Od Moneta po nowoczesne grafiki – obrazy impresjonistyczne

obraz impresjonistyczny w sypialni

Kiedy malarze impresjoniści pod koniec XIX wieku po raz pierwszy zaprezentowali swe dzieła, wywarły one niemały wpływ na ówczesną kulturę. Odrzucono patos kojarzony z artystami romantycznymi, stawiając na pierwszym miejscu to co ulotne – zachwyt chwilą oraz przeżywanie wrażeń i emocji wywołanych konkretnym widokiem. Obrazy impresjonistyczne są więc z jednej strony niezwykle subtelne, ale z drugiej – wyraziste i sugestywne. Dzięki temu potrafią nadać  każdemu wnętrzu oryginalnego oraz intrygującego wyglądu. O wypowiedź na temat potencjału oferowanego przez tego rodzaju dekoracje poprosiliśmy eksperta z firmy Myloview.pl, specjalizującego się w aranżacjach wykorzystujących malarstwo różnych nurtów.

Impresjonizm – obrazy na których zastygła chwila

Wszystkie obrazy impresjonistyczne łączy kilka wspólnych cech. Przede wszystkim artyści tego nurtu wykorzystują delikatne, pastelowe i przyjemne dla oka kolory. Co więcej, bardzo dużą wagę przywiązują również do światłocienia, którym operują jednak bardziej na zasadzie barwnych plam, niż wyraźnie zarysowanych kontrastów. W impresjonizmie niewielką rolę odgrywają natomiast same kontury – kształty wyznaczane są wyłącznie przez kolory oraz pojedyncze pociągnięcia pędzla. Wszystkie te zabiegi mają właśnie oddawać wspomnianą wcześniej „ulotność” uchwyconych obrazów, a także to, że prezentowane widoki wyglądałyby zupełnie inaczej o innej porze dnia. Rodzi się jednak pytanie – jak wykorzystać tego rodzaju dekoracje w mieszkaniu? Nasze wątpliwości postanowił rozwiać  zaproszony ekspert.

– Z racji swojej estetycznej subtelności obrazy utrzymane w nurcie impresjonizmu, a także te, które są nim inspirowane, doskonale sprawdzają się w bardzo różnych aranżacjach. Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie – w którym pomieszczeniu należałoby umieścić taką dekorację? Dla wielu osób oczywistym miejscem służącym eksponowaniu obrazów są ściany salonu. Nie jest to złe podejście, oczywiście pod warunkiem, że w naszych planach nie ograniczymy się wyłącznie do tego wnętrza. Obrazy impresjonistyczne mogą przecież posłużyć także za wspaniałą dekorację gabinetu lub sypialni. Zwłaszcza do tego drugiego pomieszczenia wprowadzą tak pożądaną atmosferę delikatności. Emocje oraz romantyczny nastrój były przez artystów impresjonistycznych wysoko cenione – pozwólmy więc zabrać się im w sentymentalną podróż po pastelowych krajobrazach.

obraz impesjonizm w salonie

https://myloview.pl/obrazy/wg-kategorii/pejzaz/impresjonizm/

W świecie tysiąca kolorów

W swoim okresie obrazy tworzone przez malarzy-impresjonistów potrafiły być dla odbiorców czymś zaskakującym. Wynikało to z kilku powodów, spośród których nie sposób nie wspomnieć o wykorzystywanej kolorystyce. Artyści tego nurtu odważnie i chętnie stosowali najróżniejsze odcienie farb, nadając swoim dziełom wyjątkowego charakteru. Współcześnie taki zabieg nie jest już niczym szokującym, ale pod koniec XIX wieku znawcy sztuki nie mogli wyjść ze zdumienia! Impresjonizm wytyczył całkiem nowe ścieżki w posługiwaniu się kolorem. Nie pozostało to oczywiście bez znaczenia dla efektów jakie uzyskamy umieszczając w naszym domu tego rodzaju obrazy. O kilka wskazówek w tym temacie poprosiliśmy naszego eksperta.

– Kolor to słowo klucz jeżeli chodzi o dzieła impresjonistów. Konkretne oświetlenie zaobserwowane przez artystę – jak na przykład różowa zorza towarzysząca wschodowi słońca – zwykle determinuje barwy całego obrazu. Choć pozornie może wydawać się to utrudnieniem podczas ustalania miejsca do zawieszenia wybranego przez nas płótna, to jednak łatwo możemy wyrazistą kolorystykę przekłuć w zaletę. Istnieją dwie podstawowe metody na zgrywanie dekoracji z otoczeniem: na zasadzie połączenia barw lub w oparciu o kontrast. Drugą z nich w przypadku wzorów impresjonistycznych powinniśmy raczej odrzucić. Tego typu dzieła znacznie lepiej prezentują się we wnętrzach o podobnej kolorystyce. A ponieważ wzorów mamy do wyboru setki, to nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem obrazu do konkretnego wnętrza.

Dom niczym galeria

obrazy impresjonistyczne w salonie

https://myloview.pl/obrazy/

Monet, Van Gogh, Degas, Renoir – to wszystko nazwiska, które osobie obeznanej ze sztuką nasuwają oczywiste skojarzenie: impresjonizm. Słynne obrazy namalowane przez tych artystów zapełniają renomowane galerie na całym świecie. Ich profesjonalnie wykonane reprodukcje możemy za to zawiesić w naszym domu. Ale po które dzieła jednak sięgnąć?

– Jedną z chętniej wybieranych opcji są obrazy Moneta, zwłaszcza te przedstawiające Wenecję o różnych porach dnia. Wzory te naturalnie łączą w sobie subtelność z elegancją. Popularnym wyborem jest również „Śniadanie na trawie” pędzla Maneta, prekursora impresjonizmu, które jeszcze nie w pełni oddaje wszystkie cechy tego konkretnego nurtu. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby wybrany przez nas wzór był natychmiast rozpoznawany przez naszych gości, to powinniśmy sięgnąć po obraz Van Gogha: słynne „Słoneczniki” lub któryś z jego autoportretów.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here