Oczarował magią

Ani śpiew, ani taniec. Tym razem to talia kart, kilka magicznych sztuczek i wyjątkowa charyzma stały się przepustką do zwycięstwa w konkursie „Mam Talent u Czarniecczyków”. Wygrał iluzjonista Michał Kowalczuk, uczeń I LO w Chełmie.

Iluzją interesował się już od przedszkola. – Zawsze z podziwem oglądałem występy magików z telewizji. Zachodziłem w głowę, jak oni to robią. Tej wspaniałej sztuki już tak na poważnie zacząłem się uczyć trzy lata temu. Stwierdziłem wtedy, że chciałbym ludziom pokazać coś więcej niż tylko rzeczywistość, bo tym dla mnie jest iluzja – mówi Michał Kowalczuk.
To był jego pierwszy występ na wielkiej scenie i przed tak dużą publicznością. Na czas finału dziewiątej edycji organizowanego przez I LO w Chełmie konkursu „Mam talent u Czarniecczyków” sala widowiskowa ChDK wypełniła się bowiem po brzegi. Wcześniej (nie licząc jedynie eliminacji do konkursu) pokazy Michała oglądała tylko jego najbliższa rodzina, najczęściej jego mama. – Czasami siedziała ze mną godzinami i podpowiadała, co jeszcze mógłbym poprawić. Bardzo mnie wspierała. To dzięki niej i mojej rodzinie oraz przyjaciołom udało mi się wygrać – mówi skromnie Michał.
Trzeba jednak przyznać, że jury (Mariusz Matera, Izabela Zakrzewska, Agnieszka Nowosad, Krzysztof Rogucki, Łukasz Żebrowski i Marlena Gołębiowska) miało w tym roku trudny orzech do zgryzienia. Obejrzeli piętnaście wspaniałych występów – wokalistów, tancerzy, muzyków, iluzjonistów. Ostatecznie drugie miejsce zdobyła wokalistka Karolina Mączka z Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, która zdobyła także nagrodę publiczności. Trzecie miejsce wywalczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Zespołu Szkół w Bychawie.
Podczas imprezy przyznano także nagrody dziennikarzy, które powędrowały do zwycięskiego iluzjonisty Michała Kowalczuka oraz do wokalistki Aleksandry Koniecznej z I LO w Chełmie, która równocześnie zdobyła nagrodę za oryginalny talent. Uhonorowano także zespół „Na szybko” w składzie Weronika Chomiarczuk, Monika Dąbrowska i Sebastian Piędzia z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych z Chełma, który otrzymał wyróżnienie i nagrodę za osobowość artystyczną.
W zmaganiach udział wzięli także: zespół wokalno-taneczny „Between Voices” z ZSGiH, zespół „Żuki” z II LO w składzie Karol Ostrowski, Aleksander Lipczak, Dawid Mil, Michał Skrzypek, Maciej Stachowicz, tancerki Sofia Kerepko i Iryna Pastukh z IV LO, iluzjonista Jakub Guz z ZSEiM, a także wokaliści: Przemysław Żeźniczuk z akompaniamentem Igora Tarleckiego z ZSGiH, Aleksandra Burda z II LO w Chełmie, Julia Zgoła z IV LO, Laura Monach z ZSBiG, Milena Seredowska z I LO oraz Karolina Nowakowska z Bursy Szkolnej nr 5 w Lublinie. (mg, fot. Maciej Kołodziej)