„Odpicuj” meble tapicerowane – kilka słów o czyszczeniu

Tapicerowane meble, jak sofa czy fotele, to elementy aranżacji, które zdecydowanie wpływają na charakter wnętrza. Warto odpowiednio o nie dbać, by po wielu latach wciąż wyglądały jak nowe i atrakcyjnie prezentowały się we wnętrzu. Jak sprawić, by przez długi czas zachwycały intensywnym kolorem i fakturą obicia?

Właściwe dopasowanie

Meble mogą posłużyć nam wiele lat, jeśli będziemy o nie regularnie dbać. Obecnie na rynku istnieje szeroka gama specyfików przeznaczonych do czyszczenia i konserwowania mebli. Ale jak spośród tak wielu produktów czyszczących wybrać ten najlepszy? W praktyce codziennej pielęgnacji dobrze jest stosować preparaty przeznaczone do danego typu obicia. Innego rodzaju środków wymaga pokrycie z weluru, a innego obicie skórzane. Dostępne dziś pianki czy proszki są łatwe w użyciu, a co najważniejsze, skutecznie czyszczą i zabezpieczają meble przed kolejnymi zabrudzeniami.

Z materiałem jest prościej

Wbrew pozorom najłatwiejsze w czyszczeniu są obicia wykonane z tkanin. Do pielęgnowania tego typu mebli nie potrzebujemy żadnych specyfików. Kurz z sofy czy foteli wystarczy odkurzyć za pomocą odkurzacza. Problemem nie są także plamy. Powierzchniowe zabrudzenia można wyczyścić lekko wilgotną szmatką i odrobiną detergentu, np. w postaci łagodnego środka piorącego lub płynu do mycia naczyń. – Przed rozpoczęciem czyszczenia, warto sprawdzić, czy dany specyfik nie odbarwi tkaniny. W tym celu najlepiej nanieść środek czyszczący na mało widoczny fragment obicia i odczekać kilkanaście minut – tłumaczy Dominika Kawęcka z firmy SITS, producenta mebli tapicerowanych. Nieco większej pielęgnacji wymagają tkaniny, które na swojej powierzchni posiadają włos, np. welur czy nabuk syntetyczny. Tego typu materiały warto regularnie rozczesywać za pomocą miękkiej szczotki. Dzięki temu materiał zachowa swoją sprężystość i będzie atrakcyjnie prezentował się przez długi czas.

Skórzane historie

Mebli ze skóry nigdy nie powinniśmy czyścić wodą. Kurz zbierający się na tego typu meblach najlepiej zetrzeć za pomocą suchej ścierki. Raz na jakiś czas warto potraktować skórzaną sofę czy fotele specjalnym środkiem konserwującym, takim jak np. krem stearynowy. Dzięki odpowiedniemu natłuszczeniu meble zachowają intensywne, żywe kolory oraz będą bardziej odporne na niszczenie. Warto w tym wypadku postawić na regularną konserwację. – Skórzany fotel lub sofa dodają pomieszczeniom zdecydowanego charakteru. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będą nam służyły latami – podkreśla Dominika Kawęcka.

Z dodatkiem drewna

Drewno to często podstawa konstrukcji mebli. Ten naturalny materiał pojawia się również w takich widocznych elementach, jak ramy, nóżki czy podłokietniki. Podczas jego pielęgnacji powinniśmy unikać silnych detergentów. Mocne środki czyszczące mogą spowodować wiele szkód, takich jak np. odbarwienia i plamy na powierzchni mebla. Nie sprawdzi się tutaj także czyszczenie za pomocą dużej ilości wody, ponieważ nadmierna wilgoć może doprowadzić do powstania różnego typu defektów, np. w postaci pęknięć czy wybrzuszeń w strukturze mebla. Drewno najlepiej przetrzeć lekko wilgotną szmatką, pamiętając o dokładnym wytarciu.