Maja finalistką ogólnopolskiej olimpiady. Maturę z polskiego ma już z głowy

Maja Butryn

Maja Butryn, uczennica I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki we Włodawie, została finalistką LVI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w roku szkolnym 2025/2026, osiągając tym samym jeden z największych sukcesów humanistycznych w historii szkoły.

Droga do finału wymagała od licealistki ogromnego nakładu pracy, wiedzy oraz determinacji. Uczestnicy olimpiady musieli przygotować prace pisemne z zakresu historii literatury i filmu, a następnie obronić je przed komisją naukową podczas kolejnych etapów konkursu.

– Udział w olimpiadzie był dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Poświęciłam wiele czasu i sił, aby dotrzeć do bibliografii z zakresu historii literatury i filmu, przeczytać liczne opracowania naukowe, a następnie swoje przemyślenia i refleksje przelać na papier – podkreśla Maja Butryn.

Uczennica zaznacza również, że ogromnym wsparciem była dla niej nauczycielka języka polskiego Renata Sidoruk, która motywowała ją i pomagała na każdym etapie przygotowań.

Sukces Mai ma także wymiar praktyczny. Tytuł finalistki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oznacza zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym oraz uzyskanie maksymalnego wyniku – 100 procent.

Z osiągnięcia swojej uczennicy dumy nie kryje dyrektor szkoły Arlena Krawczuk.

– Maja to niezwykle zdolna, ambitna i utalentowana uczennica. Otrzymanie tytułu finalisty tej olimpiady jest ogromnym osiągnięciem, ponieważ konkurs należy do najbardziej wymagających w kraju. Włożyła wiele pracy w przygotowanie swoich opracowań i ich ustne obrony. Jestem bardzo dumna z jej sukcesu – mówi dyr. szkoły. (pk)