Nowy rok – nowe postanowienia. Może nauka holenderskiego?

Wraz z nastaniem Nowego Roku wiele osób podejmuje postanowienia. Nauka języka obcego jest jednym z często podejmowanych noworocznych postanowień. Jak wybrać postanowienie, które będzie miało szanse na realizacje? Przy odpowiedniej motywacji i dokładnym planie działania można nauczyć się języka obcego w ciągu roku. Jakiego języka się uczyć, może nauka języka holenderskiego będzie najwłaściwszym wyborem?

Język holenderski w naszym kraju jest zaliczany do języków mniej popularnych

Większość mieszkańców naszego kraju uczy się języków bardziej popularnych. Przoduje tu oczywiście język angielski, język niemiecki, język francuski, oraz język hiszpański. Niektórzy z uczących się sięgają po bardziej egzotyczne języki takie jak chiński i japoński. Czemu jednak nie sięgnąć trochę bliżej i zacząć uczyć się języka mniej popularnego w naszym kraju a ciekawego, którego znajomość będzie w stanie otworzyć drzwi do kariery zawodowej i większych umiejętności w życiu prywatnym. Znajomość każdego języka obcego niesie za sobą wiele korzyści. Co więcej jest taki trend, że ucząc się jednego języka chętniej podejmuje się naukę kolejnych. Dziś bardzo często spotyka się osoby, które biegle potrafią rozmawiać w dwóch lub więcej językach. Znajomość języka obcego dodaje pewności siebie i podnosi poziom zadowolenia. Jest bardzo wiele powodów dla których noworocznym postanowieniem jest nauka języka holenderskiego. Jednym z powodów może być lepsza praca w kraju lub wyjazd do pracy za granicę. Można uczyć się tego języka po to, aby podjąć studia w tym kraju. Umiejętność posługiwania się językiem holenderskim daje nowe możliwości na wielu płaszczyznach.

Jak uczyć się języka holenderskiego, aby dotrzymać noworocznego postanowienia?

Najważniejszym elementem w nauce każdego języka jest motywacja. Spełnienie noworocznego postanowienia, jego realizacja jest ważnym czynnikiem motywującym. Wyobrażanie sobie momentu kiedy będzie potrafiło się już rozmawiać w języku holenderskim jest także czynnikiem, który zwiększa motywację. Warto także podsycać sobie zainteresowanie tym językiem, szukać ciekawych informacji na jego temat, interesować się kulturą krajów gdzie na co dzień ten język jest używany. Wszystko to sprawia, że motywacja do nauki jest większa. Oprócz motywacji ważny jest plan nauki. Jeśli ma to by samodzielna nauka języka holenderskiego to taki plan należy stworzyć samemu. Planowanie nauki w dużym stopniu wpływa na jej efektywność. Nawet jeśli nie lubisz planować, to w wypadku nauki języka obcego takie działanie jest bardzo pomocne. Każdy dobrze przygotowany plan nauki powinien uwzględniać indywidualne preferencje.

Planując warto stosować się do takich zasad jak: określenie celu głównego, wyznaczenie sobie mniejszych celów pośrednich. Na początku najlepiej będzie stworzyć sobie  indywidualny plan na krótki okres czasu i po upływie czasu na jaki został napisany przekonać się czy rzeczywiście w naszym wypadku jest skuteczny. W planie należy uwzględnić zasoby jakimi dysponujemy. Na liście takich zasobów mogą znaleźć się: materiały do nauki, możliwość dostępu do sieci internetowej, dostęp do książek, telewizji, filmów w tym języku. Istotne jest to, aby określić ilość czasu jakim dysponujemy.

Plan nauki powinien być elastyczny i uwzględniać różne nietypowe i nagłe sytuacje.

Skuteczna nauka języka obcego wiąże się z kilkoma zasadami, trzymanie się ich pozwoli na szybki sukces.  Jedna z tych zasad mówi o tym, że miejsce do nauki powinno być wyciszone i tak usytuowane żeby czuć się swobodnie. Nie powinny tam znajdować się wszelkiego rodzaju „rozpraszacze” przeszkadzające w nauce języka obcego takie jak telewizor czy radio. Bardzo dobrze jeśli miejsce to będzie wyizolowane od otoczenia. Kolejna zasada mówi o tym, aby do nauki nie zasiadać będąc głodnym. Komfort fizyczny ma wpływ na komfort psychiczny. Przed nauką warto przygotować obie coś do picia, tak aby w trakcie nauki nie robić sobie przerw na przygotowanie herbaty czy kawy. Nauka wcale nie musi być żmudna i monotonna, lepiej jest poświęcić na nią mniej czasu, ale w sposób jak najbardziej efektywny. Materiał, który został już przerobiony warto jest powtarzać, ale najlepiej jest wracać tylko do tych materiałów których rzeczywiście nie zrozumieliśmy.

Za każdy, nawet mały sukces nagradzaj się i ciesz się nawet z drobnych osiągnięć. Dobrą metodą na naukę języka holenderskiego z własnego domu są korepetycje przez Skype (np.nauka holenderskiego online). Można z nich korzystać w dowolnym dla siebie czasie. Skuteczna nauka języka obcego jest wtedy, gdy otaczamy się językiem z każdej strony. O takiej nauce mówi się, że jest to „zanurzenie” się w języku . Warto sięgać po książki napisane w języku którego się uczymy, słuchać muzyki, oglądać filmy w wersji oryginalnej. Kolejną istotną rzeczą w nauce języka obcego jest jej regularność, małymi kroczkami, codziennie osiągnie się więcej niż podczas jednorazowych, rzadkich, długich godzin nauki. Dobrą opcją jest także korzystanie z wielu ciekawych kanałów na YouTube, które przeznaczone są dla osób uczących się języka holenderskiego.

Stosując się do powyższych zasad, pod koniec roku będzie można sobie powiedzieć, że osiągnęliśmy cel i noworoczne postanowienie czyli w tym wypadku nauka języka holenderskiego został w stu procentach zrealizowany. Kolejne lata przyniosą kolejne cele, może będzie to nauka języków obcych. Jeśli zacznie uczyć się jednego języka to chęć na to, aby poznawać kolejne jest coraz większa.

 Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany