Ile za OC płacą mieszkańcy Lublina?

Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość ceny za OC jest miejsce zamieszkania. W Lublinie nie jest najdrożej, jednak wciąż płaci się dość dużo, rosną z roku na rok. Największe podwyżki odnotowano we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy Szczecinie. Jak sytuacja wygląda w największych polskich miastach i jak na ich tle wypada Lublin?

Lokalizacja ma znaczenie

Informacja o lokalizacji miejsca zamieszkania jest dla agenta ubezpieczeniowego kluczowa, to główny wskaźnik ryzyka ubezpieczeniowego. Wyższe ceny OC w miastach wynikają z większego ryzyka spowodowania kolizji bądź wypadku. Bardziej natężony ruch drogowy zmusza kierowców do bardziej dynamicznej jazdy. Osoba, która często przemieszcza się swoim autem po ruchliwych drogach musi być przygotowana na to, że zapłaci więcej za polisę OC niż mieszkaniec mniejszej miejscowości.

Lublin na tle innych miast

Na podstawie aktualnych kalkulacji użytkowników porównywarki cenowej OC i AC Rankomat.pl możemy sprawdzić jak wypada Lublin na tle innych większych miast Polski.

W tym roku najwięcej za ubezpieczenie OC zapłacili mieszkańcy Wrocławia ok. 1105 zł to aż 40% drożej niż w pozostałych polskich miastach. Nieco mniej płacono w Gdańsku średnio 1029 zł. Warszawa i Poznań wypadły trochę lepiej, mieszkańcy tych miast zapłacili za swoje polisy od 992 do 999 zł, to wciąż ponad 25% więcej niż w innych miastach. Ceny na poziomie 902-919 zł zapłacili mieszkańcy Szczecina i Łodzi. Tańsze polisy były w Bydgoszczy (średnio 879 zł) i w Krakowie (średnio 842 zł). Najkorzystniej w tym zestawieniu wypadły Katowice, gdzie kierowcy płacili średnio 777 zł tj. 1% taniej od pozostałych miast oraz Lublin ze średnią ceną 769 zł tj. 6% taniej.

Nieustające podwyżki

Lublin wypada całkiem nieźle w porównaniu z innymi wojewódzkimi stolicami, chociaż nie jest najdrożej i tak trzeba płacić spore pieniądze, dodatkowo, ceny wciąż rosną – w Lublinie zapłacimy nawet do 40% więcej niż przed rokiem. Na drogach pojawia się coraz więcej pojazdów, liczba wypadków rośnie, w konsekwencji rosną kwoty wypłacanych odszkodowań. Wyższe ceny za OC agenci ubezpieczeniowi tłumaczą również wydatkami na obsługę szkód powypadkowych jak m.in. opłacanie rzeczoznawców, prawników, wydatki administracyjne, czy chociażby samochody zastępcze, które są coraz bardziej popularne.

Mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości mają szansę na niższe ceny za polisy OC. W dużym mieście, jak w Lublinie trzeba zapłacić więcej, jednak przy użyciu dobrej porównywarki OC i AC Rankomat.pl można znaleźć korzystną ofertę w rozsądnej cenie.

Artykuł sponsorowany