Muzyczny pojedynek pokoleń

Towarzystwo Muzyczne i Państwowa Szkoła Muzyczna w Chełmie zapraszają na niezwykłe wydarzenie z udziałem krakowskich artystów. 4 grudnia w sali koncertowej im. Idy Haendel spektakl „Matka i córka, czyli Pojedynek Aktorskich Pokoleń”. Na scenie zobaczymy m.in. pochodzącą z Chełma Bożenę Zawiślak-Dolny.

Co może na teatralnej scenie przetrwać dłużej – klasyczne dzieła dramatu i opery, czy może współczesne produkty post-modernistycznej awangardy? Czy w rodzinach artystycznych zacierają się granice pomiędzy życiem i sceną? Czy uprawianie sztuki scenicznej łączy pokolenia, czy też raczej je dzieli? Dokąd zmierza teatr w post-epidemicznej epoce zarażonego eklektyzmem chaosu? Jaką postać przybierze sfinks, który odrodzi się z tych popiołów?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas jedynego w swoim rodzaju pojedynku dwóch krakowskich artystek: gwiazdy Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny oraz jej córki – Katarzyny Zawiślak-Dolny, gwiazdy Teatru im. Juliusza Słowackiego. W spektaklu, niewinny wywiad przeprowadzany w pewnej kawiarni przez Annę Graniczewską, redaktorkę portalu teatralnego nascenie.info, zamieni się w tragikomiczną próbę pogodzenia ognia i wody. Przy okazji usłyszymy przeboje muzyki klasycznej, popularnej i awangardowej. A wszystko to przy wirtuozowskim akompaniamencie fortepianowym Jacka Bylicy.

– Jest mi niezmiernie miło zaprosić wszystkich chełmian – moich znajomych, przyjaciół, rodzinę – na wydarzenie, które łączy w sobie nastroje, wspomnienia i mnóstwo emocji – zaprasza Bożena Zawiślak-Dolny. – Chełmska publiczność jest jedną z moich ulubionych, bo stąd pochodzę i tu lubię wracać. Każdy występ przed Wami to dla mnie ogromny stres, ale i radość. Mam nadzieję, że to co chcemy z Kasią pokazać spodoba się i sprawi, że ten grudniowy wieczór upłynie nam wszystkim w miłej atmosferze.

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w siedzibie szkoły muzycznej przy ul. Hrubieszowskiej 102.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „ZORZA”

22 listopada, poniedziałek
13:15 – Ron Usterka, Zorza
15:30 – Rodzina Addamsów 2, Zorza
17:45 – ETERNALS 2D dubbing, Zorza
21:00 – ETERNALS 3D dubbing, Zorza
23 listopada, wtorek
13:15 – Rodzina Addamsów 2, Zorza
15:30 – Ron Usterka, Zorza
17:45 – ETERNALS 2D napisy, Zorza
21:00 – ETERNALS 3D napisy, Zorza
24 listopada, środa
13:15 – Ron Usterka, Zorza
15:30 – Rodzina Addamsów 2, Zorza
17:45 – ETERNALS 2D dubbing, Zorza
21:00 – ETERNALS 3D dubbing, Zorza
25 listopada, czwartek
13:00 – Rodzina Addamsów 2, Zorza
15:00 – Ron Usterka, Zorza
18:00 – ZA i PRZECIW – Annette, Zorza
21:00 – ETERNALS 3D napisy, Zorza
26 listopada, piątek
13:30 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
16:00 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
18:15 – Bo we mnie jest seks, Zorza
20:30 – Pitbull, Zorza
27 listopada, sobota
11:00 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
13:30 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
16:00 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
18:15 – Pitbull, Zorza
20:45 – Bo we mnie jest seks, Zorza
28 listopada, niedziela
11:00 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
13:30 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
16:00 – Nasze magiczne Encanto, Zorza
18:15 – Bo we mnie jest seks, Zorza
20:45 – Pitbull, Zorza

Wystawa w bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac artystycznych Roberta Znajomskiego. R. Znajomski urodził się w 1968 r. w Hrubieszowie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią a także mail-artem. Bardzo chętnie pracował z dziećmi i młodzieżą, realizując się twórczo jako nauczyciel plastyki. Zmarł w styczniu 2021 r. w Łęcznej. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz zagranicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień plastycznych. W środowisku twórczym określany jako artysta nowych doznań, często nieoczywistych. Tematem jego prac jest człowiek, natura, przedmiot i abstrakcja. Rysunki z serii „Kreski i kreseczki” wywołują wiele doznań i skojarzeń oraz pobudzają wyobraźnię odbiorcy. Wystawa czynna jest do 3 grudnia 2021 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Orężny wstanie hufiec nasz

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna w Chełmie zaprasza na wystawę pt. „Orężny wstanie hufiec nasz”. Na kilkunastu fotogramach została przedstawiona historia tworzenia się polskich sił zbrojnych oraz ich udziału w walce o odzyskanie niepodległości i w kształtowaniu granic II Rzeczpospolitej w latach 1908-1923. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów nieistniejącej już Biblioteki Jednostki Wojskowej 1699 w Chełmie. Wystawę można oglądać w małej galerii w siedzibie CHBP przy ul. Partyzantów 40 od 8 listopada br.

Spotkanie z pisarką

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich miłośników literatury na spotkanie z wyjątkową pisarką. 30 listopada br. o godz. 18.00 w sali widowiskowej ChBP gościć będzie Joanna Bator – autorka znakomitych powieści, za które była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. Nagrodą Literacką „Nike” czy Nagrodą im. Beaty Pawlak. Przygodę z pisarstwem Joanna Bator zaczęła podczas kilkuletniego pobytu w Japonii, zaś międzynarodowy rozgłos przyniosła jej w 2009 r. powieść „Piaskowa Góra”. Książki J. Bator to przede wszystkim dramatyczne, tajemnicze historie, które wciągają czytelnika od pierwszych stron. Pisarka hipnotyzuje stylem, językiem i tematyką. Porusza tematy niełatwe, ale czyni to w sposób niezwykle atrakcyjny dla odbiorcy. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej zapowiada się interesujące spotkanie.

Gospel Choir

23 listopada o godz. 18.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert Chadek Gospel Choir. W godzinnym koncercie 30-osobowa grupa wystąpi wraz z towarzyszeniem muzyków pod dyrekcją Grzegorza Głucha. Bilety po 20 zł. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here