Odcinkowy pomiar prędkości

Odcinkowe pomiary prędkości zagościły w Polsce na dobre, a wyniki na bazie analogicznych okresów pokazują, że ich obecność skutecznie skłania kierowców do zmniejszania prędkości. Czym są odcinkowe pomiary prędkości? W jaki sposób mierzona jest na nich prędkość? Czym różni się system odcinkowego pomiaru prędkości od tradycyjnego fotoradaru? Jaki jest najlepszy sposób, aby uniknąć mandatu?

Odcinkowy pomiar prędkości, jako nowy sposób na ograniczenie prędkości

Czy wiesz, że tylko w 2019 roku na polskich drogach doszło do 30 288 wypadków, w których blisko 3000 osób poniosło śmierć? Niemalże 35 500 osób zostało poszkodowanych, a w tym 10 633 osób odniosło poważne obrażenia, w wyniku których ich stan został określony jako ciężki. To niepokojące statystyki, które pokazują, że na drodze wcale nie jest tak bezpiecznie. Raport udostępniony w 2018 roku ukazuje, że Polska jest krajem z najwyższym wskaźnikiem ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion mieszkańców, wśród krajów Unii Europejskiej. Kraje, które w klasyfikacji zajmują miejsca za Polską to między innymi Łotwa, Chorwacja czy Rumunia. Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, dodatkowo powodem wypadków jest również nieprzestrzeganie zasad pierwszeństwa względem pieszych, prowadzenie pod wpływem alkoholu czy nieustąpienie przejazdu.

Pierwszy sposób na ograniczenie prędkości, który przychodzi nam do głowy najczęściej to sieć fotoradarów. Okazuje się jednak, że w miastach największą skuteczność w wymuszeniu zmniejszenia prędkości zyskują zmiany w infrastrukturze drogowej. Progi zwalniające, poduszki berlińskie, zwężenia pasów ruchu czy azyle dla pieszych, które w największym stopniu motywują kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Niestety nie jest to na tyle uniwersalne rozwiązanie, aby mogło zostać zastosowane na drogach szybkiego ruchu czy na szerokich miejskich drogach. Sposobem na rozwiązanie tego problemu ma być odcinkowy pomiar prędkości.

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości?

To przede wszystkim alternatywa dla fotoradarów, które mimo szerokiego spektrum zastosowania, mają jedną wadę – działają miejscowo, co powoduje, że na autostradach, drogach ekspresowych czy krajowych nie spełniają już tak dobrze swojego zadania.
Fotoradar działa maksymalnie w zakresie do kilkuset metrów, częstym zjawiskiem jest również nagłe hamowanie kierowców przed fotoradarem i znaczne przyspieszenie po minięciu urządzenia. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę i nazywane jest tzw. efektem kangura.

Odcinkowy pomiar prędkości jest odpowiedzią na obie sytuacje. Zacznijmy od tego, że dzięki swojej specyfice monitoruje i może wpływać na ograniczenie prędkości samochodów na długich odcinkach, działając na całej długości strefy podwyższonego ryzyka. Właśnie dlatego odcinkowy pomiar prędkości bardzo dobrze sprawdza się na szerokich miejskich arteriach. Co więcej jest to też system, który zniechęca do wykonywania manewru wyprzedzania, ocenianego jako jeden z najgroźniejszych manewrów na drodze, a skłania do utrzymywania równej prędkości, która dodatkowo upłynnia ruch.

Sposób działania systemu pomiaru

System odcinkowego pomiaru prędkości rozpoczyna pomiar w momencie wjazdu samochodu na dany odcinek i wyjazdu. Bazując na podstawie przejechanego dystansu i czasu, w jakim ten dystans został pokonany oblicza średnią prędkość pojazdu. Kamery, które zamontowane są na bramkach wjazdowych i wyjazdowych rejestrują dane pojazdu (markę samochodu, typ oraz numer rejestracyjny) oraz dokładny czas przekroczenia bramek, co umożliwia sprawne dotarcie do kierowcy pojazdu.

Jak uchronić się przed mandatem?

Sposób jest banalnie prosty. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Ryzyko obliczenia błędnej średniej prędkości przez system jest bliskie zeru, ponieważ bramy rejestrujące przejazd są bardzo precyzyjne, a odcinki pomiarowe wystarczająco długie.
Statystyki pokazują, że system odcinkowego pomiaru prędkości mają dużą skuteczność, co pozwala stwierdzić, że zastosowanie tego rozwiązania na stałe przyjmie się w naszej drogowej rzeczywistości. Ograniczenie prędkości wiąże się ze zmniejszeniem ilości wypadków, a to priorytet, dzięki któremu zyskujemy szansę na uratowanie wielu żyć, warto więc o tym pamiętać, podczas każdej samochodowej podróży.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here