Niezwykłe działanie płynu z dżdżownic

Badania prof. Jolanty Rzymowskiej i dr hab. Marty Fiołki dają nadzieję na wynalezienie leku na raka płuc

Badaczki z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie opracowały skład preparatu z dżdżownicy, który w badaniach in vitro niszczył komórki raka płuc.


– Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc” – poinformowała Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Być może te niepozorne bezkręgowce przyczynią się do powstania leku na raka płuc. Naukowcy z Lublina są na dobrej drodze. Płyn po odpowiedniej obróbce termicznej wykazuje efektywne działanie uszkadzające w 80 procentach komórki nowotworowe, jednocześnie nie niszcząc komórek zdrowych. Na razie jego skuteczność potwierdzono jedynie w badaniach in vitro. Zespół z UMCS i UM zamierza w dalszej kolejności badać wpływ płynu na zwierzęta laboratoryjne. Ewentualne podawanie go ludziom to ostatni etap badań. Nad projektem wspólnie pracują prof. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
Płyn celomatyczny od wieków wykorzystywany jest w Azji do leczniczych kąpieli. (EM.K.)