Niepowtarzalny styl Koguciuka

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaprasza 7 grudnia o godz. 17 na otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Koguciuka, które odbędzie się w siedzibie biblioteki przy ul. Pocztowej 54. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 70 prac artysty o zróżnicowanej treści.

Stanisław Koguciuk, interesował się rysunkiem i malarstwem od lat dziecięcych, ale podstaw technik malarskich nauczył się dopiero w wieku dojrzałym. Początkowo jego specjalnością było malarstwo ręczne na tkaninach, później rozpoczął się okres malowania „humorów” – niewielkich scenek opatrzonych adekwatnym komentarzem. Następnie w jego dorobku artystycznym zaczęły się pojawiać prace o tematyce wiejskiej, ukazujące obrzędowość, obyczajowość i pejzaże wsi zapamiętanej z dzieciństwa. Obecnie maluje także obrazy o tematyce sakralnej, a w ostatnim czasie powstały „Wizerunki Świętych”, a także nowy cykl „Malowanych makatek”.

Stanisław Koguciuk mimo ukończonych 85 lat, pozostaje nadal czynnym artystą. Jego twórczość została doceniona, czego dowodem były liczne nagrody, a wśród nich najwyżej ceniona Nagroda Oskara Kolberga, przyznana artyście w 2012 roku za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Prace można oglądać w siedzibie biblioteki do 28 lutego.

IRA akustycznie

Artur Gadowski, Wojtek Owczarek, Piotrek Sujka, Marcin Bracichowicz oraz Piotr Konca, czyli zespół IRA. To polski zespół rockowy założony w 1987 roku w Radomiu. Albumy „Mój dom”, „1993 rok” oraz „IRA Live” pozwoliły grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka. Zespół występował na największych festiwalach rockowych w kraju, m.in. trzykrotnie na Festiwalu w Jarocinie, na Przystanku Woodstock oraz na Festiwalu Odjazdy. A już 8 grudnia zobaczymy ich w Chełmskim Domu Kultury. Koncert o godz. 19. Bilety w cenie 80 i 90 zł.

Paranienormalni

W niedzielę (9 grudnia) na scenie Włodawskiego Domu Kultury wystąpi kabaret Paranienormalni, który zaprezentuje humor z nowego programu „VIP Tour”. Artystów zobaczymy m.in.: w skeczu „Kino” – komedii pomyłek prezentującej iście czeski humor czy fenomenalnym „Porsche”, gdzie z poczuciem dumy klasycznego Janusza, zmierzy się sprzedawca samochodów luksusowych. Nie zabraknie także scenek z życia codziennego czy krzywego zwierciadła dla relacji damsko-męskich. Bilety na ten spektakl w naszym telefonicznym konkursie wygrała: Krystyna Wawrenko z Chema.

4 Pory roQ

Od 25 lat zdobywają pierwsze miejsca, Grand Prix i wyróżnienia na najbardziej prestiżowych Polskich festiwalach poezji śpiewanej, piosenki studenckiej i turystycznej. 4 Pory RoQ wykonują utwory z gatunków piosenki poetyckiej i indie folk, do których wkradają się modyfikacje w stronę jazzu, bluesa oraz innych dobrze ugruntowanych nurtów muzycznych.

W 2006 r. została zarejestrowana pierwsza płyta zespołu pt. „Collage”, która do dziś cieszy się popularnością wśród słuchaczy polskich rozgłośni radiowych oraz miłośników tego typu muzyki. Trzon zespołu stanowią Anna Bobruś (wokal) i Grzegorz Sykuła (gitara). Po około dwóch latach dołączył do nich Marcin Wójtowicz grający na gitarze basowej. Od 2013 r. na instrumentach klawiszowych i perkusjonaliach gra Michał Słomiński.

Rok 2018 przyniósł długo wyczekiwaną drugą płytę zespołu noszącą nazwę „Nieważna 13”, która zawiera utwory powstałe w przeciągu 25 lat działalności. 14 grudnia w Chełmskim Domu Kultury podczas koncertu jubileuszowego odbędzie się oficjalna premiera tej płyty. Bilety w cenie 35 zł.

Niech to gęś kopnie!

– 16 grudnia o godzinie 16 zapraszamy na bajkę z sensem Marty Guśniowskiej „A niech to gęś kopnie” w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. Reżyserem spektaklu jest Bogusław Byrski, na co dzień aktor lubelskiego Teatru im H. Ch. Andersena – mówią pracownicy ChDK. – Na scenie zobaczymy: Agnieszkę Szkodę, Barbarę Szarwiło, Sławoja Czarnotę, Magdę Pick, Zbyszka Moskala, Andrzeja Kuczurę, którzy wcielą się w rolę całej plejady zwierzątek. A co z tą gęsią? Jakie marzenia ma nasza bohaterka? Dlaczego jest smutna? Co ją gryzie? Czy w odnalezieniu sensu życia pomogą jej przyjaciele? Czy gęś ma w ogóle przyjaciół? Czy w postaciach misia, lisa, wilka, zajęczycy, kur czy koguta można będzie doszukać się ludzkich cech? Czy warto wierzyć stereotypom? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi oglądając spektakl „A niech to gęś kopnie”. Bilety w cenie 20 zł.

Chełm w obiektywie

– Miasto jest doskonałym miejscem na plener artystyczny, bo każdy znajdzie w nim coś dla siebie: ludzi, zwierzęta, architekturę, parki, faktury i struktury, sytuacje uliczne. Chełm sprawdził się w tej roli idealnie. Każdy z nas zobaczył to miasto inaczej i zinterpretował je na swój własny, twórczy sposób – mówi Ryszard Karczmarski i zaprasza do 23 grudnia do Galerii Atelier, gdzie można oglądać wystawę „Miasto. Miejsce. Interpretacje”.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej w Chełmie

Grinch:

3 grudnia godz. 13, 15 i 17, 4 grudnia godz. 13, 15 i 17, 5 grudnia godz. 13, 15 i 17, 6 grudnia godz. 13, 15 i 17, 7 grudnia godz. 13, 15 i 17, 8 grudnia godz. 11, 13 i 15, 9 grudnia godz. 11, 13 i 17.30

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda:

3 grudnia godz. 19 (3D), 4 grudnia godz. 19 (2D), 5 grudnia godz. 19 (3D), 6 grudnia godz. 19 (2D)

Miłość jest wszystkim:

7 grudnia godz. 19, 8 grudnia godz. 21, 9 grudnia godz. 15 i 19.30

Fuga:

8 grudnia godz. 18 (Dyskusyjny Klub Filmowy Rewers)