Maluchy odetchną

Już wiadomo, że Piaski otrzymały 2,7 mln zł dofinansowania do budowy żłobka. Władze Piask liczą, że dotację dostaną również do drugiej części projektu, czyli budowy przedszkola. Przetarg na całą inwestycję ma być ogłoszony jeszcze w tym roku, w przyszłym roku dzieci z gminy mają już korzystać z nowej placówki.
W połowie sierpnia urzędnicy marszałka rozstrzygnęli unijny konkurs na dofinansowanie infrastruktury społecznej. Do wzięcia było blisko 17 mln zł, ale chętnych było niewielu. W sumie eksperci ocenili cztery złożone wnioski i wszystkie otrzymały unijne dofinansowanie. Największą dotację otrzymała gmina Piaski. Pieniądze mają pójść na budowę żłobka.
– Jesteśmy gminą podmiejską, walczymy o nowych mieszkańców. Natomiast pierwsze pytania osób, które chcą się u nas osiedlić dotyczą właśnie żłobka i przedszkola – mówi Michał Cholewa, burmistrz Piask.
Cały projekt został wyceniony na nieco ponad 4,7 mln zł. Obejmuje nie tylko budowę żłobka, ale również przedszkola. W tej chwili już wiadomo, że gmina Piaski ma 2,7 mln zł dofinansowania. Może mieć jednak więcej.
– Złożyliśmy również wniosek o dotację z funduszy unijnych do drugiej części projektu, czyli budowy przedszkola. Mamy nadzieję, że najdalej w ciągu miesiąca ten konkurs również zostanie rozstrzygnięty, bo wniosek składaliśmy już w grudniu zeszłego roku – mówi Michał Cholewa.
Z drugiego źródła przedstawiciele Piask mogą otrzymać do miliona złotych. – Staramy się też o pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego na wyposażenie żłobka – mówi burmistrz Piask.
Na potrzeby przedszkola i żłobka ma powstać zupełnie nowy budynek. Zaplanowano go tuż obok Szkoły Podstawowej w Piaskach. – Mamy już kupione dwie działki i gotowy projekt. Dla nas bardzo ważne jest to, żeby to był budynek funkcjonalny – tłumaczy Michał Cholewa.
Gmach żłobka i przedszkola ma być ogrzewany i oświetlany ekologiczną energią. Zgodnie z projektem będzie wyposażony w pompy ciepła, które zimą mają zapewnić ogrzanie budynku, natomiast latem będą wykorzystywane jako naturalna klimatyzacja. Oprócz tego projekt zakłada również montaż paneli fotowoltaicznych, które będą zapewniać gmachowi energię elektryczną. W budynku żłobka ma być także zamontowany monitoring. Kamery umożliwią rodzicom sprawdzanie na bieżąco jak radzi sobie ich pociecha.
Władze Piask chcą jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wykonanie całej inwestycji. W przyszłym roku najmłodsi i nieco starsi mieszkańcy gminy już mają korzystać z nowego gmachu. – Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy zdążymy już na 1 września przyszłego roku, ale na pewno jeszcze w 2017 roku przedszkole i żłobek zaczną działać w nowej lokalizacji – mówi Michał Cholewa.
To nie jedyna inwestycja oświatowa, która rusza w Piaskach. Władze miejskie planują też rozbudowę szkoły podstawowej.
– Ogłosiliśmy już przetarg na tę inwestycję. Planujemy m.in. dobudowanie pomieszczeń, w których będą się mieściły świetlica i szatnie – dodaje Michał Cholewa. (kal)