Nauka otwiera umysły

Ponad 1200 prezentacji czeka na uczestników XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jest to największa impreza upowszechniająca osiągnięcia naukowe i popularyzująca wiedzę na Lubelszczyźnie. LFN odbędzie się w dniach 17-23 września.
Dokonano już rezerwacji na blisko 38 tysięcy miejsc na projekty przygotowane przez lubelskie uczelnie i instytucje z całego województwa. Jednak ciągle jest jeszcze dużo wolnych miejsc, a na 219 wydarzeń w ogóle nie potrzeba rezerwacji, dlatego warto sprawdzić pełną ofertę przygotowaną na tegoroczny LFN. Festiwalowe projekty będą prezentowane nie tylko w Lublinie, ale również w Dęblinie, Chełmie, Zamościu i Puławach.

Niedzielny piknik na stadionie

– Blisko 140 pokazów i projektów naukowych czeka na uczestników Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się w niedzielę 18 września – informuje Agnieszka Wasilak, kierownik Biura Promocji Uniwersytetu Przyrodniczego. – W tym roku piknik przebiegać będzie w kilku strefach: nauki, artystycznej, zwierzaków, pojazdów niezwykłych i gastronomicznej.
W Strefie Nauki uczestnicy mogą liczyć na 139 pokazów i prezentacji naukowych, przeprowadzanych na stoiskach uczelni wyższych oraz instytucji wspierających. Wśród projektów są m.in.: „Czy wiesz, co jesz? Chemiczny detektyw”, „Na ratunek! Pierwsza pomoc w nagłych zdarzeniach”, „Płatki śniadaniowe zdrowe czy niezdrowe?”.
Strefa Artystyczna będzie na centralnie ustawionej scenie, gdzie wystąpią m.in. zespoły taneczne oraz wokalne z lubelskich uczelni. Będzie można posłuchać Orkiestry Św. Mikołaja czy flamenco. Odbędą się tam pokazy karate.
Właściciele zwierząt w Strefie Zwierzaków mogą bezpłatnie sprawdzić ogólny stanu zdrowia swojego pupila pod okiem specjalistów i studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie, przeprowadzających badanie kliniczne. Właściciele mogą także uzyskać informację na temat prawidłowego dbania o kondycję i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych dla swojego podopiecznego.
W Strefie Pojazdów Niezwykłych będzie możliwości ładowania pojazdów elektrycznych z Odnawialnych Źródeł Energii czy sprawdzenia możliwości latającego drona. Odbędzie się tam Wystawa Pojazdów Niezwykłych oraz Parada Samochodów i Motocykli.
W ostatniej, specjalnie wyznaczonej strefie gastronomicznej (teren parkingów przed stadionem) zaparkują foodtrucki i rozstawią się stoiska gastronomiczne.
Na boiskach treningowych zostanie rozegrany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej pomiędzy Politechniką Lubelską a Politechniką Łucką (Ukraina) oraz Narodowym Uniwersytetem Gospodarki Wodnej i Zarządzania Zasobami Naturalnymi (Równe, Ukraina).
Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy zwrócili się do ZTM Lublin z prośbą o uruchomienie specjalnej, bezpłatnej linii autobusowej „Arena Lublin”. Dla uczestników przygotowane będą również bezpłatne parkingi.

Konkurs dla dzieci i młodzieży

Nowością jest też konkurs zatytułowany „Inspiracja w trzech wymiarach”. Żeby wziąć w nim udział, trzeba zaprojektować na specjalnie przygotowanym szablonie gadżet związany z hasłem festiwalu („Nauka źródłem inspiracji”). Najlepsze prace zostaną wydrukowane w technologii 3D i nagrodzone podczas Pikniku Naukowego. Laureaci otrzymają swój model 3D na własność. Zgłoszenia na konkurs należy przesyłać do 15 września.
Na stronie www.festiwal.lublin.pl można sprawdzić wszystkie zajęcia i dokonać rejestracji. Organizatorem głównym tegorocznej edycji LFN jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. MG