Niech Twój ogród będzie… Twój! Radzimy, jak go zaprojektować

Każdy z nas ma potrzebę panowania nad przestrzenią wokół siebie, choćby tylko tą w obrębie naszej posesji. Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy w niej w pełni, samodzielnie zagospodarowując swój ogród. Nie ważne czym zajmujemy się na co dzień, czy jakie mamy umiejętności w tym zakresie – stopniowo zdobędziemy je w trakcie, zyskując przy tym dużo satysfakcji. Od właściwego określenia naszych potrzeb i zaplanowania prac zależy ich powodzenie.

Czego chcemy, a co możemy? Poznaj swoją parcelę

Dziś rynek dostarcza nam specjalistów od wszystkiego, którzy wykonają dla nas każde możliwe zadanie, włącznie z poukładaniem naszych własnych rzeczy w domu. Nie inaczej jest z architekturą krajobrazu – każdy jednak gdzieś w głębi duszy ma jakąś tęsknotę do spełnienia się w roli gospodarza. Nie odbierajmy sobie tej szansy.

Nie mając fachowego doświadczenia, łatwo możemy popełnić błędy. By tego uniknąć, zanim pełni zapału chwycimy za łopatę, spokojnie ustalmy jak wygląda nasza posesja. Gdzie są najbardziej nasłonecznione miejsca, jakie jest ukształtowanie terenu, gdzie tworzą się zastoiska wody. Popatrzmy jakie i gdzie rosną drzewa i wreszcie, do czego która przestrzeń ma nam służyć. Narysowawszy sobie ogólny plan, możemy nanieść na niego nasze zamierzenia, a następnie, co bardzo ważne, ustalić kolejność prac. Umożliwi to m. in. optymalne zaplanowanie nasadzeń roślin, a także uniknięcie denerwujących sytuacji, gdy np. poprowadzenie przewodów do nawadniania trawnika wymaga przebicia się przez właśnie skończony, dokładnie utwardzony podjazd.

Wykonywanie prac ziemnych, czy związanych z budową ścieżek, należy do najbardziej żmudnych. Po tym etapie, przychodzi jednak kolejny, w którym najważniejsze będą dla nas już coraz drobniejsze szczegóły.

Wszystko może być dokładnie takie, jak potrzebujemy. Nawet donice

Choć doświadczenie projektantów zwykle pozwala im unikać dużych nieporozumień na tym polu, zawsze pojawia się ryzyko problemu: co innego powiedzieliśmy, co innego zrozumiał, jeszcze inaczej wykonał. Jakkolwiek samodzielne prace są od niego wolne, ze zrealizowaniem wytworów naszej wyobraźni także możemy mieć kłopoty, gdy przyjdzie do zakupu poszczególnych elementów architektury czy wyposażenia. Nagle okazać się może, że choć alejki w markecie budowlanym wydają się nie mieć końca, to i tak nie możemy znaleźć tego, co odpowiada naszemu projektowi. O ile betonowe płytki, krawężniki, czy drewniane deski łatwo przełamać czy przeciąć, to co zrobić np. z donicą?

Tu z pomocą przychodzą nam producenci wyspecjalizowani w tym zakresie, jak np. TIM-Donice, który oprócz bardzo bogatego asortymentu wyrobów gotowych, oferuje także rozwiązania na zamówienie. Dzięki nim nasz ogród może być absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny.

Porządne donice ogrodowe nie tylko spełnią każde wymagania estetyczne, ale także bez trudu sprostają oddziaływaniu panujących na zewnątrz warunków. Mogą imitować beton albo dowolny kamień, lub być gładkie lub postarzane. Dobranie odpowiadającej nam kolorystyki czy wykończenia także nie stanowi problemu. Ważne tylko, by dobrać odpowiednio obszerne dla roślin, które chcemy sadzić, w czym fachowcy producenta bez trudu pomogą.

Samodzielna aranżacja posesji, szczególnie, jeśli dokonywana będzie jedynie w wolne od pracy weekendy, może być zadaniem długotrwałym. Satysfakcja z dobrze wykonanej roboty bez wątpienia jest jednak tego warta.

Materiał reklamowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here