Maraton Kresowy na Janowskich Pagórach

30 lipca w Janowie odbył się Maraton Kresowy „O Niedźwiedzi Pazur”. Traf chciał, że akurat w gminie Chełm przypadła jubileuszowa setna tego typu impreza. Ze startujących chełmian najwyższe, szesnaste, miejsce zajął Wiesław Wójtowicz.


Maraton w Janowie to jeden z najbardziej spektakularnych pod względem przewyższeń i trudności trasy etap w całym cyklu imprezy. Twórcy trasy nie zawiedli. Wiesław Wójtowicz – właściciel sklepu „Peleton” i Wiesław Kociuba – wójt gminy Chełm, wykorzystali wszystkie ciekawostki i atrakcje, jakie oferuje ten region. Impreza startowała podobnie jak w ubiegłym roku z wzniesienia przy świetlicy w Janowie, z którego widać panoramę Janowa i okolic. Do mety prowadził kilkusetmetrowy, wymagający podjazd. Dla zawodników taki finisz był dodatkowym wyzwaniem, a dla zgromadzonej licznie publiczności stanowiło to dodatkową atrakcję. Na rajd do Janowa zawitali zawodnicy z Polski i zza granicy np. z Białorusi, Litwy i Rosji. W rowerowym święcie wzięło udział ponad 300 kolarzy, największą popularnością cieszył się półmaraton, w którym wystartowało 198 zawodników i zawodniczek, zaś do Maratonu przystąpiło 59 maratończyków, którzy zmierzyli się z 60 kilometrową trasą. W grupach Mikro i Mini dla dzieci i młodzieży w sumie rywalizowało 52 zawodników. Najszybszy w Janowie na dystansie Maraton był Navasad Yauheni z Mińska, tuż za nim na metę dojechali: Patryk Muśko z Grabówki i Jakub Michnowski z Białegostoku. Najwyższe miejsce wśród Chełmian (16) zajął Wiesław Wójtowicz. 34 był Janusz Wolanin, a 52 Jakub Rutkowski. Wśród pań zwyciężyła Ksenia Chernykh z Rosji. W Półmaratonie triumfowała Klaudia Ostrowska (MTB Suwałki) oraz Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok).
Dodatkowo wyróżniono najlepszych zawodników, mieszkańców Ziemi Chełmskiej. W Maratonie Azart Peleton Chełm reprezentowali wspomniani Wiesław Wójtowicz i Janusz Wolanin. W Półmaratonie wśród panów reprezentujących Ziemię Chełmską najlepsi byli: Wojciech Mróz, Sylwester Babiarz, Robert Strycharz, Zbigniew Kraska i Zbigniew Kaczorowski. Wśród kobiet reprezentujących nasz region najlepsze okazały się Katarzyna Ludynia, Katarzyna Błaszczak, Aleksandra Szymańska i Monika Wójtowicz. W Author Mini Maraton: Bartosz Kaczorowski, Dawid Palec, Górnicki Mateusz i Nikodem Pyra. A wśród dziewcząt Aleksandra Kaliszuk. (kg)