Niedziela będzie dla nas!

Anita Włodarczyk (z prawej) oraz Malwina Kopron, gwiazdy lubelskich mistrzostw

Znamy już program minutowy 94. Mistrzostw Polski, które od 20 do 22 lipca odbędą się na stadionie lekkoatletycznym przy Al. Piłsudskiego w Lublinie.


Już pierwszego dnia imprezy zobaczymy niezwykle interesująco zapowiadającą się rywalizację młociarzy oraz finały biegów na 100 m. W kole rzutu młotem o złoto rywalizować będą świetnie spisujący się w tym sezonie Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok i Paweł Fajdek z Agrosu Zamość, trzykrotny mistrz świata. Obaj przed tygodniem stoczyli pasjonującą walkę o wygraną w Memoriale Istvana Gyulaia w węgierskim Székesfehérvár. Nowicki wynikiem 81.85 m poprawił rekord życiowy i umocnił się na pozycji lidera tabel światowych! Fajdek z kolei osiągnął 81.14 m, pierwszy raz w tym sezonie przekraczając granicę 81 metrów!

Drugiego dnia zawodów odbędą się m.in. rzut dyskiem mężczyzn oraz biegi na 400 m.

Dla lubelskich kibiców najciekawiej zapowiada się ostatni dzień zmagań. W pchnięciu kulą, rzucie młotem i biegu na 100 m przez płotki kobiet wystąpią reprezentantki AZS UMCS, nasze murowane kandydatki do medali, broniące tytułów mistrzyń Polski kulomiotka Paulina Guba i płotkarka Karolina Kołeczek, a także złota medalistka ubiegłorocznej Uniwersjady Malwina Kopron.

Guba w obecnym sezonie spisuje się wyśmienicie. W Székesfehérvár z wynikiem 18,78, zaledwie 16 cm gorszym od życiówki, którą ustanowiła 16 czerwca w szwedzkim Bottnaryd (18.94), zajęła drugie miejsce. Lepsza od zawodniczki AZS UMCS zaledwie o centymetr była jedynie Amerykanka Raven Saunders. Co warte podkreślenia do tego roku rekord życiowy Pauliny Guby wynosił 18.63, a wszystkie sześć konkursów od 20 maja zawodniczka z Lublina zakończyła z lepszymi rezultatami!

W biegu na 100 m kobiet przez płotki (finał o 16:15) Karolina Kołeczek jest zdecydowaną faworytką. W tym sezonie już sześciokrotnie łamała granicę 13 sekund! Pod koniec maja w Radomiu pokonała dystans w rekordowym dla siebie tempie – 12.90, ale z powodu silnego wiatru wynik nie mógł być uznany.

Przysłowiową wisienką na torcie 94. PZLA Mistrzostw Polski będzie walka o medale kobiet w rzucie młotem. Zdecydowaną faworytką do wygrania niedzielnego konkursu i zdobycia kolejnego tytułu jest mistrzyni i rekordzistka świata Anita Włodarczyk, która jako jedyna z naszych reprezentantek w tym sezonie przekroczyła granicę 76 metrów. Zarówno Malwina Kopron z AZS UMCS, jak i Joanna Fiodorow z AZS Poznań, rzucały bliżej. Poznanianka ma nieco lepszy tegoroczne osiągnięcie – 74.18 m w Chorzowie, podczas gdy wychowanka puławskiej Wisły – 72.88 m w Ostrawie. Podczas ostatnich zawodów w Székesfehérvár nad rywalką górowała jednak Kopron, która posłała młot na 71.94 m, o 67 cm dalej od Fiodorow.

Bilety na 94. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce można nabywać na stronie internetowej eBilet.pl oraz w salonach Empik w CHR Lublin Plaza (Lipowa 13), Galeria Olimp Lublin (Al. Spółdzielczości Pracy 22) oraz Atrium Felicity Lublin (Al. Wincentego Witosa 32). BAS