Lady Pank w Kumowej Dolinie

Legendarny polski zespół rockowy „Lady Pank” wystąpi w amfiteatrze w Kumowej Dolinie 2 czerwca o godz. 20.30. Podczas 37-letniej działalności zespół wydał ponad 20 płyt, które pobiły wszelkie rekordy popularności czyniąc „Lady Pank” jedną z największych legend polskiego rocka.

Przeboje: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz głupia, tańcz”, „Mała Lady Punk”, „Zamki na piasku” czy „Zawsze tam, gdzie ty” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już kilka pokoleń słuchaczy. W 2018 roku ukazał się album „LP1” czyli pierwsza, kultowa płyta nagrana na nowo z gośćmi, m.in.: Katarzyną Nosowską, Kasią Kowalską, Maciejem Maleńczukiem, Arturem Rojkiem czy Tomkiem Organkiem. Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada oficjalne radio internetowe „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowym rmfon.pl. Zespół jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Kilku platynowych płyt czy Bursztynowego Słowika. Koncerty Lady Pank to blisko dwugodzinne show, złożone z samych przebojów znanych wszystkim od ponad trzech dekad. Bilet 45 zł.

KDF w maju

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w maju na seanse w ramach Klubu Dobrego Filmu. Cykl nosi nazwę „Pozytywnie!”. Przed nami jeszcze opowieść o nowym życiowym starcie w filmie reżyserowanym przez Toma Hanksa, a także o ułomnościach zwyciężonych humorem i wiarą w życie. Wszystkie seanse odbywają się w każdą środę miesiąca w sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów 40, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Muzyczne otwarcie amfiteatru w Kumowej Dolinie

31 maja o godz. 20.30 zaplanowano niepowtarzalną inauguruję działalności odnowionego amfiteatru w Kumowej Dolinie. W programie największa produkcja muzyczna Chełmskiego Domu Kultury – koncert „Opole ‘80”. Dwie edycje tego widowiska zgromadziły na spektaklach kilkanaście tysięcy widzów, a tym razem artyści zaserwują publiczności niepowtarzalną mieszankę największych hitów lat osiemdziesiątych. Jak zapowiadają organizatorzy, koncert ma być wiernym odwzorowaniem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Na scenie amfiteatru zaprezentują się chełmscy artyści, którzy wcielą się w rolę największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Usłyszymy, m.in. przeboje z repertuaru Izabeli Trojanowskiej, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, zespołów Maanam, Perfect czy Vox. Artystom będzie towarzyszyć festiwalowa orkiestra, złożona z najlepszych chełmskich muzyków. Wokaliści, tancerze, chórki i konferansjerzy wystąpią w kostiumach i charakteryzacji zbliżonych do stylizacji artystów oryginalnie występujących na opolskim festiwalu.

Scenografia także będzie ściśle nawiązywać do festiwalowych dekoracji. Nie zabraknie podświetlanej podłogi i specjalnych, charakterystycznych iluminacji. To ma być wielki muzyczny show. Bilet w cenie 25 zł (na biletach do amfiteatru jest oznaczony tylko wybrany sektor i ławka. Nie ma wyznaczonych miejsc indywidualnych).

51. Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy

Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy to przegląd najciekawszych amatorskich teatrów lalkowych z Polski jak i prezentacje profesjonalnych zespołów teatralnych. Spotkaniom, zaplanowanym w dniach 23-26 maja w Chełmskim Domu Kultury, będą towarzyszyć pokazy metodyczne, multimedialne, wystawy, animacje, happeningi, konkursy na lalkę, plakat, zdjęcie. ​Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Zaproszenie do muzeum

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 można oglądać wystawę „Jeden wiek – wiele dróg. Sztuka polska XX wieku”. Ekspozycję tworzy ponad sto dzieł z kolekcji Muzeum Lubelskiego, prezentujących wybrane zjawiska w malarstwie i rzeźbie polskiej XX wieku. Wystawa ukazuje dynamikę przemian, odmienność poszukiwań artystycznych, zróżnicowane odniesienia do tradycji i współczesności. Przedstawione są prace artystów z międzywojennych ugrupowań artystycznych, takich jak Formiści, Rytm, Bractwo św. Łukasza, Wileńskie Towarzystwo Artystów Plastyków, Komitet Paryski, a także dzieła reprezentujące powojenną twórczość związaną z szerokim nurtem nowoczesności, sztuką metaforyczną i abstrakcyjną.

Wystawa akcentując rytm przemian w sztuce XX wieku, zwraca jednocześnie uwagę na pojedyncze, oryginalne prace wybitnych artystów – Wacława Borowskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jana Cybisa, Tytusa Czyżewskiego, Zbigniewa Dłubaka, Romana Kramsztyka, Henryka Kuny, Tadeusza Makowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Barbary Zbrożyny i wielu innych. Kuratorzy wystawy: Bożena Kasperowicz, Marcin Lachowski, Łukasz Wiącek.

Książki mają głos! – akcja głośnego czytania

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników do wspólnej lektury w ramach cyklu spotkań pt. „Książki mają głos!”. Pierwsze z spotkanie zaplanowano 24 maja br. o godz. 11.00 w Galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40. Poświęcone będzie lekturze „Opowieści Niedźwiedziego Grodu” Longina Jana Okonia, wybitnego chełmskiego poety i pisarza, zasłużonego regionalisty, Chełmianina Roku 2006. W programie, oprócz głośnego czytania, spotkanie z autorem oraz degustacja wyrobów Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch w Chełmie sponsorowanych przez producenta.

Wystawa w Dubience

Nadbużańskie Stowarzyszenie Miłośników Gminy Dubienka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dubience zapraszają na niezwykłą wystawę malarstwa. Prezentowane są na niej prace nieżyjącej już Agnieszki Janiuk. Ekspozycja do obejrzenia w GOK w Dubience do 22 maja br.

Pasja zaprasza

Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zaprasza do Galerii „Pasja” przy. ul I Armii WP 19 w Chełmie na wystawę malarstwa Margarity Romanenko. Margarita Romanenko pochodzi z Krzywego Rogu na Ukrainie. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Była stypendystką programu Erasmus i odbywała studia w Universite Rennes II Haute Bretagne we Francji.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym. W swoich pracach prezentuje cykle haftowanych prac, w których poszukuje nowych funkcji i form obrazu. Próbuje przełamać konwencję malarstwa tradycyjnego. Romanenko jest uczestniczką grupowych wystaw „Venus”, „WA UMCS”, „Trzymajmy się razem” oraz indywidualnej wystawy w Galerii „KONT”.

PWSZ zaprasza na wystawę Anny Bronickiej

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Anny Bronickiej. Obrazy można oglądać do 31 maja br. w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54. Anna Bronicka urodziła się w Chełmie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Pracowała jako plastyk w Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Działalnością twórczą zajmuje się od 1983 roku, uczestnicząc w corocznych warsztatach plenerowych. Uprawia malarstwo olejne i pastelowe. Najczęściej zajmuje się tematyką pejzażową, ale tworzy także obrazy metaforyczne oraz o tematyce sakralnej. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz we Francji, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Turcji. Została wyróżniona m.in. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.