Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Kuba Trześniak i Emilia Szalak

25-osobowa ekipa Dana zajęła drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej imprezy, ulegając jedynie zespołowi KS Orient Częstochowa, liczącemu aż 115 zawodników

29 medali wywalczyli zawodnicy LKSW Dan Świdnik podczas rozgrywanego w Opolu międzynarodowego Pucharu Polski „Polish Open Cup” w taekwondo. W szranki tej największej tegorocznej imprezy Związku Sportowego Polska Unia Taekwondo stanęło 570 uczestników reprezentujących 31 ekip z Polski, Czech, Białorusi, Mołdawii, Irlandii, a ciekawostką był udział zawodnika z Korei Południowej.

W kategorii dzieci najlepiej z danowców zaprezentował się Jan Hawrysz, który tryumfował w układach formalnych i walkach soft stick, zaś w kopnięciach na czas był drugi.

Wśród dzieci danowcy opanowali także w jednej z konkurencji całe podium – w układach za Jankiem Hawryszem uplasowali się Kuba Ciołek i Aron Ruśniak. Również trzykrotnie na podium stawał młodzik Kuba Trześniak, który wywalczył złoto w walkach i w technikach specjalnych, zaś w układach uległ jedynie koledze klubowemu Tomkowi Gumienniakowi.

Wśród juniorek klasą dla siebie była Emilia Szalak, która w imponującym stylu zwyciężyła w dwóch formułach walki.

Tym razem przy skromnym udziale seniorów i pod nieobecność kilku czołowych zawodników klubu jedyny medal w tej kategorii wywalczył Daniel Marciszkiewicz w walkach semi-contact.

25-osobowa ekipa Dana zajęła drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej imprezy, ulegając jedynie zespołowi KS Orient Częstochowa, liczącemu aż 115 zawodników.

Wyjazd do Opola zorganizowano przy wsparciu Gminy Miejskiej Świdnik. Zawodników przygotowywał zespół trenerski w składzie Piotr Bernat, Bartłomiej Daniel, Łukasz Staiński, Piotr Żołędź, Jacek Cur oraz trenerka mentalna Anna Dobies-Matysiak.

– Był to nasz najważniejszy jesienny start w taekwondo – mówi trener Piotr Bernat. – W Opolu rywalizowaliśmy już wielokrotnie. W tym roku imprezę przeniesiono do odremontowanej hali Stegu Arena, znanej nam jeszcze jako „Okrąglak”, gdzie turniej ten odbywał się przed kilku laty. Ze starym „Okrąglakiem” wiąże nas dużo dobrych sportowych wspomnień i choć Stegu Arena jedynie z zewnątrz wygląda podobnie jak dawniej, to zawody były dla nas znowu udane, choć jak zwykle niektórzy musieli przełknąć gorycz porażki.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli tym razem Kuba Trześniak i Emilia Szalak. Kuba nie tylko zwyciężył w walkach i technikach specjalnych, ale stanął na podium w układach formalnych, które do tej pory były raczej jego piętą achillesową. Emilia zdecydowanie wygrała walki semi-contact, ale początek rywalizacji w light-contact nie nastrajał optymistycznie – dała się zepchnąć do głębokiej defensywy znacznie cięższej, siłowo walczącej rywalce.

Na szczęście na początku drugiej rundy udało się ją zastopować dwoma celnymi trafieniami w tułów techniką obrotową, które „ustawiły” resztę pojedynku, a naszą reprezentantkę tak uskrzydliły, że przeszła jak burza przez półfinał, zaś finałową przeciwniczkę potraktowała swoimi obrotówkami aż czterokrotnie, za każdym razem powodując dłuższą przerwę w walce. Cieszy też postawa naszych najmłodszych. Obok tych zawodników, którzy na zawody jeżdżą już w roli faworytów, jak Janek Hawrysz, Marysia Skiba czy Kinga Matysiak, na podium stanęli debiutanci: Kuba Ciołek i Aron Ruśniak. Przed nami w grudniu jeszcze dwa turnieje o mniejszym zasięgu – wystąpimy na zawodach taekwondo ITF w Nałęczowie oraz Mikołajkowym Pucharze Łopiennika dla najmłodszych. Kolejne starty planujemy dopiero w lutym i marcu 2019 roku.

Nasi medaliści

Reprezentanci LKSW Dan, zdobywcy medali w międzynarodowym Pucharze Polski „Polish Open Cup” w taekwondo
złote medale: Mikołaj Frączyk, Jan Hawrysz (2), Maria Skiba, Kinga Matysiak, Jakub Wojciechowski, Tomasz Gumienniak, Jakub Trześniak (2), Daniel Cur (2), Emilia Szalak (2), Daniel Marciszkiewicz
srebrne medale: Aron Ruśniak, Jakub Ciołek, Jan Hawrysz, Jakub Trześniak, Michał Markowski, Kacper Guz
brązowe medale: Maja Besztak, Aron Ruśniak, Antoni Hawrysz, Mikołaj Frączyk, Maria Skiba, Oliwia Frączyk, Kacper Lekan, Albert Podstawka (2)