Malowanie ciekłe czy proszkowe? Sprawdź, co jest lepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym

Szukasz sposobu na malowanie powierzchni w taki sposób, aby były one odporne na korozję? Do wyboru masz co najmniej kilka metod, wśród których najpopularniejsze jest malowanie ciekłe oraz proszkowe. Czym się cechują? Jakie efekty przynoszą i czy faktycznie zabezpieczają detale przed rdzą? Wyjaśniamy!

Charakterystyka malowania ciekłego

Malowanie ciekłe to podstawowa technika pokrywania elementów emulsjami. Nadają się zarówno do malowania detali metalowych, jak i drewnianych czy aluminiowych. Chociaż dobrze spełniają swoją rolę, to jednak często wymagane jest kilkakrotne nałożenie warstw, aby zyskać 100-procentowe krycie oraz osiągnąć pożądany stopień ochrony. Może się też zdarzyć, że dojdzie do odpryskiwania farby już po wyschnięciu, a wtedy niezbędne będzie jej uzupełnienie. Kluczem do osiągnięcia dobrych rezultatów jest zatem znalezienie dobrej farby oraz zastosowanie wysokogatunkowego rozpuszczalnika.

Charakterystyka malowania proszkowego

Malowanie proszkowe działa na zgoła innej zasadzie. Cząsteczki farb naładowane elektrostatycznie są aplikowane za pomocą pistoletu na detale. Przylegają do nich bardzo ściśle, tworząc niezwykle solidną powłokę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV, oddziaływaniem chemikaliów czy wilgoci. To wszystko zasługa innowacyjnej formuły farb ze sklepu farbyonline.eu, którą tworzy naturalny składnik (żywica) w połączeniu z tworzywami sztucznymi w wersji termoutwardzalnej lub termoplastycznej.

Którą technikę wybrać?

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby elementy były estetycznie pomalowane, miały idealnie gładką powierzchnię, to koniecznie rozważ malowanie proszkowe. W tej technologii cząsteczki farb naładowane elektrostatycznie łączą się z detalami, niezwykle solidnie przylegając do ich powierzchni. Inaczej niż farby ciekłe, które tworzą tylko zewnętrzną powłokę i są narażone na odpryskiwanie i w efekcie odsłanianie elementów i narażanie ich na powstawanie ognisk korozji.

Malowanie proszkowe to metoda polecana w przypadku obróbki, która ma na celu zabezpieczenie antykorozyjne. Poprzez stworzenie solidnej powłoki zewnętrznej udaje się ochronić ją przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania UV oraz wilgoci, która jest głównym sprawcą rdzy.

Z drugiej strony możesz być spokojny o kontakt z substancjami chemicznymi – nie zostawiają one śladu na detalach pokrywanych farbami proszkowymi, gwarantując im estetyczny wygląd na długi czas, a także zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here