Niezwykły bieg nad Zalewem Zemborzyckim

Tradycyjnie podczas biegu z cyklu CITY TRAIL startowały także dzieci i młodzież – na czterech dystansach pobiegło blisko 100 uczestników

11 listopada, o godz. 11:11, wystartował pierwszy w Lublinie Bieg Niepodległości. Zawody odbyły się w ramach przełajowego cyklu – CITY TRAIL, który jest organizowany na 5-kilometrowej trasie nad Zalewem Zemborzyckim. Bieg ukończyło 490 dorosłych, co jest rekordem frekwencji imprezy. Dodatkowo startowały dzieci i młodzież – na czterech dystansach pobiegło blisko 100 uczestników.


Był to niezwykły bieg. Rota na starcie, pamiątkowe medale z ręcznie malowanym biało-czerwonym akcentem, flagi na twarzach i w rękach zawodników budowały podniosłą atmosferę.
– To nasza kolejna edycja CITY TRAIL. Ten cykl jest dla nas na tyle wyjątkowy, że na udział w nim zdecydowali się nasi pracownicy, którzy dopiero tutaj stawiają swoje pierwsze biegowe kroki. To dało nam motywację, by wyróżnić każdy bieg w edycji. Dzisiejsze zawody były połączone ze Świętem Niepodległości, więc uznaliśmy, że to wyjątkowa okazja, by uczcić je nie tylko na biegowo, ale także poprzez symbole – flagę w ręce i flagi namalowane na policzkach. Od startu wiedziałyśmy, że nie będziemy walczyć o czas i faktycznie zamykałyśmy stawkę, ale dobiegłyśmy do mety bardzo szczęśliwe – mówiła po zawodach Aneta Hernas z Centrum Medycznego Ortooptymist, w którego barwach startuje liczna grupa osób biegających w CITY TRAIL.
Nie wyniki były tego dnia najważniejsze, ale warto zaznaczyć, że w sobotnim biegu zwycięstwo odnieśli Sebastian Smoliński (czas 17:08) i Joanna Wasilewska (20:26). – Nie startowałem dzisiaj na 100% możliwości, bo jestem w trakcie roztrenowania. Przyznam, że nie musiałem się za bardzo wysilić, żeby wygrać. Mniej więcej na 4 km wyszedłem na prowadzenie i już do końca trzymałem bezpieczną przewagę – mówił na mecie Sebastian Smoliński, czterokrotny medalista mistrzostw Polski. – Start w Biegu Niepodległości to okazja, by w sportowy sposób uczcić ten dzień i pokazać, że jesteśmy swego rodzaju wspólnotą biegaczy – dodał biegacz, który prosto znad Zalebu Zemborzyckiego udał się na XV Biegi Niepodległości do Świdnika, gdzie także wygrał rywalizację, w biegu na dystansie 1918 metrów.
Zawody były częścią cyklu Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Lublin, który potrwa do 17 marca. Najbliższe zawody są zaplanowane na 9 grudnia. Warto dodać, że zawody w Lublinie są częścią ogólnopolskiej serii – w cyklu uczestniczą także: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl.
Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawody wspiera Miasto Lublin.

Wyniki

kobiety:

1. Joanna Wasilewska (Stay Insane) 20:26, 2. Monika Kosz 20:30, 3. Julia Pleskaczyńska 20:35, 4. Magdalena Zych 20:43, 5. Natalia Zych 20:53, 6. Ilona Mandziuk (wszystkie zawodniczki z miejsc 2-6 reprezentują Centrum Medyczne Orto-Optymist) 21:12, 7. Magdalena Sekuła (AZS UMCS) 21:46, 8. Joanna Szmit (Agros Zamość) 21:52, 9. Ewa Furmanik (Dorohusk) 21:57,10. Maja Och (Pogoń Siedlce) 21:58.

mężczyźni:

1. Sebastian Smoliński (Stay Insane/Acss Lublin) 17:08,2. Michał Piróg (Centrum Medyczne Orto-Optymist) 17:16, 3. Cezary Bednarz (Stay Insane) 17:20, 4. Michał Orzeł (Adidas Runners Warsaw/Stay Insane) 17:48, 5. Krzesimir Siatka (Lubelskibiegacz.pl Team) 18:11, 6. Darek Listopad (Novembeer Running Team) 18:27, 7. Krystian Kierepka (Lubelskibiegacz.pl Team) 18:38, 8. Kamil Grudzień (Stay Insane/Banda Grudnia) 18:44, , 9. Paweł Grochmal (Lubelskibiegacz.pl Team) 18:48, 10. Piotr Choroś (Stay Insane) 18:50.