Legia znowu górą

James Washington, rozgrywający TBV Startu w meczu z Legią występował na parkiecie przez 32 minuty i 41 sekund. W tym czasie zdobył 14 punktów i zanotował 8 asyst, 5 zbiórek oraz przechwyt i stratę

Po raz drugi w obecnym sezonie koszykarze TBV Startu Lublin nie znaleźli w Energa Basket Lidze sposobu na warszawską Legię. Po porażce w I rundzie u siebie 67:81, w sobotę przegrali w stolicy z rywalami 78:83. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadzili Omar Prewitt, który zanotował 21 punktów i 8 zbiórek oraz… lublinianin Jakub Karolak, który zdobył 19 punktów, trafiając w bardzo ważnych momentach spotkania.

„Czerwono-czarni” fatalnie rozpoczęli sobotnie spotkanie. W pierwszej kwarcie trafili zaledwie 3 z 17 rzutów z gry i po 10. minutach przegrywali już 8:23.

Na początku drugiej kwarty po „trójce” Michała Kołodzieja przewaga gospodarzy wzrosła nawet do 18 punktów (8:26)! Sygnał do odrabiania strat dali dopiero Devonte Upson i James Washington. Przewaga gospodarzy zaczęła topnieć w oczach i na przerwę Legia schodziła zaledwie prowadząc różnicą punktu – 37:36.

W trzeciej kwarcie zespół trenera Tane Spaseva dzięki dwóm rzutom za trzy punkty Mo Soluade ponownie dość szybko odskoczył lublinianom na 10 pkt. (24. minuta – 49:39). Do końca kwarty gospodarze utrzymymali już bezpieczną przewagę.

Tuż po rozpoczęciu ostatniej części gry lublinian Jakub Karolak, syn Piotra, byłego koszykarza m.in. lubelskiego AZS, a także warszawskiej Legii popisał się efektownym lay-upem z obejściem i gospodarze wygrywali 65:56. Wydawało się, że warszawianom już nic złego nie może się stać. A jednak! Kapitalna gra Jamesa Washingtona i dwie „trójki” Marcina Dutkiewicza sprawiły, że na 7,5 minuty przed końcem na tablicy wyników pojawił się remis (67:67), a chwilę później po celnym rzucie za trzy punkty Joe Thomassona startowcy objęli pierwsze prowadzenie w meczu – 70:69!

Z korzystnego rezultatu zespół trenera Davida Dedka cieszył się dokładnie przez 3 minuty i 45 sekund. Po raz ostatni TBV Start wygrywał z Legią na 2:34 przed końcem, po 1 z 2 wykorzystanych przez Washingtona wolnych. Na 64 sekundy przed końcową syreną prowadzenie dla Legii „trójką” z wyskoku odzyskał bohater spotkania Karolak, który jeszcze w czwartek zmagał się z kontuzją pachwiny i nie uczestniczył w zajęciach.

Ostatecznie Legia zwyciężyła TBV Start 83:78.

W zespole gospodarzy najwięcej punktów – 21 punktów zapisał na swoim koncie Omar Prewitt (zaliczył także 8 zbiórek), dwa punkty mniej zdobył Karolak, będąc tym samym najskuteczniejszym graczem wchodzącym z ławki. W lubelskiej ekipie tym razem najlepiej punktował Upson, który zakończył mecz z 17 punktami i 7 zbiórkami.BAS

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78 (23:8, 14:28, 26:20, 20:22)

Legia: Prewitt 21 (3×3), Soluade 16 (4×3), Patiejew 6, Kołodziej 5 (1×3), Kowalczyk 2 oraz Karolak 19 (2×3), Pinder 14, Sączewski, Konopatzki, Rubinsztejn, Sadowski.
TBV Start: Upson 17, Washington 14 (2×3), Thomasson 13 (1×3), Dutkiewicz 6 (2×3), Borowski 1 oraz Mirković 11 (3×3), Dziemba 9 (1×3), Szymański 4, Gospodarek 3, Gaddefors, Pelczar.

Energa Basket LIga

16. kolejka: Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78 (23:8, 14:28, 26:20, 20:22) * Anwil Włocławek – Arka Gdynia 66:83 (24:19, 17:22, 10:20, 15:22) * MKS Dąbrowa Górnicza – GTK Gliwice 79:86 (19:19, 16:28, 24:15, 20:24) * Miasto Szkła Krosno – Polpharma Starogard Gd 100:92 (21:26, 25:18, 23:27, 31:21) * niedzielne mecze: King Szczecin – Spójnia Stargard, HydroTruck Radom – BM Slam Stal Ostrów Wlkp., Polski Cukier Toruń – Trefl Sopot zakończyły się po zamknięciu tego wydania tygodnika * AZS Koszalin – Stelmet Enea BC Zielona Góra odbędzie się dzisiaj (21 stycznia) o godz. 18:30.