych, jest renoma szkoły oraz to, czy oferuje ona zajęcia specjalnie przygotowane z myślą o osobach starszych. Taką szkołą jest Speak Up, gdzie seniorzy nie tylko uczą się angielskiego w swojej grupie wiekowej, ale także w sposób dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Sporym ułatwieniem, jakie gwarantuje angielski dla seniorów w Speak Up, jest stałe wsparcie lektorów między innymi podczas korzystania z systemów multimedialnych, które pozwalają na szybsze przyswajanie wiedzy i jednocześnie zaznajamiają osoby starsze z obsługą komputera. Co jeszcze oferuje angielski dla seniorów w Speak Up? Zajęcia o stałych porach, dostęp do szeregu placówek szkoły, które znajdują się nie tylko w dużych miastach oraz możliwość spędzania czasu w gronie ludzi o podobnych celach i w podobnym wieku, dzięki czemu osoby starsze nawiązują nowe przyjaźnie i przestają czuć się osamotnione w swoim środowisku.

Artykuł sponsorowany