Mieszkanie w Lublinie – akademik czy stancja?

Studenckie wakacje powoli zbliżają się do końca, a na ich miejsce wkracza nowy rok akademicki. Zapewne wybrałeś już uczelnię oraz kierunek studiów. Czy pomyślałeś jednak o swoim przyszłym studenckim lokum? Jeżeli wybierasz się na studia do Lublina, możesz skorzystać z bogatej oferty publicznych i prywatnych akademików oraz stancji. Sprawdź, które rozwiązanie okaże się dla Ciebie najlepszym wyjściem.

Kwestia finansowa

Oczywistym jest, że publiczny akademik o wiele słabiej szarpnie Cię po kieszeni. Miesięczne opłaty za akademiki w Lublinie wahają się w granicach 300-500 zł miesięcznie. Decydując się na wynajem pokoju na stancji, musisz liczyć się z kwotami rzędu 500-700 zł za pokój jednoosobowy i ok. 300-400 zł za pokoje dwu- i trzyosobowe. W przypadku wynajmowania całego lokum ceny mieszkań oscylować będą w granicach 1200-2000 złotych miesięcznie. Kwoty z tych przedziałów pojawiają się na popularnych portalach ogłoszeniowych. Ceny pokoi jedno- i wieloosobowych zbliżone są do cen prywatnych akademików.

Jak widać, akademik oraz miejsca w wieloosobowych pokojach są najtańszymi opcjami mieszkania dla studenta.

Odległość od uczelni

To, jak daleko Twoje lokum znajduje się od wybranej uczelni oraz wydziału, w dużej mierze wpływa na Twój komfort, a także na czas i środki związane z dojazdami na uczelnię oraz do domu. Akademiki zazwyczaj umieszczane są możliwie blisko uczelni, a ich lokalizacja nie wpływa tak istotnie na cenę lokum, jak ma to miejsce w przypadku stancji. Im stancja znajduje się bliżej uczelni, tym jej cena będzie wyższa. Analogicznie – im stancja będzie dalej od uczelni, tym większe prawdopodobieństwo, że miesięczna opłata będzie niższa. Niestety w tym przypadku musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami transportu.

Komfort życia

Akademiki raczej nie słyną z wysokiego komfortu mieszkania. Huczne studenckie życie połączone z dużą liczbą różnych ludzi sprawiają, że atmosfera w domu studenckim raczej nie będzie sprzyjać nauce, studiowaniu i odpoczynkowi.

Zdecydowanie lepsze perspektywy zapewnia mieszkanie na stancji, jednak w tym przypadku Twój komfort mieszkania zależeć będzie przede wszystkim od tego, kto będzie współdzielił lokal wraz z Tobą. Jeśli trafisz na fajnych, komunikatywnych i porządnych ludzi, Twój pobyt na stancji będzie zdecydowanie o wiele bardziej komfortowy od mieszkania w akademiku.

Możliwości odwiedzin najbliższych

Wstęp do akademika mają wyłącznie zameldowani tam studenci. Jeżeli chcesz przyjąć kogoś w odwiedziny – niezależnie od tego, czy będzie to Twoja rodzina, czy przyjaciele lub znajomi, każda wizyta gości z zewnątrz będzie zarejestrowana. Poza tym goście będą legitymowani i nie będą mogli zostać na noc.

Na stancji polityka odwiedzin zależeć będzie przede wszystkim od woli właściciela, niemniej stancje z reguły zapewniają pod tym względem bardziej elastyczne podejście.

Możliwość zaparkowania samochodu

Nie każdy student posiada własny samochód, jednak warto wybrać mieszkanie, które pozwoli na bezproblemowe parkowanie – jeśli nie Tobie, to odwiedzającej Cię rodzinie czy znajomym. Na miasteczku akademickim zazwyczaj brakuje miejsc parkingowych, przez co mieszkanie w akademiku może okazać się pod tym względem nieco problematyczne.

Miejsca parkingowe w przypadku stancji uzależnione są przede wszystkim od jej lokalizacji, niemniej z reguły w Twoim najbliższym otoczeniu będzie mniejsze skupisko studentów, a więc osób, które potencjalnie zajmą przestrzeń do parkowania własnymi pojazdami.

Szukasz komfortowego i atrakcyjnego lokum w tym roku akademickim? Sprawdź akademiki w Lublinie w ofercie Bookistry.

Artykuł sponsorowany

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here