Mundury uratują Cora-Tex!

Krasnostawskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego Cora-Tex mają połączyć się z Wojskowym Przedsiębiorstwem Handlowym i skupić na produkcji mundurów dla wszelkiego rodzaju służb. Dzięki temu uratowanych zostanie 200 miejsc pracy.

 

Zapytanie o aktualną sytuację i plany nowych władz wobec Zakładu Przemysłowo-Odzieżowego Cora-Tex w Krasnymstawie złożyły na jednym z ostatnich posiedzeń sejmu posłanki z naszego regionu – Beata Mazurek i Teresa Hałas. Mazurek przypomniała, że Cora-Tex to zakład z wieloletnią tradycją, zatrudniający na dziś dzień aż 200 osób. Tymczasem firma od lat zmaga się z finansowymi kłopotami, jej dług wobec ZUS i urzędu miasta Krasnystaw stale rośnie. – Cora-Tex działa w warunkach dużej konkurencji, zwłaszcza z tanimi firmami z Chin. A koszty produkcji stale rosną – mówiła w sejmie poseł Mazurek. – Chciałam zapytać ministra skarbu państwa o dalsze losy Cora-Texu. Czy jego pracownicy nie stracą pracy, co ich czeka? – dopytywała Mazurek.
W odpowiedzi Marek Zagórski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, zapewnił, że obecny rząd zrobi wszystko, by Cora-Tex uratować. – Jednym z klientów krasnostawskiej firmy były ostatnio włoskie służby mundurowe – zauważył Zagórski. I właśnie skupienie się na produkcji mundurów ma być szansą dla Zakładu. – Podjęliśmy decyzję o jego połączeniu z Wojskowym Przedsiębiorstwem Handlowym, które ma doświadczenie w handlu mundurami. Powstałą w ten sposób spółkę dofinansujemy, by mogła konkurować na polskim rynku i zabiegać o kontrakty u polskich służb mundurowych. Nie może być tak, że polskie służby mundurowe szyją mundury w Chinach – mówił wiceminister.
Pierwszy zysk firma powstała z połączenia Cora-Texu i Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego ma wypracować w 2017 r. Rocznie ma produkować 82 tys. mundurów. – Te 200 miejsc pracy zostanie uratowanych, załoga może być spokojna o swoją przyszłość – obiecał.
Teresa Hałas, posłanka z Krasnegostawu, jest bardzo zadowolona z takiego obrotu sprawy. – Odpowiedź ministra jest bardzo satysfakcjonująca, decyzja o połączeniu obu firm bardzo dobra – komentuje Hałas. Niewykluczone, że liczba etatów w Cora-Texie nie tylko nie spadnie, ale wręcz się zwiększy. (kg)