Monitoring w firmie – czy warto?

Może budzić niechęć pracowników, a dla pracodawców stanowić źródło wiedzy o sposobie wykonywania obowiązków przez zatrudnionych i zabezpieczać wiele aspektów w przedsiębiorstwie. Monitoring w firmie, choć nie każdy pracownik zdaje sobie z tego sprawę, jest w pełni legalny, jeśli pracodawca wypełni swoje obowiązki przed jego wdrożeniem. Czy warto jednak w niego inwestować? Sprawdźmy wady i zalety.

Wady monitoringu dla firm

Kiedy analizujemy czy monitoring w firmie jest sensownym rozwiązaniem, musimy przemyśleć wady, które wiążą się z jego zastosowaniem. Na pierwszą myśl wydaje się, że takich nie ma. Niestety, nie istnieją rozwiązania idealne i wszystkie technologie znajdą swoje minusy.

Nie będziemy jako wady wymieniać tu konieczności poinformowania pracowników o jego obecności i przygotowania oznaczeń pomieszczeń z kamerami, bo jest to prosty i szybki proces (obowiązkowa lektura dla przedsiębiorców – monitoring dla firm a RODO).

Należy pamiętać jednak o tym, że monitoring to dodatkowe zużycie prądu. W przypadku jednak dużej firmy, która dysponuje pewnym budżetem, aspekt ten również nie będzie stanowił dużego problemu.

Pozostaje zatem kwestia czynnika ludzkiego. Nie jest tajemnicą, że pracownicy nie lubią być „podglądanymi” przez swoich przełożonych. Trzeba zatem liczyć się z faktem, że stopień zaufania, tak samo jak morale w zespole, mogą nieco spaść.

Jeżeli jesteś sprytny, możesz jednak wadę obrócić w zaletę. Wykorzystaj swoją perswazję i przywódcze umiejętności, by przekonać kadrę pracowniczą, że monitoring nie jest przeciwko nim, a dla nich.

Podaj argument, że w przypadku wypadku w pracy, zapis monitoringu udowodni tę sytuację i pomoże uzyskać stosowne odszkodowanie.

Powołaj się na fakt, że monitoring zwiększa bezpieczeństwo pracowników, którzy narażeni są na napad agresji klientów czy chociażby akty wandalizmu. W ten sposób wyeliminujesz praktycznie jedną wadę płynącą z monitoringu, nie zmniejszysz stopnia zaufania i sympatii zespołu, a zyskasz szereg korzyści. Jakich?

Zalety monitoringu w miejscu pracy

Monitoring w firmie i przed nią to szereg zalet. Po pierwsze i najważniejsze, obecność systemu kamer zarówno przed budynkiem, jak i w jego wnętrzu znacznie zmniejsza ryzyko włamania, a kiedy już do takiego dojdzie, pomaga ustalić sprawców, ich drogę ucieczki itp.

Po drugie, monitoring to ochrona mienia firmowego przed kradzieżą ze strony pracowników, a także ich niewłaściwego wykorzystywania.

Po trzecie, w bardzo dużym stopniu zwiększysz bezpieczeństwo swoich pracowników. Kamery poskramiają nielegalne zamiary nawet najbardziej agresywnych petentów. Strach przed konsekwencjami prawnymi, powstrzymuje wiele aktów wandalizmu, przemocy itp.

Po czwarte, jako pracodawca zyskasz pewne i skuteczne narzędzie kontroli swoich pracowników. Ten aspekt działa dwutorowo.

Jest to automatyczna motywacja do pracy. Każdy zatrudniony, który zdaje sobie sprawę, że może być obserwowany przez szefa, podświadomie o wiele bardziej przykłada się do wykonywania swoich obowiązków i świadomie nie marnuje czasu na prywatne sprawy. Innymi słowy, znacznie zwiększy się efektywność i wydajność pracy.

Drugi aspekt tej sytuacji to możliwość dokonania oceny, kto jak pracuje, ustalenie zaangażowania poszczególnych osób. Może to być przydatne przy przyznawaniu premii lub awansów. Jest to także narzędzie, które pozwala na wyciągnięcie konsekwencji wobec rażących zaniedbań obowiązków pracowniczych.

Jak widzisz zalet monitoringu jest znacznie więcej aniżeli wad. Myślę, że Ty również się z tym zgadzasz.

Kompleksowy monitoring dla firm w Lublinie wraz z instalacją oferuje KSK Krzysztof Kuzioła.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KSK
www: https://ksk.lublin.pl
ul. Przybylskiego 19/2 20-465 Lublin
kontakt@ksk.lublin.pl
691 026 826

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here