Noc Świętojańska na Maczułach

20 czerwca br. o godz. 18.00 szykuje się niepowtarzalna impreza w gminie Leśniowice. Tego dnia zaplanowano „Noc Świętojańską” przy zalewie „Maczuły” w Horodysku, inaugurującą sezon kąpielowy.

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą polnych kwiatów i traw, bo zgodnie z tradycją będą wykonywać wianki i puszczać je na wodę. W programie występy uczniów sieleckiej podstawówki, zespołów śpiewaczych „Rakołupianki” i „Kumowianki”, dyskoteka z DJ Emilio, pokaz „ogniowy” Teatru „Hesperydy”. Impreza realizowana w ramach projektu „Tradycja na żywo – żywa tradycja”, dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Repertuar CKF „Zorza”

14 czerwca, poniedziałek
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 18.45 – Druga połowa
godz. 20.45 – Mortal Kombat
15 czerwca, wtorek
godz. 14.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.45 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 18.45 – Mortal Kombat
godz. 21.00 – Druga połowa
16 czerwca, środa
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 18.45 – Druga połowa
godz. 20.45 – Mortal Kombat
17 czerwca, czwartek
godz. 14.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.45 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 18.45 – Mortal Kombat
godz. 21.00 – Druga połowa
18 czerwca, piątek
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz.18.45 – W jak Morderstwo
godz. 21.00 – Ojciec
19 czerwca, sobota
godz. 11.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.30 – W jak Morderstwo
godz. 18.45 – Ojciec
godz. 21.00 – W jak Morderstwo
20 czerwca, niedziela
godz. 11.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.30 – Ojciec
godz. 18.45 – W jak Morderstwo
godz. 21.00 – Ojciec

Wystawy w muzeum

Ul. Lubelska 55: „Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72”; „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”.

Ul. Lubelska 56 A: „Powrót do przeszłości. Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego”, „Z pogranicza. Fotografie Ryszarda Karczmarskiego”

Ul. Lubelska 57: „Skarby przyrody”, „Chełmscy Żydzi. Historia. Pamięć”, „Chełm na fotografii w XIX i XX wieku”, „Co powinniśmy wiedzieć o przyrodzie Ziemi Chełmskiej. Unikalny świat przyrody”, „Ważki – pożyteczne i piękne”

Ul. Świętego Mikołaja 4: „Sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej

Zaproszenie na wystawę malarską

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) zaprasza na wystawę „Zbigniew Abraszek – Malarstwo”. Ekspozycja będzie czynna do 2 lipca br. Tworzy ją 9 pejzaży, ukazujących miejsca bliskie sercu artysty. Zbigniew Abraszek – artysta malarz, urodzony w Krupcu (gmina Krasnystaw). Przygodę ze sztuką rozpoczął jako nastolatek, podejmując naukę w szkole plastycznej w Zamościu, której nie ukończył z powodów zdrowotnych. Studiował polonistykę i socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował na kolei, w handlu oraz jako nauczyciel rysunku w szkole. W 1977 roku uzyskał certyfikat „malarstwo sztalugowe”. Spod jego pędzla wyszło ponad dwa tysiące prac, które znalazły nabywców w Polsce i poza jej granicami (m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, USA). Jego dzieła prezentowane były na licznych wystawach, w tym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Rydze, a także w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie.

Jarmark w Żmudzi

Wójt Gminy Żmudź i Gminne Centrum Kultury w Żmudzi zapraszają 20 czerwca o godz. 11.00 na „Jarmark Aktywności Kobiet”. W programie występy zespołów „Jarzębinki”, „Sami Swoi”, „Jak band”, „Żmudziaki”, „Cuda wianki”, stoiska z regionalnym rękodziełem, potrawami, warsztaty garncarskie, konkursy, animacje i zabawy dla dzieci. Jarmark odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Maratony Kresowe w Żmudzi

Położona w regionie określanym jako „Malowniczy Wschód” gmina Żmudź udanie zadebiutowała na mapie Maratonów Kresowych w 2019 roku. Maratony Kresowe MTB w Żmudzi zaplanowano 20 czerwca br. Start i meta na stadionie KS „Victoria”. Imprezę zainaugurują o godz. 10.00 najmłodsi (3-6 lat) w wyścigu mikro, a potem kolejne kategorie rowerzystów. Wyniki wyścigu będą zaliczane do Pucharu Lubelszczyzny na Maratonach Kresowych. Partnerem wyścigu Maratony Kresowe MTB w Żmudzi jest Województwo Lubelskie w ramach kampanii „Lubelskie Smakuj Życie”.

Papierkowa królowa

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 otwarto wystawę „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów. Jej największą pasją, rozpoczętą w jesieni życia – w wieku 70 lat, było wycinankarstwo.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja katalogu do ekspozycji. Zawiera ona 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez M. Chaberko oraz prezentację muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskiego artysty malarza Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai, znajdujące się na ogrodzeniu i na ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego muzeum, przy ulicy Lubelskiej 56 A. M. Chaberko jest autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek (150 z nich prezentowanych na wystawie) o bardzo precyzyjnych formach, charakteryzujących się cienkimi, falistymi liniami, asymetrią i swobodnymi układami kompozycyjnymi. Wśród różnorodności tematycznej odnaleźć można: witraże, wycinanki z motywem „drzewka życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawiane najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim, najczęściej tworzone – stylizowane i realistyczne kwiaty.

Prace M. Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin. Twórczyni umiejętnie łączyła te materiały ze sobą. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak, nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło.

M. Chaberko nie podążyła drogą naśladownictwa, lecz stworzyła nowy rodzaj wycinanki łączącej polską wycinankę ludową z innymi formami nawiązującymi m.in. do współczesnej wyklejanki czy wycinanki typu silhoulette. Sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej: … trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego. […] Moje wycinanki są odmienne od innych – to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości.

Koncert Pawła Domagały

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 czerwca o godz. 19.00 na koncert Pawła Domagały „Wracaj TOUR”. Poza utworami z płyty „Wracaj” nie zabraknie też piosenek z płyt „1984” i „Opowiem Ci o mnie”. Informacje na temat dostępności, zwrotów biletów pod nr telefonu 82 563 00 81. Bilety w cenie 119 zł.

Etno festiwal z warsztatami i jarmarkiem

3-4 lipca br. w Amfiteatrze Kumowa Dolina zaplanowano pierwszą edycję „Etno Festiwalu sKraj Kultury”. Chełmski Dom Kultury tak zaprasza na imprezę: „Amfiteatr. Łąka. Las. Muzyka źródeł. Środek lata, wschód Polski. Początek nowego. To tu! Pierwsza edycja Etno Festiwalu „sKraj Kultury” to wszystkie kolory muzyki i tańca. To fuzja starego z nowym, dźwięku ze słowem, chleba ze smalcem. Będzie wszystko: do tańca, do posłuchania, do oglądania, do zjedzenia i wypicia! Chodźcie wszyscy!”. Na tę imprezę – wstęp wolny. Częścią tego projektu są warsztaty ze „śpiewu białego” z pokazem „powarsztatowym” podczas festiwalu. Imprezie towarzyszyć będzie jarmark z rękodziełem twórców ludowych. Szczegóły dla artystów zainteresowanych udziałem w ChDK.

Kolorowe powitanie lata

Chełmski Dom Kultury zaprasza 26 czerwca br. do Amfiteatru Kumowa Dolina na imprezę pod hasłem „Kolorowe powitanie lata”. W programie występy dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, konkursy z nagrodami, pokazy sportowe, warsztaty plastyczne, spektakl i animacje dla dzieci w wykonaniu „Teatru Lalek Pinokio”, dmuchane wesołe miasteczko, gry planszowe oraz inne atrakcje. Imprezę zaplanowano w godzinach 14.00-19.00. Wstęp wolny zarówno dla małych, jak i dużych gości. Projekt „Kolorowe powitanie lata” jest finansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie. (mo)