Legalny bukmacher sponsorujący reprezentację Polski stawia również na E-Sport

Jeden z nielicznych legalnych bukmacherów na polskim rynku, bukmacher STS, doskonale znany jest kibicom sportowym. Bukmacher ten jest sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także wielu klubów piłkarskich, m.in. Jagiellonii Białystok. Oprócz tego podejmuje szereg innych ciekawych działań marketingowych, m.in. poprzez… wspieranie e-sportu.

Nowa umowa z PZPN – lider rynku bukmacherskiego z Orłami Nawałki

Firma STS jest liderem branży bukmacherskiej w Polsce. Obecnie posiada ona ok. 45% udziałów w tym rynku, co przy nikłej obecności zagranicznych podmiotów oznacza, że bukmacherowi temu przypada naprawdę spory kawałek tortu. Nic dziwnego, skoro STS działa nie tylko w Internecie, ale dysponuje również ponad 400 punktami stacjonarnymi na terenie Polski, które są często odwiedzane przez bardziej tradycyjnych klientów. Co naturalne w branży bukmacherskiej, firma STS przeznacza środki na sponsoring sportu, m.in. poprzez wsparcie dla piłkarskich drużyn Lecha, Górnika czy Jagiellonii. Bukmacher angażuje się także w działania sponsoringowe poza futbolem – dobrym przykładem takich działań może być sponsorowanie znanej drużyny szczypiornistów, Vive Kielce.

Najbardziej prestiżowym przykładem sponsoringu przez bukmachera STS jest stała, bliska współpraca z reprezentacją Polski, prowadzoną od 2013 roku przez Adama Nawałkę. Gdy trener obejmował naszą kadrę, niemal nikt nie dostrzegał w niej aż tak dużego potencjału. Drużyna złożona ze świetnych zawodników pokroju Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika czy Grzegorza Krychowiaka, nie potrafiła awansować na Mundial w Brazylii, a i występ na Euro 2016 we Francji wydawał się dość odległą wizją, a jednak ostatecznie udało się ten awans wywalczyć. I właśnie w czasach, gdy kadra zajmowała dalekie miejsca w rankingu FIFA, w 2014 roku, firma STS podpisała umowę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, stając się jednym z partnerów i sponsorów męskiej reprezentacji Polski.

Ruch ten okazał się dla bukmachera korzystny, bo w ciągu kilku kolejnych lat zawodnicy pod wodzą trenera Nawałki stali się jedną z najmocniejszych i najciekawszych drużyn w Europie. Tylko jeden rzut karny przesądził o odpadnięciu w ćwierćfinałach Euro, a i tak piłkarze wracali do kraju w glorii bohaterów. Awans na Mundial w Rosji to kolejny sukces, a kibice i dziennikarze nie potrafią powstrzymać się od przewidywania historycznego sukcesu kadry, który na tym Mundialu może mieć miejsce. Dla firmy, która decyduje się na sponsoring to idealna sytuacja, kiedy sportowcy, na których firma postawiła, osiągają sukcesy. Reprezentacja Polski jest powszechnie lubianą i szanowaną marką, więc wszyscy jej sponsorzy mogą grzać się w tym blasku. To całkowicie naturalne, że bukmacherowi STS zależało więc na przedłużeniu tej współpracy.

Zgodnie z umową zawartą w 2014 roku, bukmacher STS został „Oficjalnym Partnerem Piłkarskiej Reprezentacji Polski”. Umowa ta została następnie przedłużona w roku 2016. Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero w marcu 2018 r., kiedy to bukmacher STS z tylko „Oficjalnego Partnera” stał się „Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski”! Umowa zacznie obowiązywać 1 sierpnia 2018 roku i będzie obowiązywała do końca 2022 roku.

Nowa umowa obejmuje także sponsoring kadry młodzieżowej U-21 (w której występują tacy piłkarze jak Dawid Kownacki czy Bartosz Kapustka) oraz kadrę kobiecą. W zakres sponsoringu wchodzą reklamy i inne elementy kampanii marketingowej w telewizji oraz Internecie. STS przygotuje także dla swoich klientów specjalne zakłady i akcje promocyjne związane z reprezentacją. Warto podkreślić, że lider branży bukmacherskiej nie zatrzymuje się i od początku 2018 roku podpisał kilka innych, również ciekawych kontraktów sponsorskich.

Skoro przepisy ustawy hazardowej ograniczają możliwości reklamowania się i promowania działalności bukmacherskiej, trzeba szukać innych sposobów wzmacniania wizerunku firmy. Wspieranie czołowych drużyn sportowych jest dobrym pomysłem na coraz większe poszerzanie grupy docelowej i odbiorców usług bukmachera. PZPN natomiast może cieszyć się z wyników kadry, która nie tylko osiąga coraz lepsze wyniki, ale dzięki korzystnym umowom sponsoringowym generuje również spore zyski. Zawarcie takiej umowy przez firmę bukmacherską może mieć miejsce tylko w sytuacji, gdy jest to legalny bukmacher posiadający zezwolenie na działalność w Polsce. Bukmacher STS to firma działająca legalnie, dlatego umowa sponsoringowa z PZPN mogła zostać zawarta.

Nie tylko sport, ale także „e-sport”

Jeśli wciąż uważasz e-sport wyłącznie za rozrywkę dla nałogowych graczy komputerowych, lepiej przyjrzyj się temu nieco dokładniej. E-sport jest potężnym biznesem i angażuje miliony osób na całym świecie. Skala popularności takich gier jak Counter-Strike, FIFA czy League of Legend wykracza poza jakiekolwiek wyobrażenia jeszcze sprzed kilku lat. E-sportowcy mają sponsorów, biorą udział w zawodach i zarabiają kolosalne pieniądze na swojej pasji. Z kolei kibice śledzą ich poczynania przez Internet, nie szczędząc czasu ani pieniędzy na swoich idoli. Bohaterów, którzy nie mają nic wspólnego z szatnią czy boiskiem, a ich narzędziem jest klawiatura lub kontroler konsoli.

Bukmacher STS jako branżowy potentat ma niemalże w obowiązku śledzenie trendów i podążanie za tymi, które wydają się najbardziej perspektywiczne. Firmy bukmacherskie coraz częściej oferują możliwość brania udziału w zakładach e-sportowych, ale STS robi coś więcej: sponsoruje Polską Ligę Esportową.

To swoisty precedens, który obrazuje, w jakim kierunku idzie sponsoring i zainteresowanie bukmacherów. Po co ryzykować i lokować pieniądze w drużynach sportowych, które nie osiągają sukcesów i słabo się sprzedają? Słabe drużyny nie porywają tłumów, tymczasem w e-sporcie nie trzeba martwić się frekwencją, bo chętnych do oglądania jest naprawdę dużo. Polscy zawodnicy osiągają wspaniałe wyniki, są w stanie konkurować z rywalami z całego świata. Powstają specjalne szkoły i akademie e-sportowe, a pieniądze lokowane w tym biznesie przekraczają jakiekolwiek przewidywania sprzed lat. Ciekawe, jak ta oryginalna, innowacyjna współpraca sponsorska z STS wpłynie na rynek w dłuższej perspektywie. Jak przystało na prawdziwego lidera, bukmacher STS przeciera tutaj szlaki. Oczywiście oferta bukmachera przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich, ponieważ hazard w postaci zakładów bukmacherskich może mieć bardzo zgubny wpływ w postaci uzależnienia.