Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykładziny?

Wykładzina to bardzo ważny element naszego domu, więc warto dobrze przemyśleć jej wybór. Nie musimy jednak dysponować żadną specjalistyczną wiedzą, aby podjąć właściwą decyzję. Jednak warto przemyśleć kilka kwestii. Dlatego przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, który pomoże znaleźć odpowiednią wykładzinę.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup wykładziny?

Wykładzina to doskonała alternatywa dla dywanów, która jest niedoceniana przez wiele osób. Dlatego zanim przejdziemy do poradnika na temat zakupu, przypomnimy kilka jej zalet. Należy pamiętać, że różnią się one między sobą rodzajem włókien oraz splotu, więc bez problemu znajdziemy taką, która spełni nasze potrzeby. Poza tym mają wiele zalet, które powinny nas zachęcić do ich zakupu. Wykładziny podobnie jak dywany są miękkie i ciepłe w dotyku, dlatego przyjemnie się po nich chodzi. W dodatku doskonale tłumią dźwięki, a także dodadzą wnętrzom ciekawego charakteru. Na stronie https://interviol.pl/ znajdziemy wiele ciekawych modeli, które świetnie się sprawdzą w naszych pomieszczeniach.

Zacznij od wyboru odpowiedniego materiału

W pierwszej kolejności warto obejrzeć wykładzinę z wierzchu i zorientować się z jakiego materiału została wykonana. Od tego będzie zależeć nie tylko jej wygląd, ale też właściwości. Dlatego jest to bardzo istotny czynnik i warto pamiętać, że poszczególne wykładziny różnią się pomiędzy sobą. Dywanowa z włókien sztucznych jest odporna na ścieranie i gniecenie, rzadko też rozwijają się w niej bakterie oraz grzyby. Natomiast wykładzina z propylenu jest łatwa do wyczyszczenia i odporna na wilgoć. Ta z wełny nie przyciąga kurz i jest odporna na inne zabrudzenia, ale nie poleca się jej alergikom. Bawełna łatwiej się brudzi, ale można szybko ją wyczyścić, w dodatku jest przyjemna w dotyku, nie mechaci się ani nie ściera. Na rynku dostępne są też wykładziny z włóknami roślinnymi, które są wytrzymałe i nie przyciągają kurzu, ale najlepiej sprawdzą się w przedpokoju, gdyż są niemiłe w dotyku.

Ważna też jest wielkość pomieszczenia

Powinniśmy też dokładnie zmierzyć pomieszczenie, zanim przystąpimy do zakupu wykładziny. Obecnie w sklepach można kupić bele o określonej wielkości, kawałki o różnych wymiarach lub płytki wykładziny najczęściej dostępne w wymiarach 50×50 cm. Warto więc przemyśleć, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli mamy zamiar kłaść ją w niewielkim pomieszczeniu lub takim o nieregularnym kształcie najlepiej sprawdzą się kawałki, które najłatwiej będzie dopasować. W przypadku dużych pomieszczeń lepiej kupić dużą płytę wykładziny to przyspieszy nam pracę. Pamiętajmy też, że do wymiarów trzeba dodać głębokość wnęk na otwory drzwiowe. Nie zapomnijmy też o 1-2 m2 wykładziny na zapas. Dzięki temu zyskamy pewność, że niczego nam nie zabraknie w trakcie układania.

Wykładziny podłogowe to świetne rozwiązanie, które powoli zastępuje dywany. Dlatego warto zdecydować się na jej wybór, ale wcześniej trzeba dokładnie przemyśleć nasze potrzeby. Dzięki temu wybierzemy najlepszą wykładzinę.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here