Leszczany po nowemu

Podczas sesji Rady Gminy Żmudź radni nadali nazwy ulicom w Leszczanach. Zgodzili się też przystąpić do porozumienia z innymi gminami w kwestii odnawialnych źródeł energii.

Wtorkową sesję zwołano głównie po to, aby dopełnić formalności związanych z nadaniem nazw ulic w Leszczanach. Administracyjne porządki były konieczne. Sołectwo Leszczany obejmowało miejscowości Leszczany Kolonia, Leszczany I i Leszczany II. Takie nazwy figurowały w urzędowych ewidencjach. W praktyce mieszkańcy tych wsi posługiwali się tylko nazwą „Leszczany”, a niejednolite nazewnictwo powodowało zamieszanie. Zdarzało się, że przyjezdni lub kurierzy mieli problem, aby trafić do adresata. Mieszkańcy już dawno domagali się uporządkowania tej kwestii, a urzędnicy wyszli naprzeciw tym oczekiwaniom. Efekt jest taki, że od tej pory istnieć będzie jedna miejscowość o nazwie Leszczany z jedenastoma ulicami. Sprawę poddano konsultacjom społecznym. Mieszkańcy sami wybrali nazwy ulic, a na wtorkowej sesji radni zaaprobowali to w formie uchwały. W Leszczanach będą następujące ulice: Poczekajka, Szkolna, Brzozowa, Chełmska, Leśna, Zacisze, Miodowa, Cicha, Wesoła, Spokojna i Strażacka.
Radni podjęli też uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie tzw. Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Chełmskiej. Chodzi o porozumienie pomiędzy gminami Żmudź, Białopole, Chełm, Dorohusk oraz Wojsławice. Wspólne działanie tych gmin ma na celu rozwój energii odnawialnej, poprawę efektywności energetycznej oraz stanu środowiska naturalnego. Porozumienie pozwoli samorządom skuteczniej aplikować o dotacje w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Radni apelowali o interwencje w sprawie latarni, które nie świecą. Mówili o konieczności naprawy drogi w Kazimierówce. Zwrócono też uwagę na potrzebę uporządkowania XIX-wiecznego cmentarza w Leszczanach. Obecni na sesji samorządowcy z Leszczan zapowiadali, że w prace zapewne chętnie zaangażują się okoliczni mieszkańcy. Urzędnicy zapewniają, że sprawy nie zbagatelizują, bo zmarłym należy się szacunek. (mo)