Najemca – jakie ma prawa, a czego mu nie wolno?

Wynajem mieszkań budzi wiele pytań odnośnie praw i obowiązków najemcy. Nie każdy wie, jakie ma możliwości i do czego zobowiązuje się, wynajmując lokal mieszkalny. Strony wynajmujące również nie zawsze mają pomysł, jak określić wiele (pozornie podstawowych) oczekiwanych czynności. Jakie zatem prawa ma najemna, a czego mu nie wolno? Jak zabezpieczyć się przed szkodliwymi lub niechcianymi praktykami?

Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i wskazujemy możliwości zabezpieczenia się przed nimi. Sprawdź również, co do zaoferowania ma firma Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Borowicz i w jaki sposób może pomóc Ci z procesem wynajmu mieszkań, domów lub innych lokali mieszkalnych. 

Jakie prawa ma najemca?

Prawa i możliwości najemcy z pozoru mogą wydawać się oczywiste. Mimo wszystko każdy, kto kiedykolwiek wynajmował mieszkanie (jako najemca lub wynajmujący) zdaje sobie sprawę z tego, że sytuacje losowe są nieprzewidywalne. Pomysłowość obydwu stron bywa niezwykle zaskakująca. Warto więc znać zakres praw i obowiązków najemców i wynajmujących. Pozostałe kwestie sporne nieuregulowane prawnie, powinny zostać wcześniej uzgodnione i zawarte w samej umowie.

Poniższa lista praw najemcy jest oczywiście jedynie przykładowa i w rzeczywistości jest ona o wiele dłuższa. Jeśli masz pytania (ze względu na obecną nieszablonową sytuację), warto skorzystać z pomocy ekspertów. Sprawdź informacje dostępne na stronie Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Borowicz lub skontaktuj się bezpośrednio. 

Przyjmowanie gości i spotkania towarzyskie

Wizyty gości są w pełni naturalne i wynikają m.in. z życia towarzyskiego, do którego prawo ma każdy z nas. Przyjmowanie ich zarówno na krótko (kilka godzin), jak i na dłużej (np. kilka nocy) jest jak najbardziej dozwolone. Niestety zdarza się, że jest to problematyczny i sporny aspekt, gdyż prawnie nie uregulowano kwestii tego, po jakim czasie gość może zostać domownikiem. Oczywiście najemca nie może czerpać korzyści majątkowych z tytułu przyjmowania osób trzecich, ponieważ byłaby to forma podnajmu. 

Spotkania towarzyskie nie mogą jednak łamać prawa i regulaminu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Kilkukrotne zgłoszenia dot. zakłócania miru domowego sąsiadów, niedostosowanie się do ciszy nocnej lub nagminne zanieczyszczanie części wspólnych, może stanowić podstawę do wypowiedzenia najmu lokalu mieszkalnego – czasem nawet w trybie natychmiastowym, gdy są to skrajne przypadki związane z poważnymi naruszeniami. 

Nieinwazyjna zmiana wystroju wnętrz

Najemca posiada pełne prawo do wprowadzania zmian aranżacji wnętrza, jeśli nie są one inwazyjne i kiedy przywrócenie lokalu mieszkalnego do stanu właściwego będzie proste i szybkie. Czynności typu wywiercenie dziur w ścianach lub przemalowanie są już jednak czynnościami, które muszą zostać zaakceptowane przez właściciela. Najemca może jednak bez strachu przemeblować pomieszczenia, zmienić zasłony, czy nawet wstawić swoje meble i wyposażenie. 

Naprawy i remonty

Drobne naprawy i konserwacje standardowo należą do obowiązków najemcy. Do takich czynności należą niewielkie i stosunkowo niedrogie wymiany, np. dokręcenie poluzowanego kranu, czy wymiana przepalonej żarówki. 

Poważne awarie

Jeśli doszło do uszkodzenia mienia (np. awarii lodówki lub piekarnika), najemca musi poinformować o zaistniałej sytuacji wynajmującego w trybie niezwłocznym (od razu po zauważeniu problemu). Zobowiązany jest on także do tego, by udostępniać lokal w celu wyeliminowania awarii.

Właściciel bez zgody najemcy może wejść do mieszkania tylko w asyście policji – chyba że umowa najmu stanowi inaczej i sytuacje, w których posiada on taką możliwość, zostały określone w umowie.

Oczywiście do powyższej listy należy dodać również kwestie związane z prowadzeniem działalności zarobkowej, czy posiadanie zwierząt. Praktycznie wszystkie prawa i obowiązki można określić i zapisać w umowie, która będzie stanowić dowód akceptacji ustaleń słownych. Poznaj zatem obowiązki najemcy i dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed niechcianymi praktykami mieszkańców.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here