Monet przybył do Lublina!

Swoją 110. rocznicę istnienia Muzeum Lubelskie na Zamku uczciło wyjątkową wystawą. 1 października do Lublina przyjechały obrazy najlepszych francuskich impresjonistów.
W salach Zamku Lubelskiego prezentowanych jest blisko 80 obrazów malarzy francuskich z dwóch kolekcji: „Peindre en Normandie” z Caen oraz kolekcji prywatnej z Paryża. Wśród artystów, których prace można podziwiać na Zamku, są m.in. Claude Monet, Eugene Delacroix, Jean-Baptiste Camille Corot czy August Renoir. – Tytuł kolekcji to sugestia podróży, podczas której odkrywać będziemy niezwykłe pejzaże normandzkiej wsi i normandzkiego wybrzeża, osadzone w tradycji romantycznego naturalizmu i obdarzone kontemplacyjnym charakterem krajobrazu. Wiele z obrazów kolekcji podkreśla piękno mniej znanych światu miejsc. Wybór obrazów dyktowany jest dość szczególnym aspektem – dyskretnym, niekiedy utajonym wpływem pejzażu, przy przedstawieniu znanych miejsc i scen, które nie odgrywają wiodącej roli – mówi Małgorzata Kowalczyk z Muzeum Lubelskiego.

Kolekcja, która na stałe eksponowana jest we Francji, odwiedziła już kilka polskich miast: Gdańsk, Szczecin czy Poznań. To niebywała okazja, żeby z bliska przyjrzeć się dziełom najbardziej rozpoznawalnych malarzy świata. Na wystawie zobaczyć można pejzaże normandzkiego wybrzeża, miast i pól poprzecinanych żywopłotami oraz pejzaże znad Sekwany. Wystawę w Lublinie będzie można zwiedzać do 11 grudnia. 
(EM.K.)