Lokata z myślą o przyszłości dziecka? Sprawdź, dlaczego warto

Z myślą o przyszłości dziecka można oszczędzać na różne sposoby. Czy opłaca się systematycznie zakładać lokaty krótkoterminowe?

Program 500+ cieszy się sporym zainteresowaniem wśród rodziców. Jeżeli należysz do osób, które złożyły i odebrały pierwsze świadczenia, możesz zastanawiać się, czy nie oszczędzać ich z myślą o przyszłości swoich dzieci. Możliwości jest co najmniej kilka – poza założeniem rachunków oszczędnościowych, możesz podpisać umowy o ubezpieczenia posagowe lub założyć lokaty bankowe. Czy ostatnie rozwiązanie opłaca się?

Lokata długo- czy krótkoterminowa?

Zanim założysz lokatę, musisz zastanowić się, czy bardziej będzie ci się opłacać lokata krótko- czy też długoterminowa. Aktualnie większość banków ma w ofercie co najmniej jedną lokatę krótkoterminową. Za takie uważa się lokaty oferowane na okres nie dłuższy niż rok (np. 1, 3 lub 9 miesięcy).

Skoro świadczenie z programu 500+ jest wypłacane co miesiąc, to rozsądnym wyjściem wydaje się założenie lokaty krótkoterminowej. Wówczas cyklicznie będziesz mógł podpisywać z bankiem kolejne umowy na kwoty powiększone o kapitał i odsetki z poprzedniej lokaty, dzięki czemu zysk będzie jeszcze wyższy. Takie rozwiązanie ma też jeszcze jedną zaletę – możesz też korzystać z pojawiających się atrakcyjnych promocji.

Alternatywą dla cyklicznego podpisywania kolejnych umów jest skorzystanie z lokaty odnawialnej. Taka jest automatycznie przedłużana po zakończeniu terminu wskazanego w umowie. Zanim jednak zdecydujesz się na tę wygodną opcję, powinieneś sprawdzić, czy będziesz mógł w każdej chwili zwiększyć wysokość kapitału, od którego są naliczane odsetki. Jeżeli nie będziesz miał takiej możliwości, to powinieneś skorzystać z tradycyjnego rozwiązania.

Na to zwróć uwagę, zakładając lokatę

Zanim założysz lokatę, musisz znaleźć najkorzystniejszą. Aby zdecydować, która jest taką, musisz wziąć pod uwagę:

  • oprocentowanie – im jest wyższe, tym lepiej,
  • minimalną kwotę lokaty – w twoim przypadku będzie to 500 zł, choć możesz również wpłacić niższą kwotę, bo często zarabiać można, wpłacając na lokatę 100 zł,
  • konieczność skorzystania z innych produktów banku – niektóre banki uzależniają oprocentowanie lokaty od tego, czy klient zdecyduje się również na dodatkowe produkty, np. rachunek bankowy.

Niektóre banki wprowadzają dodatkowe wymagania dla klientów zainteresowanych założeniem lokaty. Przykładowo Lokata Happy dostępna w ofercie Idea Banku SA jest przeznaczona wyłącznie dla nowych klientów, czyli tych, którzy dotychczas nie korzystali z produktów tego banku.

Dlaczego warto zajrzeć do rankingu?

Szeroki wybór produktów bankowych powoduje, że klienci często nie mogą się zdecydować. Aby ułatwić im porównanie produktów i jednocześnie wskazać najkorzystniejsze, na różnych portalach tworzy się rankingi. Która lokata jest aktualnie najlepiej oprocentowana? Ranking znajdziesz m.in. na stronie Idea Banku SA, który proponuje lokaty zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom oraz spółkom. W stałej ofercie znajdują się produkty dedykowane stałym klientom i tym, którzy z oferty banku nie mieli jeszcze szansy skorzystać.

Artykuł sponsorowany