Liderzy szczepień

Podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Sejmie VIII Dorocznej Debaty FLU FORUM z udziałem przedstawicieli instytucji zdrowia publicznego, uznanych autorytetów medycznych oraz licznych pracowników ochrony zdrowia eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nagrodzili 22 samorządy, które realizują programy zdrowotne z zakresu profilaktyki grypy. W tym roku w uznaniu za działania na rzecz profilaktyki grypy miastu Lublin przyznano honorowy i prestiżowy tytuł Samorządowego Eksperta.

– Co roku nagradzamy zaangażowanie samorządów w promowanie walki z  grypą. Zależy nam, aby lokalne władze były świadome, jak dużo konsekwencji niesie za sobą lekceważenie tematu grypy. Szczepienie to realna korzyść i szansa na wygranie nierównej walki z wirusem grypy. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i zachęcam do kontynuowania działań na rzecz profilaktyki grypy informuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Jak podkreśla, – współcześnie samorządy terytorialne bardzo odpowiedzialnie podchodzą do obowiązków związanych z opracowywaniem i realizacją programów zdrowotnych. Aktywności podjęte przez nagrodzonych podczas tegorocznego FLU FORUM przyczyniają się do popularyzacji szczepień przeciw grypie. Działania samorządów mobilizują również inne jednostki do wdrażania projektów walki z grypą. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy liczą na to, że samorządy będą kontynuowały promocję profilaktyki grypy i  zachęcały mieszkańców do szczepienia – szczególnie osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz cukrzycy, seniorów, dzieci i  kobiety w ciąży.

Korzystać z okazji na zdrowie

Sama konferencja też zresztą stała się okazją dla promowania szczepień – skorzystali z nich bowiem niektórzy uczestnicy, w tym grupa… posłów i senatorów. – Warto zaznaczyć, że dzięki programom realizowanym przez samorządy, co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych ok. 200 tys. osób, w tym głównie seniorzy i przewlekle chorzy – podkreśla Natalia Zabielska z obsługującej wydarzenie firmy PR Consultant.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa zaszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej w ramach Programu, jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Poza Lublinem w tej edycji tytułem eksperckim uhonorowano jeszcze sześć samorządów m.in. Poznania. TAK, emk.