Lublin nieustannie wspiera Ukrainę

Z Lublina na Ukrainę trafiło 10 generatorów prądu fot. UM Lublin

W ubiegłym tygodniu z Lublina na Ukrainę wyruszył transport 10 agregatów prądotwórczych, które trafią  do miast, w których infrastrukturę energetyczną zniszczyły rosyjskie rakiety.

Wartość generatorów to ok. 135 tys. zł. Pieniądze na ich zakup podarowała duńska firma ISS World Services A/S.

– Generatory zostaną dostarczone do Sum, Łucka, Odessy i Pawłogradu w obwodzie dniepropietrowskim. Miejsca, do których Lublin przekazuje generatory, zostały wybrane na podstawie listy potrzeb przekazanej przez ukraińską sieć Miast Międzykulturowych. To inicjatywa Rady Europy, w której Lublin współpracuje od wielu lat z różnymi miastami europejskimi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W związku z ostatnimi atakami Rosji na Ukrainę i niszczeniem infrastruktury krytycznej, obecnie około 14 mln mieszkańców tego państwa nie ma dostępu do prądu, ciepła i wody. Przekazane agregaty wesprą działalność miejskich bibliotek w Łucku, Domu Kultury w Pawłogradzie (obwód dniepropietrowski). Trafią także do hosteli w Odessie, w których bezpłatnie przebywają wewnętrznie przesiedleni oraz do Urzędu Miasta Sumy. Warto zaznaczyć, że to już kolejny transport agregatów prądotwórczych z Lublina. W grudniu ubiegłego roku francuska organizacja Protection Civile we współpracy z Miastem Lublin przekazała agregaty o dużej mocy do miast partnerskich Lublina – Równego i Charkowa.

Marek Kościuk