Na co zwrócić uwagę, kupując samochód na kredyt?

Nie musisz rezygnować z marzeń o fabrycznie nowym pojeździe – nawet, jeśli nie dysponujesz pełną kwotą lub nie chcesz wykorzystywać wszystkich zgromadzonych oszczędności. Z pomocą przychodzi kredyt na samochód, który masz szansę otrzymać w jednym z wielu banków. Zanim jednak wybierzesz konkretną ofertę, sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze finansowania.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Wiele osób zastanawia się, jakim kredytem sfinansować zakup pojazdu: samochodowym czy gotówkowym? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Kredyt samochodowy będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli:

  • szukasz tańszego finansowania
  • masz upatrzony model pojazdu
  • chcesz rozłożyć płatność na dłuższy okres.

Kredyt gotówkowy rozważ wówczas, gdy:

  • jeszcze nie wiesz, jaki pojazd chcesz nabyć
  • potrzebujesz dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel
  • nie przeszkadza ci krótki okres spłaty.

Decyzja więc należy wyłącznie do ciebie – musisz więc określić swoje oczekiwania i dokonać ostatecznego wyboru.

Kredyt na samochód – jak wybrać korzystną ofertę?

Wybór przypadkowej oferty kredytowej może cię wiele kosztować – niezależnie od tego, jaki rodzaj kredytu na samochód chcesz zaciągnąć. Niektóre oferty tylko pozornie są podobne – to od detali zależy opłacalność danego finansowania.

Pierwszym krokiem w stronę wyboru korzystnego kredytu na samochód jest zestawienie dostępnych ofert. Przy porównaniu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

  • Koszty finansowania

Im tańszy kredyt, tym mniejsza całkowita kwota do spłaty. Jednak weź pod uwagę nie tylko wartość oprocentowania, ale przede wszystkim RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe. Dzięki temu dowiesz się, ile faktycznie będzie kosztować cię kredyt na samochód.

  • Wpłata własna

Różne banki mają odmienne wymagania co do wysokości minimalnej wpłaty własnej. Jeśli nie dysponujesz dużą gotówką na starcie, szukaj finansowania z niewielkim wkładem. Na rynku finansowym znajdziesz oferty z wkładem własnym już od 0%.

  • Opcja wymiany auta na nowe

Coraz więcej Polaków rezygnuje z posiadania pojazdu na rzecz jego użytkowania. Jeśli i ty należysz do tego grona, sprawdź możliwość wymiany samochodu na nowy – bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych.

Taka opcja jest dostępna w przypadku Kredytu niższych rat Toyota Easy (RRSO 7,86%). Samochód możesz pozostawić w rozliczeniu u dilera, co pozwoli spłacić ostatnią ratę finansowania i pokryć koszt wpłaty własnej kolejnego kredytu na samochód. Dzięki temu cały czas użytkujesz pojazd będący na gwarancji producenta.

Kredyt na samochód wcale nie musi być znacznym obciążeniem domowego budżetu. Jeśli wybierzesz tanie finansowanie z niską miesięczną ratą, z łatwością będziesz trzymać się harmonogramu spłat. Musisz jednak pamiętać o porównaniu dostępnych ofert kredytowych – to klucz do wyboru najkorzystniejszej oferty.

Materiał zewnętrzny