Trwają procedury związane m.in. z planowanymi biogazowniami w Janówce i Dębinie, kompostownią w Sielcu, a ostatnio leśniowiccy urzędnicy wszczęli kolejne postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Chodzi o budowę obory dla około 160 krów w Pliskowie.
O kolejnych wnioskach od przedsiębiorców chętnych inwestować w gminie Leśniowice piszemy w „Nowym Tygodniu” na bieżąco. Jest o czym informować, bo wniosków tych było w 2024 r. rekordowo dużo, ale większość tych planów wzbudza wielkie obawy u mieszkańców. Do leśniowickich urzędników najpierw wpłynął protest od osób sprzeciwiających się planom budowy w Janówce biogazowni o mocy 2 MW. Gmina Leśniowice wszczęła na wniosek inwestora postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia, które wciąż jest w toku. Sprawa wywołała w gminie duże emocje, bo okoliczni mieszkańcy obawiają się, że biogazownia powstanie zbyt blisko zabudowań i będą przez to narażeni na szereg uciążliwości, w tym smród i spadek wartości swych nieruchomości. Następnie, miejscowa spółka wystąpiła do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budowy biogazowni rolniczej o mocy elektrycznej do 499 kW w Dębinie. Do leśniowickich urzędników znów wpłynęła petycja z podpisami od mieszkańców sprzeciwiającej się tej inwestycji. Leśniowiccy samorządowcy tłumaczyli, że nie mają podstaw, aby odmówić wydania decyzji o warunkach zabudowy dla biogazowni w Dębinie. Dla tej inwestycji jest więc zielone światło. Kolejne przedsięwzięcie, które wzbudziło obawy mieszkańców to planowana kompostownia w Sielcu. Gmina Leśniowice na wniosek inwestora wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Zaprojektowaniu i budowie instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Leśniowicach”. Kompostownia miałaby powstać w Sielcu, około 500 metrów od zabudowań i zaliczana jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W tym przypadku mieszkańcy także złożyli petycję z podpisami, sprzeciwiając się tej inwestycji. Inwestorzy wysłuchali ich argumentów na spotkaniu w Sielcu. Sprawa ta też wciąż jest w toku.
W planach rozbudowa obory
Nie koniec na tym. Ostatnio w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Leśniowice opublikowano obwieszczenie w toku prowadzonego postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na „Budowie obory dla krów mlecznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą” w Pliskowie. Chodzi o oborę, która pomieści do 160 krów. Inwestorem jest jeden z okolicznych mieszkańców, który zajmował się dotąd tego rodzaju działalnością. Leśniowiccy urzędnicy w związku z wnioskiem inwestora także i przy tej planowanej inwestycji zobligowani byli wystąpić do organów uzgadniających. „Wody Polskie” w swej opinii nie stwierdziły potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Z kolei Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie Wydział Spraw Terenowych w Chełmie przedłużył rozpatrzenie sprawy do 26 lutego br. W związku z tym i leśniowiccy urzędnicy poinformowali w obwieszczeniu, że nie załatwiono sprawy w terminie ustawowym i wyznaczają na to nową datę – 14 marca br. (mo)