Ministerialna fotka numer 22 000

Kolekcja Jacka Kosierba bez wątpienia jest największą w Polsce. Na zdjęciu świdniczanin ze zdjęciem nr 22 000

Jacek Kosierb nie ustaje w sukcesywnym powiększaniu swojej specyficznej kolekcji. Na naszych łamach stale śledzimy jego dokonania w tym zakresie. Przypomnijmy, że świdniczanin od 1982 roku gromadzi zdjęcia drużyn piłkarskich z całego świata. Dlaczego jego zbiór jest tak specyficzny? Dlatego, że trafia do niego tylko jedna fotka konkretnej drużyny. Ostatnio przekroczył kolejną okrągłą liczbę zebranych fotografii – w zbiorach pasjonata futbolu ze Świdnika pojawiła się fotka nr 22 000 i to nie byle jaka, bo ministerialna!


„No dobra… drugi rząd, trzeci z prawej. Tak, ten mały pokurcz to ja 🙂 od futbolu zaczynałem” – napisał żartobliwie minister Witold Bańka pod jedną z fotografii zamieszczonych na swoim Twitterze.

– Jak się okazało, obecny minister sportu i turystyki przed tym, jak zaczął ćwiczyć lekkoatletykę, trenował piłkę nożną! Witold Bańka swoje umiejętności piłkarskie w latach 1997-2000 szlifował w Rozwoju Katowice. Zdjęcie z tamtych właśnie czasów znalazłem na jego koncie na jednym z portali społecznościowych. W 2017 roku od pana Bańki otrzymałem srebrną odznakę „Za Zasługi dla Sportu”. Rok później zdjęcie drużyny z jego juniorskich czasów trafiło do mojej kolekcji – przyznaje wyraźnie podekscytowany Jacek Kosierb.

Witold Bańka urodził się 3 października 1984 roku w Tychach. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był wielokrotnym reprezentantem Polski w lekkoatletyce na dystansie 400 metrów. Dwukrotnym srebrnym medalistą młodzieżowych mistrzostw Polski w 2005 i 2006 roku. Złotym medalistą Lekkoatletycznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 metrów w Erfurcie 2005 roku, złotym i srebrnym medalistą Letnich Uniwersjad w Bangkoku i Belgradzie w 2007 i w 2009 roku. W 2007 roku zdobył brązowy medal lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Osace.

W 2008 roku otrzymał nagrodę prezydenta miasta Tychy w dziedzinie kultury i sportu. W 2009 roku został najmłodszym w historii delegatem na zjazd sprawozdawczo-wyborczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, reprezentując Śląski Związek Lekkiej Atletyki. W 2012 roku oficjalnie zakończył karierę sportową. Przez ostatnie lata działał w branży public relations, realizując szkolenia z zakresu relacji z mediami i wizerunku, współpracując z czołowymi polskimi przedsiębiorstwami, tworząc dla nich produkcje reklamowe i strategie PR-owe.

16 listopada 2015 roku został powołany na urząd ministra sportu i turystyki. Aktywnie spędza wolny czas, uprawiając sport, uczestnicząc także w maratonach. W maju 2017 nominowano go na członka Komitetu Wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jako przedstawiciela 47 krajów członkowskich Rady Europy; jego kandydatura na tę funkcję została jednogłośnie poparta przez wszystkie państwa reprezentowane w Europejskim Komitecie.

Pełniąc funkcję ministra, Witold Bańka był inicjatorem powstania Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), uruchomienia rządowego programu „Klub” i programu team100 oraz reaktywacji programu „Szkolny Klub Sportowy” (SKS). W 2018 został kandydatem na przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Światowa Agencja Antydopingowa to niezależna fundacja prawa szwajcarskiego utworzona pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) 10 listopada 1999 roku w Lozannie, w Szwajcarii. Jej celem jest koordynacja walki przeciwko używaniu niedozwolonych środków chemicznych w sporcie.

W 2001 roku organizacja przeniosła swoją główną siedzibę do Montrealu w Kanadzie. Od 2014 roku prezydentem fundacji jest Craig Reedie. Agencja pracuje na rzecz poszczególnych federacji sportowych w zakresie edukacji i badań nad wdrożeniem procedur testów antydopingowych. Publikuje również listę zakazanych substancji i metod, których stosowanie jest zabronione we współzawodnictwie sportowym.

Kolekcja Jacka Kosierba jest podzielona na trzy kategorie: drużyny z Polski, drużyny zagraniczne oraz reprezentacje narodowe. Aktualnie największą część stanowią zdjęcia ekip spoza granic naszego kraju. To 19746 drużyn z 287 państw, terytoriów zależnych, państw nieuznawanych, autonomicznych jednostek administracyjnych czy mniejszości etnicznych. Fotografii zespołów polskich jest obecnie 1293, a reprezentacji narodowych, w tym seniorów, juniorów, młodzieżowych, olimpijskich, oldbojów czy kobiet w różnych kategoriach wiekowych dokładnie 971.

Kolekcja Jacka Kosierba bez wątpienia jest największą w Polsce. Potwierdziło to Biuro Rekordów, wydając mu w 2016 roku stosowny certyfikat. W dniu swoich 40. urodzin rozpoczął autorski projekt „50 tysięcy zdjęć na 50-lecie”. Na swoje 50. urodziny chciałby zgromadzić 50 tysięcy fotografii. Ma na to jeszcze niewiele ponad pięć lat.

„Postępy” w kolekcji pasjonata piłki nożnej ze Świdnika można śledzić na jego stronie internetowej pod adresem www.kolekcjajack74.futbolowo.pl KB

TOP „10” ZDJĘĆ DRUŻYN

1. Niemcy 2400
2. Portugalia 1898
3. Polska 1293
4. Malezja 1182
5. Włochy 695
6. Singapur 687
7. Japonia 347
8. Kanada 323
9. Serbia 317
10. Hiszpania 306