Malarstwo Jana Ryszarda Lisa w chełmskim muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę malarstwa Jana Ryszarda Lisa – jednego z najbardziej wyrazistych artystów lubelskich. Składa się na nią 41 prac datowanych na lata 1967-1986 pochodzących z kolekcji Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz ze zbiorów rodziny artysty.

– Obrazy o gęstych, zbrużdżonych fakturach, monumentalne w wymowie, przypominają bardziej reliefowe utwory niż gładko zamalowane płótna. Prace tworzone w tzw. technice własnej, powstawały przy użyciu farb akrylowych, olejnych, mieszaniny piasku z klejem, a niekiedy ich autor sięgał po sznurek czy fragmenty worka jutowego – mówi Jagoda Barczyńska. Wystawę można oglądać do końca grudnia.

W kręgu historii – przyjdź, zobacz, wypożycz!

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę „W kręgu historii”. To obszerna ekspozycja zbiorów bibliotecznych służących nauczaniu i poszerzaniu wiedzy z historii powszechnej, historii Polski i historii regionu. – Prezentujemy ponad 200 egzemplarzy najnowszych i najciekawszych publikacji książkowych, edukacyjnych programów komputerowych, filmów dokumentalnych i fabularnych, gier planszowych, tablic chronologicznych, czasopism i materiałów źródłowych w postaci wydawnictw drugiego obiegu (lata 70- 80 XX wieku) – mówią organizatorzy. Wystawa jest czynna do 30 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 i w soboty w godz. 8-15. Wszystkie materiały udostępnione na wystawie są do wypożyczenia.

Ukraina na pięciolecie Klubu Podróżników

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza na urodzinowe spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników. Impreza rozpocznie się w sobotę 19 listopada o godz. 19 w Decaffencji. Pierwsze spotkanie ChKP odbyło się w listopadzie 2011 r., a jego gościem był Ryszard Majewski. W ciągu pięciu lat odbyło się trzydzieści pięć spotkań, a ich uczestnicy wirtualnie zwiedzili prawie pięćdziesiąt krajów na pięciu kontynentach – na poznanie czeka jeszcze tylko Australia. Jubileuszowe spotkanie będzie poświęcone Ukrainie, ale będzie miało też charakter bardziej rozrywkowy – na scenie pojawi się kapela Kataryna, która zagra wiele nie tylko lwowskich piosenek. Będzie też degustacja lwowskich potraw. Oczywiście nie zabraknie urodzinowego wypieku od Świata Tortów. Szykuje się znakomita zabawa i wiele sympatycznych wspomnień. Wstęp na imprezę wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy dokonywać pod nr tel. 82 563 00 81.

Stare Dobre Małżeństwo w ChDK

25 listopada o godz. 19 w Chełmskim Domu Kultury wystąpi legendarna grupa Stare Dobre Małżeństwo. Zespół niezmiennie złożony z wyśmienitych muzyków towarzyszących założycielowi i liderowi Krzysztofowi Myszkowskiemu, śpiewającemu swoje kultowe piosenki – od najstarszych (np. Blues o 4 nad ranem, Jak, Sanctus, Bieszczadzkie Anioły) po najnowsze, które ukazały się na ostatniej płycie „Kompresja ciszy”. Bilety w cenie 45 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.

UWAGA! Dla naszych Czytelników mamy dwie podwójne wejściówki na koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo w ChDK. Wyniki losowania podamy 21 listopada.

Weekend z R – premiera Teatru Ziemi Chełmskiej

Co może się przytrafić, gdy podróż służbowa męża zostaje nieoczekiwanie odwołana a do drzwi puka kochanek? Czy przyjaciele to dobre alibi? Czy najlepszą kochanką może okazać się koleżanka żony? Czy malarz może być jednocześnie hydraulikiem? Na te i wiele innych pytań odpowiedź będzie można znaleźć oglądając najnowszy spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej. „Weekend z R” to typowa komedia pomyłek, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wystąpią Barbara Szarwiło, Agnieszka Szkoda, Andrzej Kuczura, Adam Organista, Sławoj Czarnota i Andrzej Kosiniec. Premiera odbędzie się 18 listopada o godz. 19. Kolejne spektakle zaplanowano 26 i 27 listopada o godz. 18. Bilety w cenie 25 i 30 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl. (opr. mg)
UWAGA! Dla naszych Czytelników mamy dwie podwójne wejściówki na spektakl Weekend z R w ChDK (26 i 27 listopada). Wyniki losowania podamy 21 listopada.

Repertuar kina Zorza

14 listopada: godz. 14 – Zakwakani, godz. 16 – Jestem mordercą, godz. 18.30 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
15 listopada: godz. 14 – Zakwakani, godz. 16 – Jestem mordercą, godz. 18.30 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
16 listopada: godz. 14 – Zakwakani, godz. 16 – Jestem mordercą, godz. 18.30 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
17 listopada: godz. 11.30 – Zakwakani, godz. 13.30 – Jestem mordercą, godz. 15.30 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 18 – Seans DKF REWERS: Prosta historia o morderstwie, gość: Filip Pławiak, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
18 listopada: godz. 14 – Zakwakani, godz. 16 – Zakwakani, godz. 18 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 20.30 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
19 listopada: godz. 10 – Zakwakani, godz. 11.30 – Zakwakani, godz. 13 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, 2D napisy, godz. 15.30 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, 3D dubbing, godz. 18 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
20 listopada: godz. 10 – Zakwakani, godz. 11.30 – Zakwakani, godz. 13 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, 3D dubbing, godz. 16 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, 2D napisy, godz. 18.30 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
Repertuar kina ChDK
14 listopada: godz. 16 – Zakwakani, godz. 18 – Księgowy, godz. 20.30 – Prosta historia o morderstwie
15 listopada: godz. 14 – Prosta historia o morderstwie, godz. 15.30 – Księgowy, godz. 18 – Seans z Gwiazdą: gość Piotr Adamczyk, film: Jestem mordercą
16 listopada: godz. 16 – Zakwakani, godz. 18 – Księgowy, godz. 20.30 – Prosta historia o morderstwie

Teatr na poduszkach – spektakle w MDK

Młodzieżowy Dom Kultury ponownie zaprasza najmłodszych na spotkania z „Teatrem na poduszkach”. 19 listopada o godz. 12 Teatr CoNieco z Białegostoku przedstawi spektakl pt. „Tak jest dobrze”. Spektakl złożony jest z dwóch części. Pierwsza to wywiad z Babusią Jagusią na temat zdrowego odżywiania i prezentacja jej czarodziejskich możliwości, a druga to bajka „O diabełku, który chciał być dobry”. Natomiast 26 listopada w MDK o godz. 12 Teatr Igraszka z Warszawy zabierze nas
w „Podróż za horyzont”. To opowieść
o przyjaźni i o tym, że nie należy nikogo oceniać zbyt pochopnie. Ilość miejsc na spektakle ograniczona. Bezpłatne wejściówki dostępne w MDK.

Spektakl Deżawi

Deżawi, czyli spektakl w 48 godzin. To było zadanie, a w zasadzie wyzwanie, którego Teatr OKO podjął się w trakcie Ogólnopolskiej Akcji „Dotknij Teatru 2016”.
O tym, jaka tematyka pojawia się w spektaklu, zadecydowała publiczność. Hasła, które pojawiły w spektaklu są skrajnie od siebie oddalone. Ponadto publiczność zadecydowała, że spektakl ma być „wesoły” i trwać nie krócej niż „30 minut i nie dłużej niż godzinę”. To wszystko zawiera spektakl, który powstał w ciągu 48 godzin.
A zobaczyć będzie go można już 19 listopada o godz. 16 w ChDK. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.
Uwaga! Przedstawiamy wyniki naszego konkursu. Podwójną wejściówkę na koncert spektakl Deżawi otrzymują Beata Węgorek i Marianna Sawicka. Gratulujemy i zapraszamy do redakcji po odbiór biletów!

Circus Paradise

19 listopada o godz. 19 na deskach Chełmskiego Domu Kultury wystąpi teatr Przedmieście ze sztuką Circus Paradise. To szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji. – Przedstawiamy Państwu dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia. Spektakl barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności – mówią organizatorzy. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.
Uwaga! Przedstawiamy wyniki naszego konkursu. Podwójną wejściówkę na spektakl Circus Paradise otrzymuje Kamil Krawiecki. Gratulujemy i zapraszamy do redakcji po odbiór biletów!

Zły

20 listopada o godz. 18 na deskach Chełmskiego Domu Kultury zobaczymy spektakl „Zły”. To sztuka oparta na przeżyciach i doświadczeniach Dariusza Jeża, obecnie aktora Sceny Prapremier InVitro, który w przeszłości zajmował się działalnością przestępczą, za którą otrzymał i odsiedział kilkuletni wyrok. Podczas odbywania kary w Areszcie Śledczym
w Lublinie spotkał reżysera teatralnego, Łukasza Witt-Michałowskiego, który
w „Teatrze pod celą” realizował Lizystratę Arystofanesa. Wśród osadzonych-aktorów znalazł się także główny bohater.
W ten sposób rozpoczyna się autentyczna opowieść o byłym przestępcy, który dzięki spotkaniu ze sztuką odmienił swoje życie. Bilety na spektakl w cenie 20 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.
Uwaga! Przedstawiamy wyniki naszego konkursu. Podwójną wejściówkę na koncert spektakl Zły otrzymuje Eugeniusz Sawicki. Gratulujemy i zapraszamy do redakcji po odbiór biletów!

Fotoobrazy Alexa Krupy

Do 23 listopada w galerii Nova w ChBP (ul. Partyzantów 40) można fotoobrazy Alexa Krupy, fotografika mieszkającego i prowadzącego swój zakład fotograficzny w Kanadzie. Wystawa jest otwarta w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny.

Szymon Wydra i Carpe Diem w Atmosferze

Klub Atmosfera Caffe 26 listopada o godz. 20 zaprasza na wyjątkowy, andrzejkowy koncert Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem. Bilety w cenie 35 i 45 zł do nabycia w restauracji McKenzee (ul. Kopernika 8, tel. 82 565 64 64). – Po koncercie after party z gwiazdami wieczoru – zapowiadają organizatorzy.