Noc Kultury w Chełmie

29 sierpnia zaplanowano w Chełmie cykl wydarzeń kulturalnych w ramach dorocznej „Nocy Kultury”. Fani muzyki powinni zajrzeć do Amfiteatru „Kumowa Dolina”, gdzie zagrają Ecletcic Music oraz Andrzej Korycki i Dominika Żukowska z programem „Ballady na dwa serca”. Pierwszy koncert zaplanowano na godzinę 19.00, drugi na 20.30. Dobre brzmienie zapewnić ma również Chełmski Park Wodny.

Przed budynkiem aquaparku o godzinie 19.30 wystąpi Adam Szabat. Wcześniej, bo od godziny 18.00, na dziedzińcu Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich przy ul. Reformackiej będzie można obejrzeć występy grup artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury, a o godz. 18.30 spektakl dla dzieci pt. „Podróż za horyzont” w wykonaniu Teatru Lalek Igraszka z Warszawy. Swoją ofertę przygotowały również Chełmska Biblioteka Publiczna oraz Chełmski Dom Kultury. ChBP zaprasza na godzinę 15.00 na warsztaty literacko-plastyczne pt. „Ogród Bajek”.

O 16.30 rozpocznie się tam seans filmowy dla dzieci. Wyemitowany zostanie film „Naprzód” w reżyserii Dana Scanlona, a po nim, o godz. 18.00 film „Parasite” w reżyserii Joon-ho Bonga. CHDK zaprasza na godzinę 19.00 na pokaz impro i prezentację graffiti w ramach opisywanej już przez nas akcji Twórcza Brygada Antykryzysowa. Ofertę sportową przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zorganizuje turnieje piłki nożnej, siatkówki plażowej oraz speedballa. Początek sportowych zmagań o godzinie 15.00 na kompleksie boisk na osiedlu Słoneczne.

W „Noc Kultury” swoje oferty przygotowały też Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz Chełmskie Podziemia Kredowe. Do Muzeum będzie można wybrać się w godzinach 18.00-24.00. Wstęp jest bezpłatny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

24 sierpnia, poniedziałek 14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18.00 – Jak być dobrą żoną, Zorza
20.15 – Pojedynek na głosy, Zorza

25 sierpnia, wtorek
14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18.00 – Pojedynek na głosy, Zorza
20.30 – Jak być dobrą żoną, Zorza

26 sierpnia, środa
14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18.00 – Jak być dobrą żoną, Zorza
20.15 – Pojedynek na głosy, Zorza
14.00 – Tenet, CHDK
17.00 – Tenet, CHDK
20.00 – Tenet, CHDK

27 sierpnia, czwartek 14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18.00 – Pojedynek na głosy, Zorza
20.30 – Jak być dobrą żoną, Zorza
14.00 – Tenet, CHDK
17.00 – Tenet, CHDK
20.00 – Tenet, CHDK
28 sierpnia, piątek
14.00 – Solan i Ludwik – Misja Księżyc, Zorza
16.00 – Arab Blues, Zorza
18.00 – Nowi mutanci 2D dubbing, Zorza
20.30 – Nowi mutanci 2D napisy, Zorza
14.00 – Tenet, CHDK
17.00 – Tenet, CHDK
20.00 – Tenet, CHDK

29 sierpnia, sobota
14.00 – Solan i Ludwik – Misja Księżyc, Zorza
16.00 – Arab Blues, Zorza
18.00 – Nowi mutanci 2D dubbing, Zorza
20.30 – Nowi mutanci 2D napisy, Zorza
14.00 – Tenet, CHDK
17.00 – Tenet, CHDK
20.00 – Tenet, CHDK

30 sierpnia, niedziela 14.00 – Solan i Ludwik – Misja Księżyc, Zorza
16.00 – Arab Blues, Zorza
18.00 – Nowi mutanci 2D dubbing, Zorza
20.30 – Nowi mutanci 2D napisy, Zorza
14.00 – Tenet, CHDK
17.00 – Tenet, CHDK
20.00 – Tenet, CHDK

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej:
ul. Lubelska 55 – „Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72”;
ul. Lubelska 56A – „Powrót do przeszłości. Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego”; Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie;
ul. Lubelska 57/ Podwalna: Skarby przyrody; Agroturystyka w sieci natury (wystawa przygotowana przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju z Warszawy); Chełm w fotografii XIX i XX wieku; Fotografia uliczna w obiektywie Albina Kuczyńskiego
ul. Św. Mikołaja 4 – Sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej
Plac dr. Edwarda Łuczkowskiego – Dawny Rynek. Ratusz staromiejski i kamienica starosty Wojciecha Węglińskiego (wystawa planszowa)

Warsztaty i pokazy:
ul. Lubelska 57, godz. 18.00-19.30 (rezerwacja miejsc 82 565 26 93) – Stwórz bioróżnorodny ogród przyjazny przyrodzie! Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, podczas których pokażemy, jak ważne jest dla człowieka stworzenie bioróżnorodnego ogrodu oraz ochrona owadów zapylających, ptaków, jeży i nietoperzy. Ponadto nauczymy się rozróżniać rodzime gatunki kwiatów i samodzielnie robić domki dla owadów. (Organizacja warsztatów dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania „Stwórz bioróżnorodny ogród przyjazny przyrodzie! Czyli jak samemu chronić owady zapylające, ptaki, jeże i nietoperze – akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży”).
ul. Lubelska 56A, godz. 19.00-21.00 – Pokaz i warsztaty garncarskie prowadzone przez Sebastiana Kozłowskiego.
Duch Bieluch zaprasza mieszkańców do odwiedzin w godzinach 20.00-23.00. Wejściówki na zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Kredy do odebrania w budynku Chełmskich Podziemi Kredowych od poniedziałku, 24 sierpnia.
Pozwiedzać Chełm z przewodnikiem będzie można również z chełmskich oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Chętni powinni stawić się o godzinie 20.00 pod Kinem Zorza.
Na pl. Łuczkowskiego do obejrzenia będzie wystawa plenerowa „Dawny Rynek. Ratusz staromiejski i kamienica starosty Wojciecha Węglińskiego“, a o godzinie 20.30 Fireshow w wykonaniu Teatru Hesperydy z Klubu Wojskowego w Chełmie.
Organizatorzy „Nocy Kultury” przypominają o zasadach dotyczących reżimu sanitarnego, czyli obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dystansie społecznym.

Wakacje w muzeum
Ostatni tydzień zajęć wakacyjnych organizowanych w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Z uwagi na obowiązujący stan epidemii COVID-19 liczba uczestników ograniczona została do 8. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
25 sierpnia (wtorek)
ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00
Symbol, znak. W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy poznają historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, odnajdą przedstawienie psa, węża, orła, gołębia i smoka na obrazach, dowiedzą się co mówią o nich legendy hagiograficzne. Inspirując się wizerunkiem zwierząt wykonają figurkę techniką origami. Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.
ul. Lubelska 55, godz. 11.00
Różne oblicza abstrakcji w sztuce XX wieku: taszyzm, action painting, malarstwo materii, abstrakcja geometryczna i op-art jako jej efektowna odmiana. Charakterystyka kierunków abstrakcyjnych w sztuce światowej na podstawie prezentacji multimedialnej i dzieł zaprezentowanych na wystawie Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.
27 sierpnia (czwartek)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Uczestnicy spotkania poznają narzędzia oraz materiały pisarskie używane w przeszłości i odbędą krótki kurs pięknego pisania z zastosowaniem reguł kaligrafii. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

Pasja zaprasza na wystawę

Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zaprasza 27 sierpnia br. na wystawę obrazów powstałych podczas organizowanego pleneru. Wystawę zaplanowano o godz. 18.00 w dawnej „Galerii Pasja” w Chełmie przy ul. Żołnierzy I AWP 19. Osoby, które zechcą zwiedzić wystawę muszą wziąć ze sobą maseczkę i rękawiczki. Od poniedziałku 24 sierpnia w godzinach 11.00-18.00 chętni wciąż jeszcze mogą wziąć udział w plenerze i spróbować swoich malarskich umiejętności razem z artystami „Pasji”. Ich prace również zostaną wystawione na ekspozycji.

Pożegnanie wakacji w Wojsławicach
Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach zaprasza 30 sierpnia br. od godz. 14.00 na imprezę „Pożegnanie wakacji”. Przy zbiorniku wodnym w Wojsławicach będą do dyspozycji m.in. kajaki, rowery wodne, „dmuchańce”, karuzela i gastronomia. Od godziny 16.00 rozpoczną się koncerty, w których wystąpią: Kapela Świcy, Kapela Podwórkowa Klawa Ferajna z Białej Podlaskiej oraz gwiazda zeszłorocznej Wakacyjnej Trasy koncertowej Dwójki – Modelinka & Model MT.
Dożynki w Kamieniu
Wójt gminy Kamień i Rada Gminy Kamień zaprasza 30 sierpnia br. o godz. 13.30 na uroczystą mszę świętą w intencji rolników i zebranych przez nich plonów. Nabożeństwo zaplanowano w kościele parafialnym w Kamieniu.

Biesiada Słowiańska w gminie Leśniowice
29 sierpnia przy zbiorniku wodnym „Maczuły” w Horodysku zaplanowano „Biesiadę Słowiańską”. To przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”, dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Spotkanie nawiązywać ma do wyników prac archeologicznych prowadzonych kilka lat temu w Horodysku. Dzięki tej imprezie odkrycia naukowców, unikalne na skalę Europy, będą dostępne dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. Podczas eventu odbędą się warsztaty tradycyjnych rzemiosł i starodawnej kuchni. Spotkanie uatrakcyjnić ma występ zespołu folkowego. Koła gospodyń wiejskich przygotują stoiska z tradycyjną żywnością.

Kino letnie „Pod gwiazdami”
Kino letnie „Pod Gwiazdami”, organizowane jest przez Chełmski Dom Kultury. Spektakle odbywają się w sierpniowe czwartki, po zapadnięciu zmroku. W tym roku organizowane są w Amfiteatrze w Kumowej Dolinie, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Ostatni wakacyjny seans „Milczenie owiec” – zaplanowano 27.08.

Startuje projekt „Książka i muzyka”
Na początku września Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie rozpoczyna cykl spotkań organizowanych w ramach projektu „Książka i Muzyka”. Na jego realizację otrzymała ponad 40 tys. zł ministerialnej dotacji. W piątek, 4 września, w sali widowiskowej odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kalinowskim. Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce „Granatowy’44”. Początek o godzinie 18.00. Dwie godziny później, tuż po spotkaniu w Parku Czytelnika, zagra „Mała Orkiestra Dancingowa” Noama Zylberberga. Koncert przedwojennych szlagierów w wykonaniu Orkiestry będzie połączony z lekcją tanga i potańcówką na świeżym powietrzu. Wstęp bezpłatny.
Wakacyjne Kino ChBP
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież na ostatnie w tym roku seanse filmowe w ramach Wakacyjnego Kina ChBP. Pokazy filmów odbywają się w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40 o godz. 11.00. We wtorek – projekcja bajek i filmów animowanych dla najmłodszych, zaś w czwartek dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zainteresowani zaproszeni są do korzystania z oferty, ale też proszeni są o przestrzeganie zaleceń, określonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Poparzeni Kawą Trzy
– Koncert
30 sierpnia o godz. 18.00 w Amfiteatrze Kumowa Dolina wystąpi zespół „Poparzeni Kawą Trzy”. Zespół w 2005 roku utworzyli pracownicy Radia RMF FM i Radia Zet. Teksty do wszystkich utworów – a wśród nich takich przebojów, jak: „Byłaś dla mnie wszystkim”, „Wezmę cię”, „Okrutna zła i podła” – pisze Rafał Bryndal. Muzykę, określaną jako miks ska/rocka i miejskiego folku, komponują sami Poparzeni. Obecnie zespół pracuje nad musicalem – komedią muzyczną, do której scenariusz napisał Rafał Bryndal. Skład zespołu: Roman Osica, Krzysztof Zasada, Wojciech Jagielski, Mariusz Gierszewski, Piotrek Sławiński, Marian Hilla, Jacek Kret. Bilety na wstęp w Chełmie w cenie 50 zł, w dniu koncertu 60 zł.

Kabaret Ani Mru-Mru
– Mamy wejściówki!
Chełmski Dom Kultury zaprasza 6 września na godz. 19.00 do Amfiteatru „Kumowa Dolina” na występ Kabaretu „Ani Mru-Mru”. W najnowszej odsłonie zatytułowanej „Cirque de volaille” zobaczymy nowe oblicze kabaretu i nowe skecze Michała, Marcina i Waldka. Miejscówki nie obowiązują, sprzedanych będzie pierwszych 999 biletów, rozmieszczenie widzów na amfiteatrze będzie obowiązywało według aktualnych przepisów Covid 19. Bilety w cenie 60 zł: Chełmski Dom Kultury, kino Zorza oraz http://rezerwacje.chdk.chelm.pl/, biletynakabarety.pl, kupbilecik.pl.
Dla naszych Czytelników, którzy w środę, 26 sierpnia, o godz. 12.00 jako pierwsi zadzwonią do redakcji „Nowego Tygodnia”, mamy dwie pojedyncze wejściówki na wrześniowy występ Kabaretu „Ani Mru-Mru” w ChDK. (opr. mo)